Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 11:13
Reklama

Podnieś wartość nieruchomości. Na jakie pieniądze mogą liczyć właściciele mieszkań

Właściciele lub współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy sami ogrzewają swoje lokale, jeszcze w tym roku będą mogli podnieść wartość swoich nieruchomości. Wszystko dzięki nowemu programowi rządowemu "Ciepłe mieszkanie". Pieniądze będą mogli przeznaczyć m.in. na wymianę starych pieców lub okien.
Podnieś wartość nieruchomości. Na jakie pieniądze mogą liczyć właściciele mieszkań
Program „Ciepłe mieszkanie” jest adresowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Pieniądze będą mogli przeznaczyć m.in. na wymianę pieców
Autor: iStock

Rządowy program dopłat najprawdopodobniej wystartuje w sierpniu. 

– Jest to program podobny do "Czystego Powietrza", ale skierowany do grupy osób, które zostały pominięte w "Czystym Powietrzu", czyli do właścicieli lokali mieszkalnych w budynków wielorodzinnych. To program dopłat do wymiany starych źródeł ciepła na ekologiczne i termomodernizację mieszkań – mówi rzecznik rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Marek Wieczerzak.

Beneficjentami programu będą najprawdopodobniej gminy, a odbiorcami końcowymi – właściciele mieszkań. Będą oni mogli za pośrednictwem gminy będą mogli wnioskować o dotacje na:

– wymianę indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),

– demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),

– wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

– wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

– wymianę okien i drzwi.

Kto jest adresatem?

Budżet programu „Ciepłe mieszkanie” na lata 2022-2026 został zaplanowany na poziomie 1,4 mld zł. Będzie to uzupełnienie programu „Czyste powietrze”, z którego mogą korzystać tylko właściciele domów jednorodzinnych.

– Z pieniędzy „Ciepłego mieszkania” będą mogli korzystać właściciele i współwłaściciele mieszkań w starszych budynkach wielorodzinnych, którzy sami ogrzewają mieszkania. W przyszłości, jak zapowiada rząd, do programu będą mogły przystąpić także wspólnoty mieszkaniowe. Na razie jednak ta część programu jest dopiero opracowywana – mówi agentka Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Klaudia Mikiciuk-Szpera. Wyjaśnia też, że to dobra wiadomość dla osób, które chcą sprzedać mieszkanie w kamienicy lub budynku wielorodzinnym. Na realizację inwestycji będzie można uzyskać dofinansowanie. Z kolei wymiana źródła ciepła, stolarki, ogólnie poprawa termoizolacyjności lokalu podniesie jego wartość. To ważne dla właścicieli nieruchomości, którzy tam mieszkają, ale też dla tych, którzy zarabiają na wynajmie mieszkania. Z programu będą mogli też skorzystać inwestorzy, którzy zakupili lokum i mają w planach jego modernizację – tłumaczy agentka.

Dofinansowanie zależy od dochodów

Na jakie dofinansowania mogą liczyć liczyć uczestnicy programu? Otóż wysokość dofinansowania zależy wyłącznie od dochodów właściciela mieszkania. Przewidziano 3 warianty:

– podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów),

– podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),

– najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Jak ubiegać się o dotację?

Najpierw gmina musi zgłosić chęć otrzymania takiego dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy już uzyska pieniądze na dotacje, urzędnicy będą mogli uruchomić nabór wniosków dla właścicieli i współwłaścicieli mieszkań na swoim terenie.

CZYTAJ TAKŻE: W długi weekend nawet 31 stopni! Ale też zagrzmi i popada

CZYTAJ TEŻ: Zakaz używania pieców gazowych. Czekają nas poważne wydatki
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama