Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 11:11
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Historia w budynkach zapisana

Park Radziwiłłów z zespołem pałacowym, kościół pw. św. Anny oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – te zabytkowe miejsca zna każdy bialczanin. Ale czy wiecie, że w naszym mieście są łącznie aż 42 budynki wpisane do rejestru zabytków? Rozpoczynamy cykl, w którym przypomnimy te bardziej i mniej znane budowle, w których zapisana jest historia Białej Podlaskiej. Udamy się na wycieczkę po kamienicach, dawnych szpitalach oraz najstarszych drewnianych domach, by zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniało się miasto nad Krzną.
Biała Podlaska: Historia w budynkach zapisana

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Biała Podlaska ma długą i bogatą historię, ciągle można tutaj poczuć ducha przeszłości i zobaczyć ślady dawnych rodów, w tym przede wszystkim Radziwiłłów, do których należała przez kilka wieków. To oni wznieśli na terenie miasta wspaniały pałac i park, który właśnie odzyskuje swój dawny blask. To dzięki Radziwiłłom powstały też najstarsze bialskie kościoły: św. Anny, św. Antoniego oraz Narodzenia NMP.

Ponad 40 zabytków

Jest jednak na terenie Białej Podlaskiej wiele więcej miejsc, które kryją w sobie historię nawet sprzed kilku wieków, są też te z przełomu XIX i XX wieku, które były niemymi świadkami dwóch wojen. – Na terenie Białej Podlaskiej znajdują się obecnie 42 budynki wpisane do rejestru zabytków. Najstarszym z nich jest kościół pw. św. Anny, wniesiony w 1525 roku z fundacji Grzegorza Iwanowicza. Przebudowany w latach 1596-1603 przez dobudowanie prezbiterium i chóru muzycznego, a później dwóch bocznych kaplic – informuje kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej, Arkadiusz Bojczuk. Dodaje, że najwięcej zabytkowych bialskich budynków pochodzi z końca XIX wieku oraz początku wieku XX. Przyznaje, że cechy charakterystyczne dla dawnej zabudowy miasta coraz trudniej jest odszukać. – Dzisiaj trudno już odnaleźć ślady dawnej bialskiej architektury – drewnianych domków z gankami i facjatkami, bo to właśnie one wyróżniały dawne budownictwo – mówi. Przyznaje też, że spośród kilkudziesięciu obiektów, trudno jest wybrać jedną „perełkę”, bo wszystkie mają swoją niepowtarzalną historię i są nieocenionymi pamiątkami bogatej przeszłości.

W naszym cyklu postaramy się opisać również też mniej znane budynki, stanowiące nierozerwalną część historii naszej „małej ojczyzny”, by ocalić je od zapomnienia, a być może w niektórych rozbudzić zamiłowanie do poznawania przeszłości Białej Podlaskiej.  

Serię artykułów rozpoczniemy jednak od pozostałości po rodzie Radziwiłłów, na początek Akademia Bialska.

Od szpitala do uczelni

Historia budynku dawnej Akademii Bialskiej sięga lat 1583-1616, kiedy to za czasów Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła wzniesiono go z przeznaczeniem na szpital miejski.

12 grudnia 1628 r. ksiądz Krzysztof Ciborowicz-Wilski sporządził akt fundacyjny Akademii Bialskiej, w której były określone założenia organizacyjne szkoły. Przekazał też cały swój prywatny majątek, wcale niemały jak na tamte czasy, w kwocie prawie 50 tysięcy złotych polskich, by urzeczywistnić zamysł. Niestety nie wystarczyłoby to na utworzenie szkoły, dlatego też duchowny, ówczesny proboszcz parafii pw. św. Anny, zabiegał o przekazanie majątku u syna Radziwiłła „Sierotki”, Ludwika Aleksandra. Zabiegi okazały się skuteczne, a oprócz gmachu i placu, na którym znajdował się dawny budynek szpitala, ksiądz otrzymał również na utrzymanie Akademii Bialskiej ogród, zarybioną sadzawkę i prawo wyrębu w lasach książęcych 180 fur drewna na opał. W 1631 roku ukończono wstępną organizację placówki oświatowej, a z Krakowa przybyli pierwsi profesorowie. Pierwszym rektorem nowo powstałej Akademii został Adam Roszczewicz. W pierwszych latach funkcjonowania wykładano tu gramatykę, poetykę, retorykę i dialektykę. W latach 1638-1777 Akademia Bialska była filią Akademii Krakowskiej. Do rozwoju uczelni przyczyniła się Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, która m.in. wzbogaciła bibliotekę oraz zbiór pomocy szkolnych. W tym czasie wykładano tu filozofię, retorykę, poezję, gramatykę i składnię. Językami wykładowymi były łaciński i polski. Uczono też języków obcych: francuskiego i niemieckiego.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 21 grudnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama