Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:46
Reklama

"Rondo Bialczanek" to propozycja nazwy przebudowanego skrzyżowania

Już w piątek rada miasta pochyli się nad projektem uchwały o nadaniu nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Podmiejskiej. Propozycja na nazwę to "Rondo Bialczanek".
"Rondo Bialczanek" to propozycja nazwy przebudowanego skrzyżowania
Jest pomysł na nazwę dla nowego ronda. Ma uhonorować mieszkanki miasta
Źródło: UM Biała Podlaaska

„(..)Kobiety w mieście Biała Podlaska pełnią na co dzień wiele ról – są członkiniami stowarzyszeń, fundacji, klubów, są matkami i żywicielami rodziny, nauczycielami, lekarkami, sprzedawczyniami, policjantkami, seniorkami, pielęgniarkami itd. (...)” – to fragment uzasadnienia projektu uchwały na nadaniu rondu na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Podmiejskiej nazwy Ronda Bialczanek.

CZYTAJ TAKŻE: Wyłonili nowego wykonawcę. Za ścieżkę miasto zapłaci dużo więcej

Projekt sygnował podpisem prezydent miasta Michał Litwiniuk. Jednak jak podkreślono w uzasadnieniu, pomysłodawczyniami tej nazwy były: Anna Chwałek – prezes stowarzyszenia „Wspólny Świat”, Aleksandra Hordejuk-Gryczka – prezes zarządu Klubu Biegacza „Biała Biega” i Anna Stolarczuk – przewodnicząca Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Projektodawca, prezydent Litwiniuk zaznacza w uzasadnieniu, że nadanie rondu wnioskowanej nazwy będzie ukłonem w stronę wszystkich kobiet, mieszkających w Białej Podlaskiej.

Nad projektem już w piątek, 5 sierpnia pochylą się podczas sesji rady miasta jej członkowie. Warto przypomnieć, że tematyka kobiet w nazewnictwie rond pojawia się w tej kadencji samorządu nie pierwszy raz. W lutym 2021 roku Biała Samorządowa przedstawiła swój pomysł na nazwę ronda na skrzyżowaniu ul. Terebelskiej z DK2, klub chciał, by nosiło nazwę Praw Kobiet. Wówczas jednak większość rady zdecydowała, że lepszą nazwą będzie ta proponowana przez klub Koalicji Obywatelskiej – Rondo Unii Europejskiej.

WARTO PRZECZYTAĆ: Flaga na maszt. Radni składają petycję do prezydenta

Jaka decyzja zapadnie w kwestii nazwy dla ronda na przecięciu Podmiejskiej z Żeromskiego – okaże się pod koniec tygodnia. Warto natomiast zauważyć, że zgodnie z poprawnością językową mieszkańcy Białej Podlaskiej to bialanie, więc warto się zastanowić, czy Rondo Bialczanek nie powinno jednak być Rondem Bialanek...


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama