Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 12:28
Reklama

Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza

Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po pandemii Covid-19, a już mamy w Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy. Potwierdził to dziś (piątek 10 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza
Mamy w Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy. Potwierdził to dziś (piątek 10 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia/Facebook

– Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wypowiedź tę uzupełnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, który wyjaśnił, że pacjent jest pod opieką szpitalną. Objęto go izolacją i przeprowadzono wywiad epidemiologiczny. Przedstawiciele rządu nie zdradzają jednak, gdzie pacjent przebywa ani szczegółowych informacji na jego temat. 

Co już wiemy o małpiej ospie? 

Objawami może przypominać grypę lub przeziębienie. Pacjenci mogą odczuwać m.in. bóle mięśni i głowy, dreszcze, nadmierne zmęczenie. Początkowo na skórze pojawia się wysypka, która z czasem zamienia się w owrzodzenia. Chorobie może towarzyszyć również gorączka.

CZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa coraz bliżej Polski. Doktor Grzesiowski wyjaśnia, co to jest

Wirus ospy małpiej to ortopokswirus, łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej wyeliminowanej w 1980 r. Nosicielami są między innymi afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp.

"Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła" – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy lekarze szukają pracy za granicą

PRZECZYTAJ: Stopy procentowe w górę. Tym razem do 6 procent


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Każdy głupi już wie że na jesień szykują Nast koronkę 🤬🤬 Latem byli zdrowi dlaczego dzień wcześniej przed wojna na Ukrainie zawieszono srowida niema i nie było to przez głupia politykę zmarło ponad 200 tys Polaków przez PiS oczywiście jest sezon na przeziębienia Czy małpia grype już testują mają gotowa szczepionka 1) pandemia 2) Braki surowców przerwy dostaw towarów 3) zamieszki 4) Nowy rząd światowy Chcecie tego syfu??? For 55Data dodania komentarza: 27.09.2022, 21:26Źródło komentarza: Koronawirus wrócił. Szpitale znowu zapełniają się chorymi na COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama