Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 18:21
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Pozostali z nami w pamięci i tym, co po sobie pozostawili

Samorządowcy, społecznicy, ludzie kultury, nauczyciele. Rodzice, dziadkowie, mężowie i żony – wszyscy tak ważni dla tych, którzy zostali i dziś płaczą nad grobami swoich bliskich, a może z uśmiechem wspominają spędzone z nimi chwile. Byliście, jesteście i będziecie dla nas ważni. Dziś wspominamy was, wasze codzienne zaangażowanie w życie naszych małych społeczności, waszą troskę o nasz codzienny byt i... tęsknimy.
Pozostali z nami w pamięci i tym, co po sobie pozostawili

Autor: fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Biała Podlaska

Stefan Parafiniuk  zmarł 9 września 2021 r. w wieku 70 lat. Przez wiele lat związany z samorządem. W latach 1998-2002 pracował na stanowisku sekretarza gminy Biała Podlaska. Radny VI, VII i VIII kadencji rady miasta Biała Podlaska.  W latach 2010-2014 pełnił w niej funkcję zastępcy przewodniczącego komisji gospodarki przestrzennej i urbanistyki. W latach 2014-2018 był członkiem komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska oraz przewodniczącym komisji gospodarki przestrzennej. Od 2018 roku, jako radny miejski zasiadał w komisji gospodarki komunalnej i urbanistyki, jako przewodniczący oraz był członkiem komisji rewizyjnej rady miasta. Stefan Parafiniuk to także wieloletni pracownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Andrzej Jędryczkowski – zmarł 1 września 2021 r. w wieku 60 lat. Wieloletni, uwielbiany przez młodzież nauczyciel i wicedyrektor szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz ceniony fotograf, członek Fotoklubu Podlaskiego. Wśród szkolnej społeczności cieszył się ogromnym szacunkiem i sympatią za swoje podejście do uczniów i umiejętność zaszczepienia w nich pasji, których sam posiadał wiele. Ze szkołą związany ponad 30 lat.

Katarzyna Kulicka – zmarła 3 września 2021 r. w wieku 46 lat. Wieloletnia nauczycielka matematyki oraz wychowawca kilku pokoleń uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Związana z placówką od 2007 roku. Przez lata prowadziła scholę parafialną przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej.

Ryszard Rybicki – zmarł 2 marca 2021 r. w wieku 84 lat. Były piłkarz, trener i działacz, który jako zawodnik występował m.in. w Sparcie Biała Podlaska i Podlasiu Biała Podlaska, był również grającym trenerem w Krznie Biała Podlaska, potem trenerem w Niwie Łomazy. Na stronie Bialskopodlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej został opisany jako filigranowy, ale szybki i skuteczny, lubiany przez kibiców napastnik. Był jednym z najlepszych piłkarzy lat 60. w Białej Podlaskiej, potem również długoletnim działaczem, związanym ze środowiskiem piłkarskim OZPN w Białej Podlaskiej, kierownikiem reprezentacji województwa bialskopodlaskiego, członkiem zarządu BOZPN.

Bogumiła Zieńczuk – zmarła 15 września 2021 r. w wieku 62 lat. Była dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej i naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Kultury i Sportu. W ostatnim czasie pracowała w bialskim ośrodku adopcyjnym.

Międzyrzec Podlaski

Marian Dąbrowski – zmarł 2 listopada 2020 r. W 2018 uhonorowany Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości m.in. za działalność w Związku Ewolucjonistów Wolności. 30 czerwca 1952 roku brał udział w próbie wykolejenia pociągu "Mitropa" relacji Berlin – Moskwa, przewożącego oficerów i dyplomatów radzieckich. Akcja nie powiodła się, jednak miejscowy urząd bezpieczeństwa po pierwszej fali przypadkowych aresztowań i przesłuchań, w nocy z 12 na 13 lipca, zatrzymał 34 członków organizacji ZEW. Dąbrowski został aresztowany 12 lipca 1952 r.  Wyrok odsiadywał w więzieniu "Zamek" w Lublinie oraz w Jaworznie. Zwolniono go 24 lipca 1954 r. na podstawie amnestii. Od 1990 roku był Prezesem Koła Terenowego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Henryk Wawryniuk – zmarł 30 kwietnia 2021 r. w wieku 76 lat. Wieloletni nauczyciel i dyrektor międzyrzeckich szkół. Były sportowiec oraz prezes klubu sportowego Huragan Międzyrzec Podlaski. Pedagog i były radny powiatowy. W 1966 roku podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, w latach 1971-1982 pracował w Zespole Szkół Ekonomicznych. Z początkiem września 1982 r. został dyrektorem SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. Za jego kadencji, w 1995 r., szkoła uzyskała 23 miejsce w ogólnopolskim rankingu wśród stu najlepszych w kraju. W latach 1987-1989 pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej, a w latach 2002-2006 sprawował mandat radnego powiatu. Wielokrotnie odznaczany. Za zaangażowanie w pracy zawodowej i społecznej otrzymał w 1986 r. Złoty Krzyż Zasługi, a dwa lata później Medal Komisji Edukacji Narodowej. Kilkukrotnie nagradzany był przez kuratorium oświaty, władze miasta, powiatu i województwa.

