Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 16:14
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służb

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że rozpoczęło kontrolę w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej.
CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służb
Ciepłownia na biomasę w Białej podlaskiej został uruchomiona w kwietniu. Teraz proces jej budowy kontroluje CBA

Źródło: PEC BIAŁA PODLASKA

Wydział Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Lublinie rozpoczął postępowanie 21 czerwca. 

W toku czynności sprawdzane będą wybrane aspekty związane z realizacją zamówienia publicznego pn. „Budowa Ciepłowni opalanej na biomasę o mocy 17 MW przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej” informuje biuro prasowe CBA.

Wstępnie kontrola ma potrwać do 20 września, CBA przypomina jednak, że może zostać przedłużona zgodnie z ustawą o CBA, o kolejne 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że inwestycja, którą teraz kontroluje CBA, rozpoczęła się w październiku 2018. Pierwsze informacje były takie, że ukończona zostanie w końcem roku 2019. Na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW (5 MW + 12 MW) w Białej Podlaskiej" przeznaczono blisko 31 mln zł. Kwotę tę wsparło dofinansowanie z funduszy UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź, kiedy kupisz tani węgiel

Terminu nie udało się utrzymać. Data oddania inwestycji wciąż ulegała zmianie. Ostatecznie biociepłownia została odpalona w tym roku. Uruchomienie nowej ciepłowni ma wpłynąć na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 60 proc., dwutlenku siarki o 65 proc., tlenków azotu o 28 proc. oraz pyłów o 47 proc. Ciepłownia ma spalać rocznie 48 tys. ton zrębków.

Działanie ciepłowni miało też wpłynąć na niższe ceny energii cieplnej. Te plany już wiele miesięcy temu studził jednak prezes PEC, Sebastian Paszkowski: Założenia budowy ciepłowni na biomasę były takie, by obniżyć koszty produkcji ciepła, jednak kłopot stanowią podwyżki cen prądu i rosnąca cena biomasy. Jeszcze kilka lat temu śmiało można było odpowiedzieć, że ciepło w Białej Podlaskiej będzie tańsze, ale z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną kraju nie jestem już tego taki pewien.

Ciepłownia działa od kwietnia tego roku.

PRZECZYTAJ: Chciał kupić węgiel, stracił niemal 17 000 złotych


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wio 30.06.2022 14:24
hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.

Ja... 30.06.2022 12:22
Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama