Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:16
Reklama

Kryptowaluty - czym są, jak działają i jak w nie inwestować?

Inwestowanie w kryptowaluty nie jest podobne do inwestowania w akcje; kryptowaluty są nawet łatwiejsze do inwestowania, ponieważ próg wejścia jest bardzo niski, w przeciwieństwie do rynku akcji. Inwestowanie w aktywa cyfrowe może być bardzo opłacalne lub może przynieść ogromne straty, jeżeli dokonujemy transakcji skupiając się jedynie na zyskach pomijając aspekt ryzyka.
Kryptowaluty - czym są, jak działają i jak w nie inwestować?

Co osoby początkujące powinny wiedzieć, zanim zaczną inwestować w kryptowaluty?

Po pierwsze, należy poznać podstawy funkcjonowania rynku kryptowalut:

Rynek kryptowalut działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;

Kursy i wykresy kryptowalut dostępnych na rynku zależą głównie od notowań Bitcoina;

Inwestycje są obarczone wysokim ryzykiem, ale inwestycje w kryptowaluty są bardziej ryzykowne, ponieważ niektóre kryptowaluty mogą łatwo wzrosnąć o setki procent w ciągu jednego dnia i spaść do zera w krótkim czasie;

Nie wszystkie aktywa charakteryzują się wysoką płynnością;

Nie wszystkie aktywa są dostępne na jednej giełdzie (w tym przypadku należy być elastycznym).

Czym jest kryptowaluta i jak działa rynek?

Słowo "kryptowaluta" jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego terminu "cryptocurrency". W profesjonalnej społeczności polskojęzycznej popularna jest nieformalna nazwa "krypto", a wirtualne monety nazywane są "tokenami" lub "monetami".

Kryptowaluta to cyfrowa waluta wirtualna wprowadzona do obiegu bez udziału banku centralnego, zbudowana w oparciu o otwartą i rozproszoną technologię szyfrowania i przechowywania danych (blockchain), która posiada niektóre z funkcji i właściwości pieniądza fiat, takie jak: środek wymiany, środek oszczędnościowy, jednostka rozliczeniowa.

Jak działa rynek kryptowalut? Kryptowaluty to kody kryptograficzne (matematyczne). Ze względu na funkcje szyfrowania każdy kod jest niepowtarzalny i nie może być użyty dwukrotnie. Różne kryptowaluty są księgowane i wprowadzane do obiegu przez tysiące użytkowników Internetu w rozproszonej sieci komputerowej na całym świecie.

Czym jest kryptowaluta Bitcoin?

Jest to pierwsza i najbardziej popularna waluta cyfrowa. Bitcoin pojawił się w czasie kryzysu finansowego w 2008 r. jako eksperyment polegający na stworzeniu zdecentralizowanego systemu płatności, tj. bardziej "uczciwego", wydajnego i niezależnego od organów regulacyjnych.

Podaż Bitcoina jest ograniczona: w ciągu 125 lat jego żywotność wynosi zaledwie 21 000 000 monet. Na stabilność jego sieci i produkcję monet nie mają wpływu decyzje władz, liczba epidemii i inne czynniki istotne dla tradycyjnej gospodarki. System płatności typu peer-to-peer, umożliwia dokonywanie transakcji w zdecentralizowanych sieciach bez pośrednictwa banków i bez ponoszenia przez nie opłat.

Historia uruchomienia bitcoina rozpoczęła się w październiku 2008 roku, kiedy to pojawił się manifest, czyli opis techniczny oraz pierwsza wersja kodu, opublikowana w Internecie przez osobę lub grupę pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Istnieje popularna teoria, że bitcoin ma o wiele więcej wspólnego ze złotem, którego cyfrową wersję często określa się mianem złota, niż z pieniądzem fiat. Możliwe, że w przyszłości waluta wirtualna będzie w coraz większym stopniu zastępować metal szlachetny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bitcoina oraz innych kryptowalut, zajrzyj tutaj: https://www.kryptoporadnik.pl.

Altcoiny i tokeny - zasady otrzymywania nagród

Ponieważ kod źródłowy bitcoina był od początku otwarty i publicznie dostępny, każdy programista mógł go "zmodyfikować" i stworzyć nowy produkt - "fork" oparty na kodzie bitcoina, ale z dowolną funkcjonalnością. W ten sposób rozpoczęła się era altcoinów, czyli wszystkich projektów kryptowalutowych opartych na blockchainie, które pojawiły się po bitcoinie. Dziś jest ich kilka tysięcy.

Kryptowaluty różnią się parametrami maksymalnego obiegu, czasem wytworzenia nowego bloku itd. W różnych walutach cyfrowych prawo do utworzenia kolejnego bloku otrzymuje ten, kto:

Wykonuje pracę (proof-of-work);

Ma określoną kwotę na koncie (proof-of-stake);

Udostępnia pewne zasoby (proof-of-space).

Utworzenie kolejnego bloku może być oparte na innej procedurze, którą łatwo sprawdzić, ale trudno wykonać lub sfałszować.

Różnią się one także pod względem funkcjonalności. Może to być na przykład zdecentralizowany magazyn danych - analogiczny do Dropboxa i Dysku Google, tyle że na blockchainie, gdzie sami użytkownicy mogą "wynajmować" miejsce na swoich urządzeniach, a w zamian otrzymują tokeny danego projektu. Możliwe jest także wynajmowanie mocy obliczeniowej - istnieje już kilka projektów, które umożliwiają zarabianie na czasie, gdy urządzenie nie jest używane.

Nota: Według danych prawie 75% rachunków inwestorów indywidualnych na rynku kontraktów CFD odnotowuje straty. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak funkcjonują kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na ryzyko utraty części lub całości kapitału.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama