Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 16:53
Reklama

CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służb

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że rozpoczęło kontrolę w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej.
CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służb
Ciepłownia na biomasę w Białej podlaskiej został uruchomiona w kwietniu. Teraz proces jej budowy kontroluje CBA
Źródło: PEC BIAŁA PODLASKA

Wydział Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Lublinie rozpoczął postępowanie 21 czerwca. 

W toku czynności sprawdzane będą wybrane aspekty związane z realizacją zamówienia publicznego pn. „Budowa Ciepłowni opalanej na biomasę o mocy 17 MW przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej” informuje biuro prasowe CBA.

Wstępnie kontrola ma potrwać do 20 września, CBA przypomina jednak, że może zostać przedłużona zgodnie z ustawą o CBA, o kolejne 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że inwestycja, którą teraz kontroluje CBA, rozpoczęła się w październiku 2018. Pierwsze informacje były takie, że ukończona zostanie w końcem roku 2019. Na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW (5 MW + 12 MW) w Białej Podlaskiej" przeznaczono blisko 31 mln zł. Kwotę tę wsparło dofinansowanie z funduszy UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź, kiedy kupisz tani węgiel

Terminu nie udało się utrzymać. Data oddania inwestycji wciąż ulegała zmianie. Ostatecznie biociepłownia została odpalona w tym roku. Uruchomienie nowej ciepłowni ma wpłynąć na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 60 proc., dwutlenku siarki o 65 proc., tlenków azotu o 28 proc. oraz pyłów o 47 proc. Ciepłownia ma spalać rocznie 48 tys. ton zrębków.

Działanie ciepłowni miało też wpłynąć na niższe ceny energii cieplnej. Te plany już wiele miesięcy temu studził jednak prezes PEC, Sebastian Paszkowski: Założenia budowy ciepłowni na biomasę były takie, by obniżyć koszty produkcji ciepła, jednak kłopot stanowią podwyżki cen prądu i rosnąca cena biomasy. Jeszcze kilka lat temu śmiało można było odpowiedzieć, że ciepło w Białej Podlaskiej będzie tańsze, ale z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną kraju nie jestem już tego taki pewien.

Ciepłownia działa od kwietnia tego roku.

PRZECZYTAJ: Chciał kupić węgiel, stracił niemal 17 000 złotych


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wio 30.06.2022 14:24
hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.

Ja... 30.06.2022 12:22
Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .

ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama