Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 12:44
Reklama

Chcesz kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego? Będą wyższe limity dla kredytów z dopłatą

Już niedługo będzie można uzyskać kredyt bez wkładu własnego i z dopłatą. Problemem będą jednak niskie limity cen mieszkań pozwalające uzyskać kredyt. Według NBP ceny transakcyjne nowych mieszkań wzrosły o 19 proc. r/r, a używanych o 15 proc. r/r. To sprawi, że w wielu miastach trudno będzie znaleźć lokal w takiej cenie, która będzie niższa niż limit pozwalający uzyskać preferencyjny kredyt. Na szczęście niedługo limity mają zostać podwyższone.
  • Źródło: Expander Advisors
Chcesz kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego? Będą wyższe limity dla kredytów z dopłatą
Aby skorzystać z programu, cena kupowanego mieszkania lub domu nie może być wyższa niż limit obowiązujący w danym mieście lub regionie. Problem polega jednak na tym, że zapisane w ustawie limity są tak niskie, że w wielu miastach nie dałoby się znaleźć mieszkania w tak niskiej cenie
Autor: poglądowe/pixabay.com

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” (MBWW) zacznie działać 26 maja. Dzięki niemu będzie można uzyskać kredyt pokrywający nawet pełną cenę nabywanej nieruchomości oraz koszty wykończenia. Uczestnicy programu nie będą musieli więc posiadać wkładu własnego. Będą mogli też otrzymać dopłatę, jeśli w trakcie spłaty preferencyjnego kredytu urodzi im się drugie lub kolejne dziecko. Wysokość dopłaty to 20 000 zł w przypadku drugiego dziecka w rodzinie i po 60 000 zł za trzecie i każde kolejne dziecko.

Za niskie limity
 

– Aby skorzystać z tego programu, cena kupowanego mieszkania lub domu nie może być jednak wyższa niż limit obowiązujący w danym mieście lub regionie. Problem polega jednak na tym, że zapisane w ustawie limity są tak niskie, że w wielu miastach nie dałoby się znaleźć mieszkania w tak niskiej cenie. Ceny bowiem szybko rosną pomimo pandemii oraz podwyżek stóp procentowych – twierdzi analityk z Expander Advisors Jarosław Sadowski. 

Dodaje jednocześnie, że z najnowszy danych NBP wynika, że I kw. 2022 r. średnia cena transakcyjna nowych mieszkań wzrosła średnio o 4 proc. w porównaniu do IV kw. 2021 r. i aż o 19 proc., porównując do poziomu przed rokiem. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce urealnić limity cenowe metra kwadratowego.

Limity dla nowych i starych mieszkań
 

Dla nowych i używanych mieszkań będą obowiązywały oddzielne limity. Te pierwsze mają wzrosnąć o 7,6 proc. Niestety na razie nie wiadomo jeszcze, od kiedy taka zmiana wejdzie w życie, ale z zapowiedzi wynika, że będzie to jeszcze w tym roku. Dla przykładu w Warszawie początkowo limit dla rynku pierwotnego wyniesie 10 013 zł, a po zmianie będzie to 10 783 zł. Mimo podwyżki limit wciąż będzie 13 proc. niższy niż średnia cena transakcyjna w I kwartale. Dla mieszkań w rynku wtórnego limity są niższe, ale mają zostać podwyższone nieco mocniej, bo o 8,3 proc. Dla wspomnianej wcześniej Warszawy początkowo będzie to 9 242 zł, a po podwyżce 10 013 zł.

Zapytaliśmy agenta Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Tomasza Łukaszuka, jak w kontekście nowego rozwiązania rządowego wygląda sytuacja na lokalnym rynku nieruchomości. – Obecnie limit ceny za mkw. mieszkania ogłoszony przez wojewodę lubelskiego wynosi dla miasta Lublin 6923 zł dla rynku pierwotnego i 6390 zł dla rynku wtórnego. Natomiast dla gmin sąsiednich wynoszą 6397 zł dla rynku pierwotnego i 6390 zł dla rynku wtórnego. Średnie ceny za mkw. w naszym regionie wynoszą od 4 000 zł na rynku wtórnym do 6 000 zł na rynku pierwotnym. Myślę, że dla inwestorów, którzy chcą skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” podniesienie limitów pozwoli znaleźć odpowiednie mieszkanie – uważa Tomasz Łukaszuk.

– Większa liczba ofert da większy wybór, ale i bez tego inwestorzy będą mieli w czym wybierać. Pole poszukiwań może jednak zawęzić maksymalna kwota gwarancji dla 10-20 proc. wkładu wymaganego przez banki. Nie będzie ona przekraczać 100 tys. zł, co oznacza to, że ci, którzy nie mają żadnych oszczędności będą musieli znaleźć mieszkanie lub dom, którego cena nie przekracza 500 tys. zł – zaznacza agent Północ Nieruchomości Tomasz Łukaszuk.

Czytaj też: Nie masz wkładu własnego na mieszkanie? Od 27 maja rusza wsparcie

Chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym? Podpowiadamy, od czego zacząć


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Chyba kogoś przy wręczaniu Zasłużony dla Koła Bialczan złośliwie pominięto !!! To nie powinno się zdarzyć !!!Data dodania komentarza: 03.10.2022, 20:13Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: BialaninTreść komentarza: Jeśli mieszkańcy naszego miasta to bialanie to nazwa Koło Bialczan jest chyba nieaktualna.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 15:45Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieci
Reklama
Reklama
Reklama