Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 08:37
Reklama

Janów Podlaski: Artystyczna wizja Arkadiusza Markiewicza 

Niedawno otwarto po rewitalizacji miejscowy skwer. Przez internet co prawda, przelała się fala krytyki za wycinkę drzew w tym miejscu, ale zdecydowanie komplementy zbiera fontanna z rzeźbami koni arabskich w galopie. Odpowiedzialny za projekt artysta Arkadiusz Markiewicz opowiada, jak wyglądała praca nad jej wykonaniem. – Moim marzeniem jest, aby fontanna jednoczyła janowską społeczność, aby była miejscem spotkań, rozmów i relaksu – podkreśla twórca.
Janów Podlaski: Artystyczna wizja Arkadiusza Markiewicza 
Autor: fot. Archiwum Arkadiusza Markiewicza

Janowski artysta Arkadiusz Markiewicz niedawno swój duży artystyczny dorobek wzbogacił o jedno z najważniejszych dzieł  swojego życia, czyli projekt fontanny i wykonanie rzeźb koni arabskich na zrewitalizowanym niedawno skwerze w Janowie Podlaskim. Współpracę przy modernizacji skweru zaproponował mu były już wójt Jacek Hura i gminni urzędnicy, a podczas wszystkich etapów przedsięwzięcia towarzyszyła mu żona Elżbieta, która pełniła rolę menadżera.

Miesiące ciężkiej pracy

Na początku artysta stworzył szkic rysunkowy, przedstawiający rodzinę koni, wbiegającą galopem do wody. Rysunek bardzo spodobał się ówczesnym władzom gminy, które postanowiły ostatecznie powierzyć pełny projekt artystyczny fontanny właśnie Arkadiuszowi Markiewiczowi.

Inwestor, czyli firma UBiT Jerzego Łaskiego, wybrał odlewnię artystyczną, której powierzono odlew rzeźb. Postawiono na Art Odlew z Opola. Odległość, jaka dzieliła Janów Podlaski i Opole, zwłaszcza w czasie pandemii była nie lada wyzwaniem dla pana Arkadiusza. Chcąc jednak wykonać powierzone mu zadanie jak najlepiej, kilkukrotnie jeździł do Opola, by konsultować tworzenie form odlewniczych, czyli powiększonych kopii z oryginałów wykonanych przez niego rzeźb.

Artysta przyznaje, że w całym procesie najtrudniejszym etapem było właśnie wykonanie rzeźb trzech koni arabskich w formie dynamicznej. – Prace rzeźbiarskie rozpocząłem od studiowania anatomii i fizjologii konia w specjalistycznej literaturze, jak również poprzez bezpośrednią obserwację i dokumentację fotograficzną. Wykonałem setki zdjęć koni. Chociaż znam dosyć dobrze te zwierzęta, zajmuję się malarstwem konia od wielu lat, to jednak do tego zadania postanowiłem pogłębić wiedzę, ponieważ forma przestrzenna, inaczej niż rysunek i malarstwo, wymaga wprowadzenia trzech wymiarów. Ponadto, jest to niełatwy temat. W środowisku artystycznym panuje przekonanie, że kobieta i koń są najpiękniejsze, a zarazem najtrudniejsze do malowania i w ogóle realizowania w sztuce. Trudność tę zwiększa przedstawienie ich w ruchu – wyjawia Arkadiusz Markiewicz. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 27 lipca


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Patrycjusz 04.08.2021 14:13
Brawo! Imponujaca rzezba.

OFM 31.07.2021 15:43
Janowskie araby for ever, twórcy pomnika też. Kto widział fontannę z końmi nie pożałuje dawnego skweru. Kto dokładnie przyjrzał się pomnikowi, wie też, że ten pomnik to hołd dla rodziny, każdej rodziny, ludzkiej czy zwierzęcej, bez której to rodziny żaden świat istnieć nie może. Panie Markiewicz, wielkie brawa !

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama