Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 14:00
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Sejm ustalił maksymalne ceny prądu w 2023 roku. Znamy kwoty

20 października Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Tym samym została ustalona maksymalna cena prądu, która będzie obowiązywała w 2023 roku po wykorzystaniu limitu tańszej energii.
Sejm ustalił maksymalne ceny prądu w 2023 roku. Znamy kwoty
20 października Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Tym samym została ustalona maksymalna cena prądu, która będzie obowiązywała w 2023 roku po wykorzystaniu limitu tańszej energii

Źródło: iStock

Ustawa wprowadza mechanizm ceny maksymalnej, stosowanej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. Dla gospodarstw domowych ma ona wynieść 693 zł za megawatogodzinę (MWh) po przekroczeniu rocznych limitów zużycia (2, 2,6 lub 3 MWh). 

Przypominamy, że limit dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh (do tego limitu cena w 2023 r. została zamrożona na poziomie ceny roku 2022). Dla rodzin z osobą niepełnosprawną limit wynosi 2,6 tys. kWh, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rodzin rolniczych 3 tys. kWh. 

CZYTAJ TEŻ: Poczta Polska ściga Polaków za zaległy abonament. Tysiące egzekucji

Rząd zapewnia, że sprzedawcy energii otrzymają rekompensaty za stosowanie w rozliczeniach z odbiorcami maksymalnych cen. Sprzedawcom energii będą przysługiwały rekompensaty. Przeznaczy na nie 19,7 mld zł. 

Ustalono również maksymalne ceny prądu dla rolników, samorządów i małych i średnich przedsiębiorców. W przypadku samorządów, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników ma to być 785 zł/MWh. Cena obejmie również podmioty wrażliwe, takie jak np. szpitale czy szkoły. Cena ta będzie obowiązywać dla oświetlenia dróg, ulic mostów, wodociągów, zaopatrzenia w wodę, ochronę zdrowia, transport drogowy, utrzymanie obiektów użyteczności, a także obiektów sportowych. 

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma zostać nałożony w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Ustawą zajmie się teraz Senat. 

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama