Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 03:27
Reklama

Stracili zdrowie po szczepionkach. Teraz dostają wysokie odszkodowania

Rośnie liczba wniosków o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu na covid-19. Maksymalnie można dostać 100 tysięcy złotych.
Stracili zdrowie po szczepionkach. Teraz dostają wysokie odszkodowania
Za wstrząs anafilaktyczny pod szczepieniu przeciwko covid-19 przysługuje rekompensata w wysokości 3 tys. zł, jeśli chory trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jeżeli leczenie wymagało hospitalizacji, wartość ta wzrasta do 10 tys. zł.
Źródło: iStock

Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu po przyjęciu szczepienia na covid-19 są wypłacane ze specjalnego funduszu. Początkowo zakładano, że do końca roku z  rekompensaty skorzysta 100-200 osób. Tymczasem już wpłynęło 880 wniosków

– Niemal wszystkie zostały złożone na formularzu, który przygotowaliśmy. Prawie w 100 proc. przypadków zrobili to sami pacjenci, tylko 1,4 proc. wniosków wysłali pełnomocnicy. To pokazuje, że system jest prosty i przejrzysty i że może z niego samodzielnie skorzystać każdy zainteresowany pacjent. Po liczbie zgłoszeń szacuję, że dotarliśmy do większości osób, które ten wniosek miały złożyć – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". 

Czytaj także: 

Na odszkodowanie mogą liczyć pacjenci, którzy mieli po szczepionce wstrząs anafilaktyczny lub przebywali w szpitalu ponad 14 dni. – Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – wyliczył Bartłomiej Chmielowiec. 

Nawet 100 tys. zł rekompensaty 

Kwoty odszkodowań, które wpłyną na rachunki bankowe poszkodowanych, są niebagatelne. Maksymalna kwota może wynosić 100 tys. zł. Za wstrząs anafilaktyczny przysługuje rekompensata w wysokości 3 tys. zł, jeśli chory trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jeżeli leczenie wymagało hospitalizacji, wartość ta wzrasta do 10 tys. zł.

– Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł – podsumował rzecznik praw pacjenta.

Najwięcej niepożądanych skutków (63,4 proc.) dotyczyło preparatu firmy Pfizer, którym wyszczepiono w Polsce aż 78 proc. populacji. 22,7 proc. dotyczyło produktu Astry Zeneki; 7,2 proc. Moderny, a za 6,7 proc. przypadków odpowiadała wakcyna Johnson & Johnson. W planach jest uruchomienie pieniędzy, z których wypłacane będą odszkodowania po kolejnych zabiegach ujętych w kalendarzu szczepień. Wkrótce ma być uruchomiony również fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania za błędy medyczne.

Czytaj także: Czwarta dawka szczepionki? Ministerstwo rozważa taką opcję

Czy znów grozi nam epidemia?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Janusz 21.05.2022 22:42
Ale jak to, przecież szczepionki są w 100% bezpieczne, bo są dopuszczone w Unii. Nie wypłacać piniądzów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama