Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:11
Reklama

Od 1 marca niemal bez obostrzeń i z nową szczepionką

Malejąca liczba zakażeń koronawirusem sprawiła, że rządzący znieśli prawie wszystkie obostrzenia. Na razie zostanie z nami tylko kilka obowiązujących dotychczas zasad. Co zatem zmieni się od 1 marca?
Od 1 marca niemal bez obostrzeń i z nową szczepionką
Autor: KPRM

- Kolejne kraje europejskie znoszą restrykcje i obostrzenia i wracają do normalności, jednocześnie cały czas zachęcając do szczepień. Pandemia pokazała, czym są szczepienia i jak bardzo chronią przede wszystkim przed zgonem. Wraz z malejącym natężeniem epidemii z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość – mówił na dzisiejszej (23 lutego) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Towarzyszący mu minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że stale obserwowana jest tendencja spadkowa zakażeń, których średnia wynosi obecnie 20 tysięcy dziennie.

- Decyzja, którą komunikujemy, jest oparta na analizie trendów epidemicznych. Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Właściwie zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa – wyjaśniał szef resortu. - Celem naszej polityki epidemicznej jest sprowadzenie zakażenia koronawirusem do takiego zjawiska, jak mamy sezonowe zachorowania na grypę – dodał.

Oto lista zmian po 1 marca:

- utrzymany zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych,
- utrzymana będzie również izolacja i kwarantanna dla osób zakażonych i współdomowników,
- utrzymana zostaje kwarantanna przyjazdowa,
- przywrócona zostanie praca stacjonarna urzędników,
- wygaszone zostaną wszystkie limity osób w sklepach, restauracjach, klubach, kościołach i pozostałych tego typu miejscach,
- zniesione zostaną zakazy organizowania imprez tanecznych.

Szczepionka na omikron

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „wariant omikron jest nieporównywalnie mniej niebezpieczny niż delta”. Mimo to w Polsce pojawi się niebawem szczepionka pod nazwą Nuvaxovid, która dedykowana będzie m.in. właśnie tej odmianie wirusa. Podawana będzie osobom pełnoletnim. Jako dawka przypominająca preparat ten ma nie tylko chronić przed omikronem, ale również podnosić ogólną odporność organizmu na COVID-19.

- Liczę, że dzięki szczepionce Nuvaxovid zwiększymy poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. To tradycyjna białkowa szczepionka na wzór szczepionek, którymi szczepimy się od dziesiątek lat. Wszystkie szczepionki dopuszczone w Unii Europejskiej i Polsce są skuteczne i bezpieczne – mówił w rozmowie z "Faktem" minister Adam Niedzielski.

Podawanie leku rozpocznie się 1 marca.

Z raportu ministerstwa

Według raportu Ministerstwa Zdrowia z 23 lutego, minionej doby odnotowano 20 456 zakażeń koronawirusem (w tym 2 269 ponownych zakażeń).

Zakażenia pochodzą z województw:

mazowieckiego (3394),

wielkopolskiego (2939),

kujawsko-pomorskiego (2161),

zachodniopomorskiego (1421),

śląskiego (1407),

dolnośląskiego (1323),

łódzkiego (1109),

lubelskiego (1069),

pomorskiego (1046),

małopolskiego (1019),

warmińsko-mazurskiego (950),

lubuskiego (789),

świętokrzyskiego (634),

podlaskiego (448),

opolskiego (327),

podkarpackiego (320).

Z powodu Covid-19 zmarły 92 osoby, 268 osób zmarło z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami.

Od początku pandemii w Polsce doszło do 5 602 680 zakażeń. 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!
Reklama
Reklama
Reklama