Piotr Matuszewski – zmarł 7 października 2021 r. w wieku 56 lat. Wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Z pasją i zaangażowaniem przekazywał swoim uczniom wiedzę z przedmiotów informatycznych. 

Gmina Biała Podlaska

Janina Melaniuk – zmarła 11 lipca 2021 r. w wieku 79 lat. Nauczyciel nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Sworach w latach 1977-2002.

Maria Tokarska – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Dokudowie w latach 1952-1985.

Jan Semeniuk – zmarł 24 kwietnia 2021 r. 20 lat służył w OSP Husinka, gdzie pełnił funkcję komendanta w jednej z kadencji. Od początku przynależności do OSP aktywnie uczestniczył w jej działalności.

Stefan Kondratiew – zmarł 17 sierpnia 2021 r.  60 lat w OSP Dokudów I. Był jednym z założycieli jednostki i jej prezesem. Od początku powstania straży, czyli od 1961 roku czynnie uczestniczył w działalności OSP. Działał aktywnie przy budowie remizy strażackiej.

Włodzimierz Szydłowski – zmarł 8 marca 2021 r. Służył 60 lat w OSP Dokudów I, której był jednym z założycieli. Najstarszy członek w jednostce. Od początku powstania straży czynnie uczestniczył w działalności jednostki. Przekazywał młodszym członkom OSP swoją wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu jednostka prężnie się rozwijała i jest aktywna do dzisiaj.

Eugeniusz Borowik – zmarł 8 marca 2021 r. 60 lat w OSP Dokudów I, również jeden z założycieli jednostki, gdzie do końca życia pełnił funkcję gospodarza. Przez całe 60 lat członkostwa wzorowo dbał o porządek i wyposażenie OSP.

Jarosław Gromadzki – zmarł 23 grudnia 2020 r. w wieku 56 lat. Przez 30 lat był strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sworach. Człowiek wielkiego serca, który nigdy nie odmówił pomocy. Bezinteresowny, z wielkim poczuciem humoru, mimo przeciwności, z jakimi musiał się zmierzyć w życiu. Niegdyś czynnie brał udział w akcjach strażackich, w ostatnich latach mniej aktywny fizycznie, ale zawsze mentalnie i duchem ze swoimi współbraćmi strażakami.

Sławomir Burda – zmarł 7 października 2021 r. 35 lat w OSP Sitnik. Za bardzo duży wkład pracy wielokrotnie wyróżniany brązowym, srebrnym i złotym medalem "Zasłużony dla pożarnictwa". (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 2  listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: czy ty ty?Treść komentarza: Czy ty normalny jesteś? Jakby tam było przedszkole? Albo Twoja Matka szła?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:22Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: ewaTreść komentarza: na pewno warto też informować że skuteczniej będzie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą np tabletkami z estetrolem w składzie i w tedy antykoncepcja awaryjna nie będzie wcale potrzebnaData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Plan B na tabletkę dzień po. Od maja, ale bez lekarzaAutor komentarza: JozekTreść komentarza: Zaloze sie ze z blogoslawienstwem Jakubowskiego Radzyn bedzie dumnie obchodzil parade rownosci i inne inicjatywy lobby homoseksualnego :-DData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:48Źródło komentarza: Czego nie zrobę? Nie zmienię szacunku do tradycjiAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: P O CO. Po co dochodzenia? Policja nie ma nic do roboty? Poszkodowani, jeśli oskarżą, to może wtedy - wsiadali pod prymusem, przeecież. Nauki nigdy dość. Ta nauka, jest dość tania, a właściwie zysk, bo eliminacja szrocika. Zdrówka życzę. Będzie Pani, dobrym kierowcą. Gdzie się nauczyć, dachowania, no gdzie. Na Kursie. A nie, tam uczą, że właśnie się przepisy zmieniły w tym tygodniu. PoRD. PrzepraszamData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:46Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama