Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 04:09
Reklama

Tak myśliwce strzegą wschodniej flanki NATO [MAPA]

Trwa 42. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Siły NATO chronią niebo nad Polską i innymi krajami sojuszu. Wschodnią granicę patrolują myśliwce wielozadaniowe. Właśnie ukazała się mapa ukazująca oficjalne loty od Bałtyku aż po Morze Czarne.
Tak myśliwce strzegą wschodniej flanki NATO [MAPA]
Mapa przedstawiająca oficjalne loty rozpoznawcze na wschodniej flance NATO. Ilu żołnierzy jest w Polsce?
Autor: Twitter | Oriol Intel
Źródło: https://twitter.com/Orion__int/status/1510304542222876673/photo/1

Od 13 do 31 marca rozpoznanie wykonywały wojska Paktu Północnoatlantyckiego i siły szwedzkie. Mapa ukazuje jedynie samoloty, które miały włączone transpondery pokazujące cywilnym odbiornikom ich pozycje. Można jednak śmiało założyć, że takich podniebnych patroli było znacznie więcej. O tajnych misjach wojskowi nie informują.

Amerykańska armia wysłała ostatnio do zachodniej Europy kolejne samoloty specjalizujące się w walce elektronicznej. NATO zwiększa również obecność na wschodniej granicy sojuszu. Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry to kraje, gdzie planowane jest utworzenie czterech jednostek bojowych. Siły mają być obecne na lądzie, morzu i w powietrzu. Wielozadaniowe grupy są rozmieszczone już w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii. 

Czytaj także: Ukraińcy stworzyli wizualizację bombardowanej Warszawy

Przywódcy NATO mają również uzgodnić dodatkową pomoc dla Ukrainy. Chodzi o sprzęt, który pomoże chronić się przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi.

Obecnie stacjonuje w Polce około 10,5 tys. żołnierzy NATO. W pozostałych krajach jest ich od 800 do 4 tysięcy. W państwach graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą znajdują się dodatkowo jednostki powietrzne i systemy obrony powietrznej sojuszu.

Czytaj także: Masakra cywilów w Buczy. Odpowiada za to rosyjski major


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama