Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 10:41
Reklama
Reklama

Procedura uchodźcza pod lupą Nowoczesnej

Posłowie partii Nowoczesna przyjechali na przejście graniczne w Terespolu w związku z opublikowanymi raportami na temat udzielania ochrony międzynarodowej obcokrajowcom. Politycy chcieli sami sprawdzić, jak wygląda procedura i czy faktycznie dochodzi do nieprawidłowości przedstawianych w raportach.
Procedura uchodźcza pod lupą Nowoczesnej

W ubiegłym roku sprawą zainteresowali się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Według pierwszego raportu postępowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Terespolu naruszało przepisy prawa krajowego, unijnego oraz międzynarodowego. Chodziło m.in. o niezapewnianie pomocy tłumacza, ignorowanie deklaracji złożonych przez cudzoziemców oraz zadawanie przez funkcjonariuszy pytań niemających związku z sytuacją. RPO zwracał natomiast uwagę na warunki panujące na przejściu granicznym. W raporcie opisana jest sytuacja, że rozmowy są przeprowadzane w warunkach, które nie zapewniają cudzoziemcom poczucia intymności i mogą wpływać na przebieg rozmowy. 

Optymistyczne wrażenia z wizyty

Posłowie Nowoczesnej są w stałym kontakcie z adwokatami polskimi i białoruskimi i znają historię niektórych rodzin. – Z raportów wynika, że w zasadzie nielicznym osobom udaje się przedostać, tylko kilku dziennie. To osoby, które mają dokumenty świadczące o tym, że powinny mieć ochronę międzynarodową. Niektóre z nich przyjeżdżają po kilkadziesiąt razy i są odsyłane z kwitkiem. Chcieliśmy zobaczyć, jak to wygląda – mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej.

 

Informacje, które politycy uzyskali podczas wizyty, okazały się bardzo pomocne. Jest to dopiero pierwszy etap ich pracy, rozpoczynający analizę całej sytuacji związanej z procedurą. Ma się ona zakończyć pracą parlamentarną nad zmianą przepisów ułatwiających pomoc osobom wymagającym opieki.

Wrażenia z pierwszej wizyty są jednak optymistyczne. Według posłów tutejsza placówka rzeczywiście w pewnych aspektach jest przygotowana do procedur uchodźczych. Strażnicy odpowiadali na każde pytanie. Skonfrontowano wszystkie informacje uzyskane z raportów organizacji. Posłowie otrzymają również informacje od SG odnośnie ich uwag do tych raportów.

– Ważne jest to, że niektóre krytyczne uwagi zostały wzięte pod uwagę. Był zarzut, że uchodźcy nie mają miejsc do siedzenia i że nie ma intymności podczas przesłuchań, które odbywają się w kilka osób. To zostało zmienione, ponieważ są osobne pomieszczenia, gdzie te rozmowy się odbywają. Znalazły się też pokoje dla rodzin z dziećmi, więc dziecko może się bawić, gdy rodzice są przepytywani – tłumaczy Wielgus.

 

Maciej Maciejuk

Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa nr 29


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kasia Treść komentarza: No jak widać nową Audi nie jest wcale bezpieczniej Data dodania komentarza: 26.06.2026, 09:53 Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Niemojkach. Audi uderzyło w naczepę ciężarówki Autor komentarza: Jan Treść komentarza: Toż tam teren zabudowany to jak można wyprzedzać tyle pojazdów na raz . Przecież tam ludzie na spacery chodzą . Całe szczęscie że sam zginął a nie zabił niewinnych . Odbierać prawo jazdy takim . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:57 Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Niemojkach. Audi uderzyło w naczepę ciężarówki Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Jarosław Stary Kawaler Treść komentarza: Takich dzbanów jest więcej . Nie raz widzę jak jedzie taki 150 /h i wyprzedza po 5-6 aut na raz . Jeszcze pół biedy jak to jest jakieś nowe auto którym można przydusić . Często się widzi , że tak kozaczą czy wyprzedzają dzbany w starych 15 letnich albo i starszych pełnoletnich 18+ śrutach . Nakupi taki jeden z drugim śrutów 15 letnich Audi, Bmw czy innych złomów z rocznika 2011 albo i starszych i buja grata . Nie mażne czy to 15 letni złom , który przechodzi badania po znajomości , nie ważne , że to 15 letni odżut sprowadzony z wysypiska od Helmuta po 2 Niemcach i 3 Turasach ale ważne , że jest i można cisnać grata ile się da a bezpieczeństwo to sprawa drugorzędna . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Niemojkach. Audi uderzyło w naczepę ciężarówki Autor komentarza: Mariusz Treść komentarza: Witam ,myślę ,że to potrzebna inwestycja ,ale żeby taki obiekt nie pozostał bez całodziennej opieki konserwatorskiej oraz porządkowej , musi być nadzór , ewentualne kamery tego nie załatwią , gratuluję dobrego pomysłu Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:25 Źródło komentarza: Łosickie Bulwary gotowe na wakacje! Oficjalnie otwarcie już wkrótce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama