Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 06:12
Reklama
Reklama

Lasy, jeziora, bogata historia i legendy

Tym razem w naszym cyklu rowerowych wycieczek wyjedziemy odrobinę poza południowe Podlasie i wybierzemy się na wyprawę po równie pięknych i urokliwych terenach Polesia Zachodniego, a konkretnie okolicach Parczewa. Zajrzymy nad urokliwe jeziora i do rezerwatów przyrody, poznamy legendy o pobliskich miejscowościach, zawitamy do dworku oraz cerkwi.
Lasy, jeziora, bogata historia i legendy

Autor: fot. Wikipedia

Niewątpliwie tereny południowego Podlasia i Polesia Zachodniego są jednymi z najbardziej urokliwych w całej Polsce. Mnóstwo tu miejsc, które kryją niezwykle bogatą historię, rezerwatów, będących ostoją fauny i flory oraz ciekawych szlaków turystycznych, zarówno tych pieszych jak i rowerowych. Tym razem zabieramy Was na wycieczkę jednośladem po powiecie parczewskim.

Trasa przebiegać będzie następująco: Parczew – Makoszka – Lasy Parczewskie – Białka – Jezioro Czarne – Sosnowica – Hola – Uhnin – Dębowa Kłoda – Siedliki – Parczew. Jej długość to ok. 60 kilometrów, więc prawdopodobnie najlepiej poradzą sobie tutaj rowerzyści średniozaawansowani i zaawansowani.

Miasto Jagiellonów i pszczelarz Makosz

Wyruszamy z Parczewa, którego wyjątkowo nie będziemy szczegółowo opisywać. Nadmieńmy tylko, że to siedziba powiatu parczewskiego, dawne miasto królewskie, miejsce zjazdów polsko-litewskich sejmów. Niegdyś niezwykle ważny ośrodek życia politycznego kraju, znajdujący się na Szlaku Jagiellońskim. Tu gościli kolejno wszyscy królowie z dynastii Jagiellonów i tu zapadło dla obu krajów wiele ważnych ustaleń. Ostatni sejm parczewski odbył się w 1564 roku za Zygmunta Augusta. Do najważniejszych zabytków należą tu: neogotycka bazylika kolegiacka wybudowana w latach 1905–1913, drewniana dzwonnica z 1675 r., hala targowa na placu Wolności, wzniesiona w 1938 r. według projektu Artura Bernhardta oraz budynek dawnej synagogi.

Opuszczając Parczew, przez ul. Witosa i następnie przez Sowin i Borki dojeżdżamy do Plebaniej Woli. Tam możemy zobaczyć pomnik pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi, następnie kierujemy się w stronę wsi Makoszka.

Nazwa wsi pochodzi od staropolskiej nazwy osobowej "Makosz". Według legendy był to pszczelarz, który osiedlił się nad źródłami Konotopy. Makoszka była osadą w królewskich lasach, w której mieszkali bartnicy, gajowi, zbieracze runa leśnego i ludzie zajmujący się wypalaniem popiołu i potożu.

Miłośnicy koni znajdą tu gospodarstwo agroturystyczne „Dworek Makoszka” oraz stadninę koni –  dawną siedzibę carskiego nadleśnictwa. Przy wyjeździe z miejscowości za leśniczówkami znajduje się natomiast rezerwat „Królowa droga”, utworzony w 1967 r. Południową granicę rezerwatu stanowi dawny trakt o zwyczajowej nazwie „Droga Królów", „Droga Królowa". Dawniej droga ta łączyła Wilno z Lublinem i często podróżowały nią orszaki królewskie. Stąd wzięła się nazwa rezerwatu. Można tam spotkać wiele pomnikowych okazów dębu szypułkowego oraz inne rośliny rzadkie i chronione.

Lasy i jeziora

Po wizycie w „Królowej drodze” wracamy na drogę asfaltową do Ochoży, a następnie skręcamy w lewo na ścieżkę rowerową. W odległości ok. 2 km możemy zrobić sobie przystanek pod wiatą z miejscem na ognisko. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 17 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama