Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 11:59
Reklama
Reklama

Gmina Konstantynów: Mała Lena potrzebuje wsparcia

Lena Laszuk ma dwa lata, urodziła się z licznymi schorzeniami, w tym z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Początkowo lekarze twierdzili, że będzie „roślinką”. Wytrwałość rodziców dziewczynki – Sylwii i Przemysława oraz liczne rehabilitacje sprawiły, iż mała wojowniczka robi postępy każdego dnia i jest promyczkiem dla całej rodziny. Niestety, rehabilitacja, dojazd na nią, leki i wizyty u lekarzy są niezwykle kosztowne. Dlatego zorganizowana została zbiórka pieniędzy, która ma pomóc Lenie.
Gmina Konstantynów: Mała Lena potrzebuje wsparcia

Autor: fot. archiwum Sylwii Laszuk

– Lenka cierpi na rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, przepuklinę oponowo-rdzeniową, pęcherz neurogenny, co przy tym schorzeniu jest normalnością. Potrzebuje cewnikowania, co trzy godziny, sześć razy na dobę. Ma niedowład wiotkich kończyn dolnych, ale dzięki rehabilitacji może się przemieszczać poprzez pełzanie. Ma też wzmożone napięcie mięśniowe w okolicach barków oraz stópki końsko szpotawe. Potrzebuje ortez czyli aparatu ortopedycznego, niezbędnego do pionizacji. Poprzez porażone nerwy jest nadwrażliwa na dźwięk – wymienia mama Leny Sylwia Laszuk z Kolonii Komarno.

Dodaje, że jej córka miała w pierwszej dobie życia operację zamknięcia przepukliny, ma też rozciągniętą przepuklinę od odcinka piersiowego po krzyżowy. – W wyniku tego, nie wykształciły się dwa ostatnie żebra.

Jest szansa, że zacznie chodzić

W siódmej dobie życia córka miała operację wstawienia zastawki komorowo-otrzewnowej. Jeżeli Lena będzie wyrażała chęci do stania czy poruszania się zapewne czeka ją też operacja stóp. Niezbędna będzie również operacja kręgosłupa, gdyż robi jej się garb kostny na odcinku lędźwiowo – krzyżowym, dodatkowo pojawiła się skolioza – tłumaczy mama Leny. Przyznaje, że z tego względu niezbędna jest intensywna rehabilitacja Lenki oraz częste kontrolne wizyty u lekarzy specjalistów – neurologów, ortopedów, chirurgów. – Córka powinna raz na rok jeździć na turnus rehabilitacyjny, ale obecnie nie stać nas na to, by ją na niego wysłać. Zwłaszcza, że jest niewielkie dofinasowanie, a koszt jednego turnusu to ok. 6-7 tys. zł – przekazuje Sylwia Laszuk. Dodaje, że z Leną jeździ na rehabilitację, gdyż przyznano dziewczynce 20 godzin zajęć w miesiącu, poza tym zabiera Lenę na wizyty do neurologopedy i pedagoga.

Kosztowna rehabilitacja i dojazdy

- Dopóki nie mieliśmy specjalistycznych usług opiekuńczych jeździliśmy na rehabilitację prywatnie, przez to nadszarpnęliśmy nasz domowy budżet. Wówczas wydawaliśmy na samą rehabilitację 500 zł miesięcznie. Na same leki, kompresy, pieluchy, cewniki wydajemy w ciągu miesiąca ponad 600 zł. Dojazdy również nas bardzo dużo kosztują, gdyż dojeżdżamy z Kolonii Komarno do Białej Podlaskiej, czyli tygodniowo przejeżdżamy ok. 500 km. Przy każdym tankowaniu wydajemy 160 zł. Miesięcznie za paliwo płacimy od 600 do 800 zł – wylicza mama Leny.  – Potrzebujemy funduszy na rehabilitację, leki, wizyty lekarzy i dojazd – podsumowuje Sylwia Laszuk.  – Córka miała urodzić się „roślinką”, ale dzięki rehabilitacji Lena robi postępy z dnia na dzień. Jestem z niej dumna. Jest bardzo uśmiechnięta, kochana, jest promyczkiem w naszym życiu. Wystarczy, że zacznie się cieszyć, od razu serce nam się raduje – zaznacza. – Ze względu na schorzenia, na które cierpi córka musiałam zrezygnować z pracy, ale słyszałam, że w Sejmie jest ustawa, która ma umożliwić pójście do pracy rodzicom pobierającym na dzieci świadczenia pielęgnacyjne. Gdyby zgodzono się chociaż na pół etatu, byłby to ogromny sukces. Dzięki temu mogłabym coś dorzucić do domowego budżetu – przyznaje.

Lenę Laszuk można wesprzeć poprzez wpłaty przez stronę internetową: https://pomagam.pl/wojowniczka-lenka. Zbiórka ustalona została na 25 tys. zł. Do tej pory zebrano nieco ponad 9 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama