Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 00:17
Reklama

Bialska uczelnia otwiera nabór w nowej lokalizacji

Pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, to dwa kierunki studiów, na których będzie się można kształcić od października w Radzyniu Podlaskim. Od kwietnia rusza nabór. Chętni będą studentami Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych, która otwiera filię we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych.
Bialska uczelnia otwiera nabór w nowej lokalizacji
Źródło: Akademia Bialska

Plany otwarcia filii uczelni bialskiej w Radzyniu Podlaskim krystalizowały się od kilku miesięcy. Trwały uzgodnienia miedzy powiatem radzyńskim a władzami uczelni. To samorząd wyszedł zresztą z propozycją stworzenia na swoim terenie filii Akademii Bialskiej. Głównie chodziło o to, by podpowiadając na potrzeby rynku pracy, kształcić pielęgniarki i ratowników medycznych.

W styczniu było jasne

W styczniu minister edukacji poinformował, że bialska uczelnia otrzyma dodatkową pulę subwencji, na uruchomienie filii w Radzyniu Podlaskim. - Gratuluję decyzji o utworzeniu filii uczelni w Radzyniu Podlaskim, który stanie się również miastem akademickim – mówił Przemysław Czarnek, przekazując promesę na 1,3 mln zł dodatkowych środków do puli subwencji.

W tym momencie stało się jasne, ze filia w Radzyniu Podlaskim to już fakt. Starosta zapewniał, że powiat wraz z ZSP, gdzie zajęcia dla studentów mają się odbywać, intensywnie pracują nad przygotowaniem zaplecza i stworzeniem warunków uczelni. – Odrabiamy właśnie pracę domową, którą dostaliśmy od uczelni, bardzo skrupulatnie rozpisaną na karteczkach. Trwają zakupy do pracowni informatycznej. Upoważniłem dyrektor Grażynę Dzidę, do przeprowadzenia procedury przetargowej na remont i wyposażenie pracowni dla studentów. My te zadania odrobimy na czas i bardzo skrupulatnie – zapewniał w styczniu Szczepan Niebrzegowski. Powstanie w Radzyniu filii uczelni wyższej leży w interesie władz samorządowych, bo jak mówi starosta: – Naszemu szpitalowi brakuje pielęgniarek i ratowników medycznych, od lat sygnalizują to władze SP ZOZ. Czekanie na cud nic nie pomoże, raptem pielęgniarki się nie pojawią. Dlatego podjęliśmy rozmowy, by zacząć ich kształcenie.

Teraz rusza nabór

Już na początku roku władze powiatu zapowiadały, że przygotowywane są materiały promocyjne, by informację o uruchomieniu studiów w Radzyniu Podlaskim nagłośnić. Teraz już wiadomo, że od kwietnia rusza nabór na pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Studia odbywać się będą w systemie stacjonarnym, są bezpłatne, a studenci mają szansę na uzyskanie stypendiów.

 

 

Filia AB ma się mieścić w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. To właśnie powiat wziął na siebie przygotowanie zaplecza dla zajęć uczelni. – Nowoczesne komputery, pracownie biologiczna czy chemiczna, poprawią też warunki nauki naszych uczniów. Kwota 400 tys. zł, które inwestujemy, zostaje zagospodarowana w majątek nieruchomy, który jest naszą własnością – tłumaczył radnym powiatowym starosta. Rady nie trzeba jednak namawiać do inicjatywy. Głosów sprzeciwu, by w powiecie zaczęła funkcjonować uczelnia wyższa, nie było.

Akademia Bialska nie ogranicza się zresztą do koncepcji dwóch kierunków, na które teraz rozpoczyna nabór. - Jeśli w przyszłości okażę się, ze jest zapotrzebowanie również na inne kierunki kształcenia, bo tego wymaga powiedzmy rynek pracy, będziemy otwarci – zapewniał jeszcze w ubiegłym roku rektor AB, prof. Jerzy Nitychoruk. Teraz uczelnia otwiera kierunki pod kontem potrzeb rynku pracy ale i oferty dla absolwentów szkół średnich z powiatu radzyńskiego, którzy jak zauważał w niejednej rozmowie rektor Akademii Bialskiej, by się kształcić dalej, muszą szukać możliwości z dala od domu. Teraz studia przychodzą do nich.

Informacji o naborze na pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne w radzyńskiej  filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych można zasięgać, dzwoniąc: 83 344 99 30, lub pisząc [email protected]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama