Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 grudnia 2025 03:05
Reklama
Reklama

Gmina Konstantynów: Bakterie coli w sieci wodociągowej

Sanepid wydał dziś, 26 października, komunikat, że w próbkach wody pobranych 19 października z sieci wodociągowej na terenie gminy Konstantynów wykryto bakterie coli. Woda aktualnie nie nadaje się do spożycia dla ludzi m.in. również do mycia naczyń, owoców i warzyw czy kąpieli. Z wodociągu korzysta 3683 mieszkańców gminy Konstantynów.
Gmina Konstantynów: Bakterie coli w sieci wodociągowej

Autor: fot. pexels.com/poglądowe

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej wydał komunikat, że woda z sieci wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Konstantynów, nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

  • Woda nie nadaje się do picia, przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców, mycia zębów, mycia rąk i innych części ciała, do kąpieli.
  • Woda nie nadaje się do produkcji żywności.
  • Woda z kranu może być używana do celów sanitarno-higienicznych (spłukiwanie toalet).

      Badanie próbki wody pobranej w dniu 19 października z wodociągu w Konstantynów wykazało obecność w wodzie bakterii grupy coli. "Uzyskane wyniki badań wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, co skutkuje brakiem przydatności wody do spożycia. Jednocześnie nałożono obowiązek zapewnienia konsumentom korzystającym z tego wodociągu wody do spożycia o odpowiedniej jakości zdrowotnej i podjęcia działań naprawczych." - komunikuje sanepid.

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej zezwala na: utrzymywanie wewnętrznej instalacji wodociągowej w ruchu jedynie w celu dokonania skutecznej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej oraz korzystania z wody jedynie do celów sanitarnych (spłukiwania toalet). Ponowne dopuszczenie wody do spożycia nastąpi po uzyskaniu pozytywnych wyników badań próbek wody.                                                                                          

Z wodociągu korzysta 3683 mieszkańców miejscowości: Antolin, Gnojno, Komarno, Komarno Kolonia, Konstantynów, Konstantynów Kolonia, Solinki, Wandopol, Wiechowicze, Witoldów, Wólka Polinowska, Zakalinki, Zakalinki Kolonia, Zakanale.

Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZamów prenumeratę tygodnika Słowo Podlasia na 2026 rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Cezary WędkarzTreść komentarza: A dlaczego nie karaja szarpakowcow po Białoruskiej stronie Bugu . Ich też powinien polski sąd ukarać. Polska policja i straż graniczna powinna narobić zdjęć tych szarpakowców po Białoruskiej stronie. Pojechać na Białoruś złapać ich przywieść do Polski i surowo ukarać.Data dodania komentarza: 18.12.2025, 17:44Źródło komentarza: Łowili na "szarpaka". Muszą zapłacić po blisko 3 tys. złAutor komentarza: magister blokersTreść komentarza: A co tam w twojej śmiesznej budzie w Ortelu? Nie rozpadła się?Data dodania komentarza: 18.12.2025, 15:16Źródło komentarza: Chciał zażartować. Teraz odpowie przed sądemAutor komentarza: ???? - maniaku,Treść komentarza: A co trzeba mieć w głowie, aby pochwalać kradzież samochodu?Data dodania komentarza: 18.12.2025, 10:17Źródło komentarza: Chciał zażartować. Teraz odpowie przed sądemAutor komentarza: por. NosTreść komentarza: Przecież powinien mieć zabrane prawo jazdy i ponownie powinien być skierowany na kurs prawa jazdy . Ale najpierw na badania do lekarza . Przecież już w podstwówce uczą dzieci że nie zostawia się w aucie kluczyków i na dodatek włączony silnik . Matko strach na ulicę wychodzić .Data dodania komentarza: 18.12.2025, 08:13Źródło komentarza: Chciał zażartować. Teraz odpowie przed sądemAutor komentarza: ????Treść komentarza: Co trzeba mieć w głowie albo czego nie mieć aby zostawić auto z włączonym silnikiem i sobie gdzieś pójść .....Data dodania komentarza: 17.12.2025, 23:15Źródło komentarza: Chciał zażartować. Teraz odpowie przed sądem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama