Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 08:24
Reklama
Reklama

Budynek dawnego klasztoru wpisany na listę zabytków

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków Lubelszczyzny budynek dawnego klasztoru Zgromadzenia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Komarówce Podlaskiej. Budynek klasztorny stoi na działce, objętej ochroną konserwatorską od niemal 30 lat.
Budynek dawnego klasztoru wpisany na listę zabytków
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków Lubelszczyzny budynek dawnego klasztoru w Komarówce Podlaskiej.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek dawnego klasztoru Zgromadzenia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Komarówce Podlaskiej został wpisany do rejestru zabytków Lubelszczyzny. Dodajmy, że sama działka, na której stoi budynek klasztorny, objęta ochroną konserwatorską jest od niemal 30 lat.

„Nieruchomość, na której jest usytuowany tj. działka nr 245 wraz z działkami nr 246 i 247 zostały objęte ochroną konserwatorską przez wpis do rejestru zabytków nieruchomych dawnego województwa bialskopodlaskiego w roku 1993. Zgodnie z sentencją decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białej Podlaskiej z 24 maja 1993 r. do rejestru zabytków został wpisany „zespół kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Komarówce Podlaskiej w skład którego wchodzą: kościół, dom ludowy, dawna plebania i dawna organistówka wraz z otaczającym kościół ogrodzeniem oraz drzewostanem” – informuje biuro WKZ. 

CZYTAJ TEŻ: Brama wjazdowa w parku Radziwiłłów już po renowacji

W połowie sierpnia pracownicy WKZ w Lublinie przeprowadzili postępowanie administracyjne, w ramach którego budynek klasztorny został opisany i udokumentowany zdjęciowo. „Budynek klasztorny należy do grupy typowych obiektów „małomiasteczkowych” z I ćw. XX w. Zachował się w niemal niezmienionej formie do czasów współczesnych. Budynek wymurowano z cegły na zaprawie wapiennej oraz obustronnie otynkowano. Obiekt ma prostopadłościenną bryłę, jest niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny oraz nakryty dwuspadowym dachem. Na podstawie przeprowadzonych w lipcu tego roku oględzin stwierdzono, że we wnętrzach zachowały się w większości oryginalne elementy wyposażenia” – informuje WKZ. 

CZYTAJ TEŻ: Archeolodzy osłaniają tajemnice pałacu. Znaleźli kieł wilka i nieznane mury

–„Wartość zabytkową budynku dawnego klasztoru podnosi nie tylko duży stopień zachowania substancji zabytkowej, ale również trwały związek z wpisanym do rejestru zabytków w 1993 roku zespołem kościelnym, na terenie którego budynek jest usytuowany.”

Warto dodać, że trzy lata temu budynek został włączony do gminnej ewidencji zabytków gminy Komarówka Podlaska na mocy zarządzenia wójta z 9 grudnia 2019 r. Wpis budynku klasztornego do rejestru zabytków województwa lubelskiego został przeprowadzony na wniosek właściciela.

PRZECZYTAJ:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama