Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 12:50
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Dożynki powiatowe w Sosnowicy. Parczew [WIDEO]

Odznaczenia, wieńce, tradycyjne potrawy i zabawa. Pomimo deszczu mieszkańcy powiatu parczewskiego radośnie obchodzili powiatowe święto plonów.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

– Cieszę się, że mogliśmy przyjąć przedstawicieli gmin z całego powiatu – mówiła wójt gminy Sosnowica Krystyna Jaśkiewicz. – Przygotowanie takiego wydarzenia to dla nas wyróżnienie, choć dla małej gminy to nie lada wyzwanie organizacyjne. Poprzednie dożynki powiatowe w Sosnowicy były 11 lat temu.

Dożynki powiatowe zorganizowano na stadionie sportowym. Na scenie po zakończeniu części oficjalnej występowały zespoły ludowe z regionu, a także goście. Gwiazdą wieczoru był zespół Focus. 

Gospodynie przygotowały regionalne potrawy. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców. – Praca nad wieńcem przynosi wyciszenie i spokój – mówiła Ewa Ciopcińska z Dębowej Kłody. Razem z kobietami z zespołu śpiewaczego plotły wieniec dwa tygodnie.

Wieńce oceniała specjalna komisja. Wcześniej zgłaszane były w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny. – Tradycyjny ma kształt korony, natomiast współczesny odbiega od klasycznego kształtu, jest kreacją artystyczną – wyjaśniała Bogumiła Sarnowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Parczewie, opiekująca się konkursem. – Niezależnie od kategorii wieńce muszą zawierać tylko naturalne elementy, m.in. zboża, kwiaty, owoce czy nasiona.

Pierwsza nagroda powędrowała do mieszkańców wsi Antopol w gminie Podedwórze, którzy przygotowali wieniec współczesny. – To przestrzenna konstrukcja. Panie, które wykonały ten wieniec, zaaranżowały całe gospodarstwo – mówiła Sarnowska.

Pomysłodawczynią wieńca z Antopola była Barbara Kisiel. – Ten pomysł zrodził się z tęsknoty za starą wsią. Wsią, której już nie ma. Widzimy tu zwierzęta na podwórku, które dziś są pozamykane. Ptaki – kiedyś np. jaskółka była ptakiem świętym. Nie było obory bez jaskółczego gniazda. Dziś nie wolno, bo przenoszą choroby – opowiadała o zwycięskiej pracy pani Barbara. – Umieściłyśmy też tutaj zioła, takie jak ruta, czarnuszka czy krwawnik, bo dawniej na wsi nie było medycyny, leczono się tym, co urosło. Zrobiłyśmy to, bo tęsknimy do dzieciństwa, do tamtej starej wsi. Dzięki tej pracy mogłyśmy powspominać.

To nie pierwsza nagroda dla Antopola. Ten sam wieniec został wyróżniony na dożynkach wojewódzkich w Radawcu.

Drugie miejsce zajęła wieś Rudno z wieńcem tradycyjnym, a trzecie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu z wieńcem współczesnym.

Ponadto przyznano pięć równorzędnych wyróżnień: dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wierzbówka, sołectwa Gęś, Rady Sołeckiej w Koczergach, mieszkańców sołectwa Cichostów oraz mieszkańców Chmielowa, Korony i Marianówki.

Podczas uroczystości odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" przyznaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymali Mieczysław Piotrowski i Sławomir Jarmuł.

Aneta Pawłowska-Krać

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brawo. Jak wypadły ćwiczenia z czyszczenia KONi? MógData dodania komentarza: 29.04.2024, 16:48Źródło komentarza: Policja ćwiczyła w janowskiej stadninieAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Ależ, kajaki są wodoodporne. Ktoś wpadnie i się opije, sam sobie winien. Ujęcie wody niedaleko. Zrzut, buraczkowo wali: jest TAM miejsce, na zbiornik zrzutu/kontrolny. Po co miljony, koparka i ON! Brzegowa oddechnie, może. Karasie dadzą radę, to znaczy, że Biała nie t r u j e. A tak, to wynika, że to trucie i żart rysunkowy Mleczki o tym z zakręconymi rogami. Czysta Rzeka. Przecież nam wszystkim chodzi o DOBRO klubu Tęcza. Czyż nie..Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:44Źródło komentarza: Jaki jest plan na teren nad rzeką? Będą ścieżki i pomost przy stanicyAutor komentarza: ekonomistaTreść komentarza: Trzeba wrócić do węgla i drzewa !!!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: ekonomistaTreść komentarza: Trzeba wrócić do węgla i drzewa !!!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama