Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 26 maja 2022 07:45
Reklama
Reklama

Studentki położnictwa mają trakt porodowy na uczelni

Ścisła współpraca Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej zaowocowała najpierw otwarciem kierunku położniczego na uczelni, a teraz Centrum Symulacji Położniczych. Wszystko po to, by przyszłe położne weszły w zawodowe życie w pełni przygotowane. Akademia Bialska stworzyła dla nich miejsce, gdzie pracy nauczą się w praktyce.
Studentki położnictwa mają trakt porodowy na uczelni
Sala porodowa ze sterownią została wyposażona w zaawansowany symulator kobiety rodzącej, pozwalający na przeprowadzenie symulacji porodu prawidłowego oraz powikłanego
Autor: Joanna Danielewicz

W listopadzie ubiegłego roku Akademia Bialska uzyskała uprawnienia do prowadzenia nauczania na kierunku położnictwo. To była odpowiedź uczelni na potrzeby rynku pracy, szczególnie sygnalizowane władzom AB przez WSzS w Białej Podlaskiej. Od kilku lat na uczelni prowadzony jest kierunek z zakresu pielęgniarstwa. To jeden z kierunków cieszących się największym zainteresowaniem, rocznie przyjmuje na pierwszy rok około 100 studentów. 

Kształcenie ruszyło

Uczelnia podjęła więc rękawicę i postanowiła kształcić położne. Szpital zagwarantował, że absolwentki tego kierunku nie pozostaną bez pracy. Pod koniec ubiegłego roku w WSzS pracowało obecnie 65 pań położnych, z czego 7 już z prawem do emerytury. Do roku 2025 aż 30 położnych uzyska prawa emerytalne i dyrekcja ma świadomość, że nie każda z nich zdecyduje się pracować dalej. Sytuacja jest o tyle trudna, że do zawodu od lat nie przychodzą młode położne. Średnia wieku w tej grupie zawodowej, na poziomie kraju to 45-50 lat, a z informacji Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej wynika, że największa grupa położnych w tym mieście znajduje się w przedziale wiekowym 55-64 lat. Wydaje się więc, że kierunek położniczy na bialskiej uczelni to koło ratunkowe dla zawodu.

Pierwszy nabór na położnictwo na Akademii Bialskiej odbył się zimą i zaczął działać wraz z semestrem letnim. 

– Nabór na pierwszy rok położnictwa robiliśmy w nietypowym terminie, bo w lutym i zaczynaliśmy kształcenie od semestru letniego. Zgłosiło się około 40 osób, nie wszystkie zaczęły studia.  Znalazło się jednak 15 pierwszych osób, które w tej chwili już bardzo intensywnie się uczą. Nasza uczelnia chce kształcić nie tylko specjalistów w zawodzie, ale pasjonatów, którzy czują powołanie, bo oni są później najbardziej cennym pracownikiem – mówi prof. Jerzy Nitychoruk, rektor Akademii Bialskiej. Uczelnia zakłada, że optymalna liczba studentów na roku, na kierunku położniczym, to 60 osób.

Profesjonalne przygotowanie 

By przyszła kadra położnicza, wychodząca z AB, cieszyła pracodawcę poziomem przygotowania do zawodu, uczelnia stworzyła dla studentów nowoczesne miejsce zajęć, Centrum Symulacji Położniczych. W nowym budynku za głównym gmachem uczelni powstał bowiem nie tylko akademik, ale odtworzono praktycznie modelowy oddział położniczy. Przeprowadzone na świecie badania ostatnich lat wskazują, że ćwiczenia praktyczne przeprowadzone na zaawansowanych symulatorach porodowych symulujących trudne sytuacje kliniczne skracają krzywą uczenia i poprawiają umiejętności manualne. Zwiększa to szansę na prawidłowe postępowanie w sytuacji rzeczywistego wystąpienia danego problemu klinicznego – wyjaśnia Jowita Grochowiec, rzecznik prasowy uczelni. – Akademia Bialska Nauk Stosowanych wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, utworzyła nowoczesne Centrum Symulacji Położniczych, w którym przyszłe położne pod nadzorem instruktorów symulacji medycznych będą miały możliwość nabycia umiejętności prawidłowego postępowania w przyszłej pracy zawodowej.

Czytaj też: Bialska uczelnia otwiera nabór w nowej lokalizacji

Otwarcie Centrum Symulacji Położniczych odbyło się 12 maja

 

W Centrum, oficjalnie otwartym 12 maja, znajduje się sala porodowa ze sterownią, która została wyposażona w zaawansowany symulator kobiety rodzącej, pozwalający na przeprowadzenie symulacji porodu prawidłowego oraz powikłanego. Jest też pracownia umiejętności położniczych, gdzie prowadzone są zajęcia z zakresu opieki położniczej nad ciężarną, rodzącą, kobietą w połogu i noworodkiem oraz opieki ginekologicznej. Są też izba przyjęć położniczo- ginekologiczna oraz sala opieki poporodowej, odzwierciedlające warunki szpitalne. – Koszty związane z uruchomieniem Centrum Symulacji Położniczych to około  2 mln zł – dodaje rzecznik Grochowiec.

 

 

 

Przyszłe położne nauczą się również opieki nad noworodkiem
 
Zainwestowali, by zyskać specjalistów

Nowy budynek uczelni, w którym znalazł się CSP kosztował 20 mln zł, ponad połową tej kwoty uczelnię wsparło państwo. Rektor przyznaje, że przychylność ministerstw finansów i edukacji jest dla uczelni duża. Uważa jednak, że nie wynika to z niczego. – Życzliwość ministerstw jest wielka, ale dla aktywnych uczelni, które chcą się rozwijać – zaznacza prof. Jerzy Nitychoruk.

Natomiast Adam Chodziński, dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej i członek rady społecznej uczelni dodaje, że Akademia Bialska włożyła wiele trudu i zaangażowania w przygotowanie się do otwarcia nowego kierunku. 

Uruchomienie takiego kierunku nie było zadaniem łatwym. Dzisiaj otwarcie Centrum Symulacji Położniczych pokazuje, że uczelnia jak najpoważniej podchodzi do tego, by na rynek pracy wchodziły jak najlepiej przygotowane kadry – mówi Adam Chodziński

Sam szpital aktywnie uczestniczy w realizacji przedsięwzięcia, bo kadry uczelni wspierają profesjonaliści z wykształceniem kierunkowym położniczym i pielęgniarskim, zatrudnieni w szpitalu. Dyrektor nie ukrywa, że leży to w interesie placówki, którą kieruje. – Od początku zapewniałem, że szpital zatrudni wszystkich absolwentów pierwszego rocznika, tak będzie i zapewne na tym się nie skończy. My bardzo zachęcamy młodzież, by wybierała kierunki po których jest praca, a po tym kierunku na pewno ją znajdzie. Ci, którzy po studiach zechcą pozostać w Białej Podlaskiej, na pewno tu pracę znajdą – jest przekonany Adam Chodziński. Dodaje, że dziś średnia wynagrodzenia  pielęgniarki z wykształceniem magisterskim to około 7,5 tys. zł. – To średnia, więc biorąc pod uwagę, że mamy panie zarabiające poniżej tej średniej, to są również i takie, które dzięki wykształceniu, doświadczeniu, specjalizacjom, zarabiają więcej – mówi dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej. – To trudny zawód i wymagające studia, ale się opłacą, bo dają gwarancję znalezienia pracy. 

Bialski szpital zatrudnia ogółem około 700 pielęgniarek.

Czytaj też: Zaprosili do siebie uczelnię. Trzeba ją teraz rozreklamować


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
P77 13.05.2022 18:00
Super Gratulacje wybralyscie Panie Piękny Zawód

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama