Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 10:40
Reklama
Reklama

Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Tak było w Sosnówce

Mieszkańcy gminy Sosnówki dziękowali za tegoroczne plony. Program dożynek był, podobnie jak w latach ubiegłych, bogaty. W tym roku rolnicy mają podwójny powód do świętowania. Symbol swej ciężkiej pracy zawiozą wkrótce na Dożynki Prezydenckie do stolicy. Słowo Podlasia objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Tak było w Sosnówce
Na dożynkach wystąpił m.in. Zespół Tańca Ludowego "Biawena"

Autor: Wiktoria Pajnowska

Dożynki odbyły się 21 sierpnia. – Dziękowanie za plony rozpoczęliśmy mszą św. w intencji rolników w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żeszczynce, którą odprawiał ks. Robert Bartosik. Dalsza część uroczystości odbywała się na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej w Sosnówce. Nieodłączną częścią naszego świętowania jest powitanie Korowodu Dożynkowego i prezentacja wieńców dożynkowych, a także wręczenie chleba dożynkowego przez starostów dożynek. A byli nimi w tym roku Agnieszka Szostakiewicz z Przechodu i Mirosław Łobacz z Pogorzelca – mówi wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz.

Pokazali dawny obrzęd żniwny
 

Ważnym punktem dnia była też prezentacja obrzędu żniwnego w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Obrzędowego z Rozwadówki. Podczas dożynek w Sosnówce wręczono też odznaczenia resortowe Ministra Rolnictwa – Zasłużony dla Rolnictwa. 

Ważnym punktem dnia była też prezentacja obrzędu żniwnego w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Obrzędowego z Rozwadówki, fot. Wiktoria Pajnowska

Część rozrywkową otworzyły występy solistów, zespołów i kapel ludowych. Przed publicznością wystąpili zespół "Biesiadncy" z Żeszczynki, Młodzieżowy Zespół Obrzędowy i Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, Zespół Tańca Ludowego "Biawena", "Kapela Hańszczanie" z Hańska oraz zespół "CudaWianki". Na scenie zaprezentowały się też najmłodsze mieszkanki gminy: Zosia Litwiniuk, Ania Brodzka, Madzia Litwniuk, które oczarowały publiczność swym śpiewem oraz Julia Martyn, która przygotowała występ z gimnastyki artystycznej. Publiczność wysłuchała też 18-letniej Natalii Raczkowskiej. Jak co roku, podczas dożynek odbył się również konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Wygrał wieniec wykonany przez KGW "Rozwadowianka" w Rozwadowówce. Będzie reprezentował gminę Sosnówka na dożynkach powiatowych w Rudnikach w gminie Międzyrzec Podlaski.

Wieniec KGW z Rozwadówki pojedzie na dożynki powiatowe do Rudnilk
Zabawa w rytm muzyki
 

Po południu sceną zawładnęły zespoły: „Wygibasy”, „Top Boys” oraz gwiazda wieczoru – "Zespół Malibu". – Dożynki Gminne w Sosnówce to wielkie święto dla całej naszej społeczności. Dlatego staraliśmy się tak zorganizować wydarzenie, aby mogły się na nim bawić całe rodziny. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i dużych. Na boisku szkolnym były stoiska kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Sosnówka, stoiska wystawiennicze firm i instytucji, mała gastronomia, stoiska z rękodziełem i zabawkami. Przygotowaliśmy również animacje dla dzieci, wesołe miasteczko i wiele innych propozycji. Dziękowaliśmy za tegoroczne plony. Nasi rolnicy oraz ich rodziny mieli okazję odpocząć po całorocznym trudzie, a przede wszystkim po żniwach – zaznacza wójt.

Pojadą na Dożynki Prezydenckie
 

W tym roku mieszkańcy gminy Sosnówka mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Delegacja wieńcowa z gminy Sosnówka ,składająca się z sołectwa Dębów, będzie reprezentowała województwo lubelskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 września. W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Członkinie KGW Dębów od dawna przygotowują się do konkursu. – Prace na wieńcem dożynkowym oraz spotkania robocze trwają już od kilku tygodni, ponieważ jest to dla naszej grupy wieńcowej ogromne wyzwanie i ciąży na nas wielka odpowiedzialność – zaznacza dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce – Jolanta Mikulska.

GALERIA Z WYDARZENIA: Dożynki Gminne w Sosnówce

CZYTAJ TEŻ: Ostatnia droga ks. prałata Henryka Rzeszotka

CZYTAJ TAKŻE: Gmina Terespol: Sołtysi nie mają głosu na sesjach?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama