Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 02:31
Reklama

Nasze płace rosną wolniej niż inflacja

Średnia pensja w Polsce nie nadąża za inflacją. W maju, jak podał GUS, wzrosła o 13,5 proc. przy inflacji wynoszącej prawie 14 proc. Oznacza to, że nawet przy maksymalnym wzroście płacy kupimy dużo mniej.
Nasze płace rosną wolniej niż inflacja
Średnia pensja w Polsce nie nadąża za inflacją. W maju, jak podał GUS, wzrosła o 13,5 proc. przy inflacji wynoszącej prawie 14 proc.
Źródło: iStock

GUS opublikował wysokość przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. W maju wzrosło ono o 13,5 proc. rok do roku i wynosiło 6 tys. 399 zł brutto miesięcznie (na rękę 4 tys. 601 zł). Płace, jak widać, rosną wolniej niż inflacja, która obecnie wynosi 13,9 proc. Ostatni taki przypadek, gdy wynagrodzenie rosło wolniej niż inflacja – przypomina businessinsider.com.pl – miał miejsce w maju 2020 r. Za rządów Zjednoczonej Prawicy to trzeci taki miesiąc.

Taka średnia płaca oznacza spadek w maju o 3,4 proc., czyli o 227 zł brutto (159 zł netto).

Rok do roku przeciętna płaca w przedsiębiorstwach wzrosła o 762 zł brutto (539 zł netto).

W maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z majem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie minimalnie obniżyło się o 0,1 proc. – poinformował GUS. Te dane nie obejmują mikrofirm i budżetówki.

W porównaniu z kwietniem zatrudnienie spadło o 5,4 tys. osób. W porównaniu z majem ubiegłego roku jest to wzrost o 153,6 tys. etatów.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy obawiają się, że w lipcu paliwo przekroczy cenę 10 zł [SONDAŻ]

PRZECZYTAJ: Wiceminister zabrał głos: koniec marzeń o podwyżce 500 plus


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama