Janusz Maksymiuk jest cenionym w Polsce i na świecie malarzem i rzeźbiarzem. Jego prace pokazywano w wielu miejscach naszego kraju, ale także wielokrotnie w Londynie i Paryżu. Kocha Podlasie, dlatego często maluje pejzaże, ukazujące tutejsze krajobrazy. Osiadł w malowniczej wsi w pobliżu rzeki Krzny – Husince.
Na cały dzień centrum Janowa Podlaskiego zamieniło się w niesamowite miejsce, pełne nadbużańskich ziół i kwiatów. Przy stoiskach specjalistki i specjaliści od kulinariów i ziołolecznictwa przekazywali wiedzę na temat nieocenionych właściwości roślin z łąk i przydomowych ogrodów. Można było zaopatrzyć się w wyjątkowe rękodzieło prosto od lokalnych artystów oraz pierwszej jakości regionalne produkty. Tak wyglądało „Janowskie święto ziół”, którego patronem medialnym było Słowo Podlasia.
10-lecie obchodzą „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikiem”. Ta oddolna inicjatywa stała się w tym czasie ważną cykliczną imprezą, zapewniając sobie poczytne miejsce w kulturalno-towarzyskim życiu Radzynia Podlaskiego. Wywarła też duży wpływ na ogólnopolską promocję miasta z bogatą historią i cennymi zabytkami. W minionej dekadzie odwiedziło miasto odwiedziło 40. podróżników, zostawiając swój ślad m.in. na radzyńskim „Skwerze Podróżników”.
10-lecie działalności obchodzi w tym roku Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego. To grupa niezwykle uzdolnionych kobiet z gminy Janów Podlaski, które działają w myśl zasady „Uczymy się od siebie”, promując przy tym nasz region na konkursach i wystawach. Potrafią wyszywać, haftować, robić kwiaty z krepiny, kosze z papierowej wikliny, przepiękne ozdoby świąteczne w różnych technikach oraz wiele innych cudeniek. W ten sposób zachowują lokalne tradycje od zapomnienia.
W ubiegłą sobotę w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu odbył się finał czwartej edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: na potrawę z kaszą, ciasto z owocami i rękodzieło malowane na drewnie. Z sukcesem z rywalizacji wróciły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bokince Królewskiej, które zachwyciły jury swoim ciastem jagodowym. Gratulujemy!
Okres wakacji to fantastyczny czas, by szukać fotograficznych inspiracji. Szczególnie w pięknym regionie południowego Podlasia. Być może któreś z "ustrzelonych" przez Was zdjęć sprawi, że zechcecie pokazać je szerszemu gronu. Świetną okazją ku temu może być wzięcie udziału w konkursie "Migawki z Podlasia" imienia niezastąpionego Adama Trochimiuka.
14 lipca w Białej Podlaskiej odbyła się wielka feta z okazji zdobycia przez miasto tytułu Rowerowej Stolicy Polski! Było mnóstwo radości i mistrzowski przejazd ulicami. Mamy dla Was galerię zdjęć z tego wydarzenia.
Już jutro (15 lipca) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Klasyczny piątek", organizowane przez grupę Bialskie Klasyki. Właściciele zabytkowych pojazdów spotkają się tradycyjnie na parkingu przy hotelu Skala w Białej Podlaskiej.
Wielki sukces odniosła Szkoła Tańca Kontra podczas mistrzostw Europy w Zakopanem, w których wzięło udział 15 państw. Reprezentantki bialskiej Kontry zdobyły 3. miejsce w kategorii Mini Kids, a w pierwszej „20” znalazły się tancerki, występujące w kategorii Duet Junior. Gratulujemy!
Już 8 lipca nastąpi premiera kolejnego singla Teresy Czekaj. Bialska artystka w swoim najnowszym utworze "Życie chwilą", chce przekazać, jak ważne jest, byśmy byli w pełni obecni tu i teraz. Zachęcamy do przesłuchania najnowszej piosenki artystki.
W tym roku 25-lecie istnienia obchodzi Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, którym od początku zarządza i jest jego główną twarzą Jarosław Michaluk. Dzięki jego zaangażowaniu i miłości do muzyki, przez ostatnie ćwierć wieku na bialskiej scenie wystąpiły największe gwiazdy jazzu i bluesa: Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Hiram Bullock czy Jennifer Batten. W muzyczny pejzaż nie tylko Białej Podlaskiej, ale całego kraju wpisały się natomiast Podlasie Jazz Festival i Biała Blues Festival, cieszące się ogromnym uznaniem muzyków i publiczności. O początkach i działalności stowarzyszenia opowiada nam Jarek Michaluk.
Za nami Dzień Działacza Kultury. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, kiedy wyróżnienia i nagrody dostają ci, którzy dbają o rozwój kultury w naszym regionie. Są organizatorami wielu ciekawych inicjatyw, laureatami konkursów oraz dbają, by mieszkańcy na co dzień i od święta mieli kontakt z przeróżnymi dziedzinami sztuki, ale też historią południowego Podlasia. Nie inaczej było i tym razem. Podczas uroczystej gali w Konstantynowie wręczono nagrody Bialskie Talenty 2021 oraz Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wyróżniona została też wieloletnia dyrektor wisznickiej biblioteki – Alina Maniowiec – oraz samorząd przyjazny kulturze.
Już niebawem swoje święto będą obchodziły Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” oraz Kapela Ludowa „Podlasiacy”. Grają, tańczą i śpiewają już od 30 lat!
Sukcesem swój udział w Mistrzostwach Polski w Ujeżdżeniu zakończyła Aleksandra Semeryło. Zawodniczka, na co dzień trenująca w stajni For Pleasure zdobyła wraz ze swoim koniem Conversano brązowy medal! Gratulujemy!
Pasztet z wątróbek z żurawiną, ciasto drożdżowe z dynią i kruszonką kluseczki z gruszczanką i maczanką oraz fusie z klopsem szczawiowym, to tylko niektóre z dań przygotowanych przez gospodynie z terenu powiatu na konkurs pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Miejscowe specjały zebrały laury i wyróżnienia w każdej z kategorii konkursu, a danie przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ruskowie „Ruskowianki” nie tylko wygrało w kategorii gastronomia, ale zostało również nominowane do nagrody „Perła 2022”.