Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 15:39
Reklama
Reklama

Będzie zmiana prezesów w Spomleku. Bajko złożył rezygnację

Edward Bajko kończy przygodę z prowadzeniem SM Spomlek. Rada nadzorcza mleczarni podjęła decyzję o odwołaniu prezesa na jego wniosek. Za jego prezesury firma rozpoczęła nowe stulecie swojej działalności. Pod koniec października prezes odebrał jubileuszowe wyróżnienie od marszałka województwa w ramach Marki Lubelskie.
Będzie zmiana prezesów w Spomleku. Bajko złożył rezygnację
Edward Bajko kończy przygodę z prowadzeniem SM Spomlek. Jego miejsce zajmie Paweł Gaca

Źródło: SM Spomlek

Edward Bajko kończy przygodę z prowadzeniem SM Spomlek. Rada nadzorcza mleczarni podjęła decyzję o odwołaniu prezesa na jego wniosek.

Po 42 latach pracy w Spomleku i osiągnięciu wieku emerytalnego Edward Bajko postanowił odejść z firmy. Rada nadzorcza Spółdzielczej Mleczarni Spomlek na wniosek prezesa odwołała go z funkcji z dniem 31 grudnia 2022 – informuje Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy SM Spomlek. - Jednogłośnie na funkcję prezesa powołała od 1 stycznia 2023 roku Pawła Gacę.

14 lat u sterów

O decyzji jaką podjął, tak mówi sam prezes: - To była bardzo trudna decyzja, ale firma jest w bardzo dobrej kondycji, a ja potrzebuję odpocząć, dlatego uznałem, że to dobry czas na pożegnanie się z funkcją prezesa. Zostawiam godnego następcę, który będzie kontynuował naszą wspólnie wybraną drogę rozwoju firmy – mówi Edward Bajko.

Bajko na fotel prezesa powołany został w sierpniu 2008 roku. Zajął miejsce wieloletniego poprzednika, Szczepana Skomry. - To był przełom dla dostawców i pracowników oraz zasadnicza zmiana zasad funkcjonowania firmy – przypomina rzecznik SM Spomlek. - W ciągu roku Edward Bajko podjął decyzję o specjalizacji Spółdzielni w produkcji serów dojrzewających i produktów proszkowanych likwidując działy produkujące galanterię. Budziło to obawy i spotkało się z niezadowoleniem części członków spółdzielni i pracowników.

Szybko okazało się jednak, że decyzja była dobrym posunięciem biznesowym i wpłynęła na rozwój mleczarni. - W 2010 roku Spomlek na prawach spółdzielczych przejął OSM w Elblągu, po 3 latach OSM w Chojnicach, które dzisiaj są bardzo dobrze funkcjonującymi oddziałami. Powstanie pierwszej w Polsce marki serów żółtych „Serenada”, wypromowanie serów długo dojrzewających z „Bursztynem” na czele, wejście w segment innowacyjnych proszków mlecznych WPC i WPI oraz rozwój rynku HoReCa to decyzje zarządu z ostatnich lat, które owocują w biznesie Spółdzielni – wylicza Aneta Mostowiec.

CZYTAJ TAKŻE: Chciał kupić drona w atrakcyjnej cenie. Dał się oszukać

Wiceprezes przejmie zarządzanie

Należy podejrzewać, że rewolucji związanych z odejściem prezesa Edwarda Bajko nie będzie. Jego miejsce od stycznia 2023 roku zajmie Paweł Gaca. Jest wiceprezesem firmy od momentu, gdy prezesem został Bajko właśnie. - Wspólnie z Edwardem Bajko rozwinął firmę, która po 14 latach jest jedną z wiodących mleczarni specjalizujących się w produkcji serów żółtych – przypomina Aneta Mostowiec. - Paweł Gaca posiada kilkunastoletnie doświadczenie w inwestycjach na rynku finansowym, które łączy z bogatą praktyką w zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych w procesie zarządzania. Pracował m.in. w firmach Sygnity (dawniej ComputerLand) i Comarch. Wcześniej przez kilka lat realizował swoją pasję naukową – najpierw podczas indywidualnych studiów na Politechnice Lubelskiej i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zakończonych dyplomem mgr inż. zarządzania i marketingu oraz jako pracownik naukowy Akademii Rolniczej w Lublinie. Jest autorem i współautorem publikacji omawiających funkcjonowanie agrobiznesu.

O swojej nominacji na fotel prezesa Gaca mówi, jako o wyróżnieniu dla jego osoby i kredycie zaufania ze strony rady nadzorczej mleczarni. 

- Nie planuję rewolucyjnych zmian w firmie, a jedynie kontynuowanie budowy kultury organizacyjnej, która ma duży wpływ na zwiększenie efektywności Spółdzielni – mówi Paweł Gaca.

 

CZYTAJ TEŻ: Uczniowie i nauczyciele "Ekonomika" szkolili się we Włoszech

Platyna na stulecie

Symbolicznym podsumowaniem prezesury Edwarda Bajko może być wyróżnienie Spomleku w ramach projektu Marka Lubelskie. 24 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wręczył jubileuszowe wyróżnienia dla laureatów projektu gospodarczego Marka Lubelskie. W wydarzeniu udział wzięły firmy z certyfikatem Marka Lubelskie. – Znak Marka Lubelskie jest gwarantem solidnego produktu wytwarzanego na Lubelszczyźnie. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego dba o to, by promować lokalne firmy oraz zapewnić konsumentom produkty ekologiczne i dobre jakościowo – mówił podczas październikowej gali wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

W ramach Marki Lubelskie j Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przyznał jubileuszowe wyróżnienia. SM Spomlek odebrał je w kategorii Platynowy Jubileusz, jako firma ze 100-letnia tradycją. Wyróżnienie odebrał prezes Edward Bajko ( na zdj. pierwszy z prawej), który firmę wprowadził w kolejne stulecie istnienia.  (fot. Ł. Fraczek'UMWL)

W kategorii Platynowy Jubileusz przyznano na niej wyróżnienia firmom, które działają na rynku od 100 lat. Wśród nagrodzonych w tej kategorii znalazł się właśnie Spomlek. Firma bowiem rozpoczęła swą działalność w 1909 roku. Nagrodę odbierał prezes Edward Bajko, który wprowadził firmę w nowe stulecie istnienia.

Przeczytaj: 

Król szos z BMW był pod wpływem narkotyków. Miał też coś w skarpetce…

Na tej ziemi wiernie bronili swej wiary. Historia parafii w Choroszczynce

Najsławniejsze cmentarze świata. Zabieramy Was w podróż po nekropoliach [ZDJĘCIA]

Żołnierze posprzątali groby poległych bohaterów na bialskim cmentarzu [ZDJĘCIA]

Nie możesz znaleźć grobu bliskiej osoby? Podpowiadamy, co zrobić


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama