Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 21:56
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Jak chronić łańcuchy dostaw w branży spożywczej?

Zaburzone łańcuchy dostaw to jeden z najpoważniejszych problemów, jaki może napotkać branża spożywcza w związku z wyjątkowo niekorzystną sytuacją geopolityczną. Od 2020 roku handel międzynarodowy musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości rządzonej przez restrykcje związane z pandemią, a obecnie zaburzone sieci dostaw z Ukrainy, Białorusi i Rosji.
Jak chronić łańcuchy dostaw w branży spożywczej?

Trudna sytuacja w naszym regionie przekłada się bezpośrednio na branżę spożywczą. Rosnące ceny żywności wywołują niepokój i zmuszają do zmiany nawyków. Na szczęście rodzima produkcja rolna pozwala na generowanie sporych nadwyżek zbóż, które zapewniają niezakłócony dostęp do żywności nawet przy znacząco wyższym popycie z uwagi na duży napływ uchodźców do naszego kraju. Rosnące ceny ropy oraz rezygnacja z rosyjskich surowców przekłada się jednak na wyższe ceny transportu.


 

Z jakimi problemami mierzy się branża rolno-spożywcza?

 

Obecna sytuacja jest niezwykle wymagająca dla wielu branż, w tym dla branży rolno-spożywczej. Rosnące ceny surowców nie są jedynym problemem, z jakim mierzy się polskie rolnictwo. Zmiany klimatu i wydłużający się okres suszy przysparzają rolnikom większej ilości pracy i ponoszonych nakładów koniecznych do uprawy roślin. Eksperci alarmują, że w Polsce od siedmiu lat występuje okres permanentnej suszy meteorologicznej zajmującej coraz większy obszar. Spadający poziom wody w rzekach i jeziorach wiąże się z wieloma problemami, z którymi się obecnie borykamy.

Sytuacja geopolityczna jest obecnie na tyle dynamiczna, że stanowi również zagrożenie dla branży rolno-spożywczej. Zupełnie nowym zagrożeniem, z jakim muszą mierzyć się duże gospodarstwa, rolne jest zagrożenie cyberatakami. Posiadając dużą flotę nowoczesnych maszyn, stajemy się potencjalnym celem dla hakerów. Zakłócenie pracy maszyn rolniczych wpływa negatywnie na zbieranie plonów, zasiewy, czy wykonywanie oprysków, a każde z tych działań może mieć charakter destabilizujący. Eksperci ostrzegają, że sprzęty rolnicze takie jak: kombajny, drony lub opryskiwacze mogą stać się łatwym celem cyberataku, ponieważ są wyposażone w nowoczesne technologie podatne na takie działania. Producenci maszyn rolniczych dokładają wszelkich starań, aby zabezpieczyć przed nimi sprzęty.


 

Działania wzmacniające utrzymanie łańcuchów dostaw

 

Producenci żywności mierzą się z wieloma trudnościami. Ich globalny zasięg występowania oddziałuje niekorzystnie na łańcuchy dostaw. W walce o lepszą efektywność zakładów produkujących artykuły spożywcze producentom pomagają dostawcy kompleksowych rozwiązań. SALMON HYGIENE projektuje nowoczesne systemy wspierające utrzymanie wysokiego poziomu higieny, bezpieczeństwa i jakości żywności. Dostarcza gotowe narzędzia zapewniające efektywną komunikację i lepsze efekty pracy. Dowiedz się, jak wdrożyć te działania w swoim zakładzie na stronie https://salmonhygiene.pl/system-kodowania-kolorami/.

Korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań dostarczanych przez ekspertów to gwarancja najwyższej jakości. Z pełną ofertą możesz zapoznać się na stronie salmonhygiene.pl. Aby łańcuchy dostaw pozostawały wydajne, niezwykle ważne jest przestrzeganie najwyższych standardów higieny przez każdego z kontrahentów. Zobligowanie ich do wdrożenia międzynarodowych standardów bezpieczeństwa żywności to odpowiednia metoda, aby ujednolicić normy jakości i korzystać z oferty jedynie sprawdzonych i rzetelnych dostawców. Wprowadzony w 2002 roku certyfikat bezpieczeństwa IFS – International Featured Standard został opracowany przez przedstawicieli branży spożywczej z Niemiec. Obecnie jest on uznawany w całej Europie Zachodniej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii stosującej standard BRC. Przestrzeganie jednolitego systemu oceny jakości i bezpieczeństwa procesów związanych z produkcją żywności na terenie Europy sprawia, że zarządzanie łańcuchem dostaw staje się łatwiejsze. Redukcja kosztów nie musi w tym przypadku kojarzyć się negatywnie, ponieważ przekłada się na wyższą jakość żywności, a tym samym większą satysfakcję konsumentów. Standard IFS jest wymagany przez sieci handlowe z Francji i Niemiec. Oznacza to, że dostawcy sklepów takich jak między innymi Auchan, Carrefour, Lidl, czy Real zobowiązani są do wdrożenia tej certyfikacji w swoich zakładach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama