Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 00:52
Reklama

Oszuści uderzają w czuły punkt. Nie otwieraj takich maili

Internetowi przestępcy rozpoczęli nową akcję. Polacy są zalewani mailami, które ma wysyłać rząd.
Oszuści uderzają w czuły punkt. Nie otwieraj takich maili
Jest to jednak oszustwo. Pod wyrazami „odbierz teraz” kryje się link. Po jego kliknięciu użytkownik zostaje przeniesiony na stronę o nazwie podatki.gov.pl
Autor: iStock

Czas przeprowadzenia tej operacji nie jest przypadkowy. Właśnie kończy się „sezon PIT-owy”. Do poniedziałku 2 maja trzeba rozliczyć się z fiskusem. Wiele osób, które już to zrobiło, czeka na pieniądze za skarbówki, bo w zeznaniu wyszło im, że państwo ma im oddać nadpłacony podatek.

I właśnie tę sytuację wykorzystują teraz internetowi przestępcy. Rozsyłają maile, które rzekomo pochodzą z Ministerstwa Finansów.

„Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r. Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł. Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022
Odbierz teraz. *proszę postępować zgodnie z instrukcjami, abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r. @ 2022 Ministerstwo Finansów” – to jedna z przykładowych treści takiej wiadomości.

W tym akurat przypadku jest mowa o granicznej dacie 1 maja, ale eksperci z serwisu niebezpiecznik.pl ostrzegają, że tego typu wiadomości mogą przychodzić przez całą majówkę.

Wskazanie konkretnej daty to jedna z metod działania oszustów, którzy w ten sposób chcą wywrzeć na adresacie presję i zmusić go do szybkiego działania (nie dając czasu na zastanowienie się), czyli np. wejście na jakąś stronę lub kliknięcie w link.

Czytaj też: Cudem uciekli z pożaru. Teraz potrzebują naszej pomocy przy odbudowie domu

Można odnieść wrażenie, że faktycznie mail został wysłany przez pracowników resortu. Wiadomość jest krótka i rzeczowa, a sama nazwa, z której została nadana, sugeruje instytucję państwową. To Finanse gov.

Jest to jednak oszustwo. Pod wyrazami „odbierz teraz” kryje się link. Po jego kliknięciu użytkownik zostaje przeniesiony na stronę o nazwie podatki.gov.pl. Widnieje na niej godło Polski, co nadal na upewniać ofiarę w tym, że ma styczność z organizacją państwową.

Na stronie znajduje się kilka rubryk, a ich wypełnienie będzie zgubne. Trzeba podać dane z karty płatniczej i zaakceptować operację.

„Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości, które trafiają do podatników, a w treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fikcyjnego konta urzędu skarbowego” – wyjaśnia MF

I tłumaczy: „Wiadomości są próbą wyłudzenia danych. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym”.

Czytaj też: Dwa zdarzenia drogowe w kilkadziesiąt minut


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama