Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:22
Reklama

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Nie chce ci się już dłużej pracować? Albo nie masz już zdrowia? Pomyśl o wcześniejszej emeryturze. Możesz z niej skorzystać, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy ci przysługuje.
Dla kogo wcześniejsza emerytura?
Osoby, które chcą uzyskać emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze powinny złożyć do ZUS komplet dokumentów przed ukończeniem 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn.
Źródło: iStock

O wcześniejszą emeryturę z ZUS mogą ubiegać się osoby urodzone w latach 1949-1968. Jednak nie wszyscy, którzy urodzili się w wymienionych rocznikach, są do tego uprawnieni. 
Dotyczy to osób, które:

 • pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • 31 grudnia 2008 roku miały staż pracy: 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
 • lub mają osiągnięty wymagalny staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, np. co najmniej 15 lat działalności twórczej,
 • wykonywały pracę w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin,
 • nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUS złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Czytaj także: Kiedy ZUS wypłaci 13 emeryturę? Znamy daty

A co to znaczy, że ktoś pracował w szczególnych warunkach lub w szczególnych charakterze? Precyzują to przepisy.

Otóż praca w szczególnych warunkach to praca o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub praca, wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Są to m.in.:

 • praca pod ziemią,
 • przy przetwórstwie azbestu,
 • produkcji ołowiu i kadmu,
 • praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Z kolei pracą w szczególnym charakterze jest m.in.:

 • praca w organach administracji celnej,
 • praca dziennikarzy,
 • praca artystów,
 • praca nauczycieli,
 • praca żołnierzy zawodowych.

O tym, czy zatrudnienie jest pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, decyduje pracodawca poprzez swoją opinię na świadectwie pracy.

Osoby, które chcą uzyskać emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze powinny złożyć do ZUS komplet dokumentów przed ukończeniem 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn.

Zobacz też:  Dobre wieści dla seniorów: dostaną więcej pieniędzy
Bony turystyczne czekają! Nie przegap daty ważności


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!
Reklama
Reklama
Reklama