Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 18:13
Reklama
Reklama

Matura 2023. Rozmawiamy z uczniami i dyrektorami szkół [VIDEO]

Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja, a zakończą 23 maja. W tym roku są szczególne, bo zdaje je rocznik, który uczył się w liceum cztery, a nie trzy lata, w technikum pięć a nie cztery. Dyrektorzy szkół średnich wskazują, że dzięki czteroletniemu i pięcioletniemu systemowi absolwenci są lepiej przygotowani, ale dodają również, że matura będzie trudniejsza niż wcześniej.
Matura 2023. Rozmawiamy z uczniami i dyrektorami szkół [VIDEO]
Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja, a zakończą 23 maja. W tym roku są szczególne bo zdaje je rocznik, który uczył się cztery, a nie trzy lata

Źródło: archiwum I LO w Radzyniu Podlaskim

W tym roku w powiecie radzyńskim będzie 125 maturzystów, w powiecie bialskim 216, w powiecie parczewskim 108. W Radzyniu Podlaski egzamin maturalny będzie zdawało 362 absolwentów szkół średnich, w Białej Podlaskiej 802 maturzystów, a w Parczewie 151.

W Białej Podlaskiej w tym roku szkolnym do matury przystąpi następująca liczba absolwentów: I LO im. I. J. Kraszewskiego – 147, II LO im. E. Plater – 183, IV LO im. S. Staszica – 170, ZSZ nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej – 216, ZSZ nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury – 86, czyli w sumie 802 maturzystów. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie egzamin maturalny będą zdawały 73 osoby, a w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Parczewie również 73 absolwentów. 

Na maturze wraca egzamin ustny

Egzamin maturalny w części pisemnej odbędzie się  w terminie 4-23 maja, a egzamin maturalny w części ustnej zaplanowany jest w terminie od 10-23 maja. Wyniki egzaminu zostaną podane 7 lipca, wyniki egzaminu poprawkowego podane będą 8 września. 

Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie, w tym roku odbędzie się część ustna egzaminu z języka polskiego, języka mniejszości ‎narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnegoBędzie sprawdzała umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym, lub jego fragmentem.‎

Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie ‎dwóch wypowiedzi monologowych (trwających łącznie ok. 10 minut), a następnie uczestniczenie w związanej z tymi ‎wypowiedziami rozmowie z zespołem przedmiotowym (ok. 5 minut).

Wezwanie na komisję wojskową w czasie matury

Wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2023 roku wystawia wójt, burmistrz, prezydent miasta, w zależności od miejsca zamieszkania osoby wzywanej, który decyduje o terminach stawiennictwa. – Maturzyści, którzy otrzymali takie wezwanie, a wyznaczony termin kwalifikacji pokrywa się z terminami egzaminu maturalnego, powinni niezwłocznie poinformować o tym fakcie przedstawiciela samorządu terytorialnego i ustalić z nim dogodny termin. W przypadku matur jest to całkowicie uzasadnione, a wszelkie takie przypadki są rozpatrywane pozytywnie – przekazuje por. Łukasz Nestoruk szef sekcji rekrutacji i kwalifikacji wojskowej, wydziału rekrutacji i promocji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej.

Jak wyglądały przygotowania do matury?

Jak podkreśla dyrektor II LO im. E. Plater Przemysław Olesiejuk uczniowie od pierwszej klasy pracowali, by osiągnąć satysfakcjonujące wyniki na maturze. –  Nauczyciele wspierali ich w procesie edukacyjnym, organizując dodatkowe zajęcia z przedmiotów maturalnych. Dzięki temu wskaźnik zdawalności matury w naszej szkole od lat wynosi powyżej 99 proc. –  mówi Przemysław Olesiejuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Dodaje, że do najczęściej wybieranych przedmiotów zadawanych na maturze, poza obowiązkowymi, zalicza się język angielski, matematykę, geografię, język polski, biologię  i chemię.

 –  Wybierane są wszystkie przedmioty. Pojedynczy uczniowie wybierają też filozofię, fizykę, informatykę i inne języki obce. Nasi absolwenci dostają się corocznie na studia wyższe. Wielu kontynuuje naukę na renomowanych uczelniach wyższych polskich m. in. w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Krakowie czy Poznaniu a także i europejskich – podsumowuje dyrektor.

Jak podkreśla dyrektor II LO im. E. Plater Przemysław Olesiejuk, uczniowie od pierwszej klasy pracowali, by osiągnąć satysfakcjonujące wyniki na maturze. Fot. Anna Chodyka
Jakie uczelnie wybierają absolwenci?

Dyrektor I LO im. J. I. Kraszewskiego Ireneusz Szubarczyk informuje, że nauczyciele wychodzili naprzeciw maturzystom i organizowali dodatkowe zajęcia, by uczniowie mogli się dobrze przygotować do egzaminu dojrzałości. 

– Z rozmów z nauczycielami i uczniami wynika, że przygotowania są na bardzo dobrym poziomie, chociaż młodzież przeżywa maturę, bo to ich pierwszy taki egzamin. Jest to rocznik, który ma za sobą doświadczenie pandemii, więc odbywały się przerwy w nauce. Dochodzi też egzamin ustny z języka polskiego i obcych, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi dyrektor Ireneusz Szubarczyk

Dodaje, że większość osób ma sprecyzowane, które kierunki wybiorą, są to m.in. medycyna i kierunki okołomedyczne, politechniczne, ekonomiczne, a część planuje zdawać na prawo. W modzie jest informatyka. – Od wielu lat współpracujemy z wieloma uczelniami, w tym lokalnymi. Młodzież ma kontakt z wykładowcami akademickimi, dla przykładu ostatnio był przedstawiciel Szkoły Głównej Handlowej, który przybliżał młodzieży kierunki tej uczelni – wyjaśnia dyrektor. Odbywały się też wycieczki na poszczególne uczelnie. – Na maturach od lat były dobre wyniki, młodzież była usatysfakcjonowana. Najczęściej absolwenci decydują się na studia w Warszawie oraz Krakowie i Lublinie. Przedmioty wybierane przez uczniów na maturze to biologia i chemia, matematyka, geografia, fizyka, historia oraz drugi język obcy. Te przedmioty są wybierane najczęściej, gdyż są wysoko punktowane przez uczelnie – wymienia Ireneusz Szubarczyk. Zaznacza, że profil czteroletni daje młodzieży duże szanse. – Myślę, że będzie to z korzyścią dla młodzieży, chociaż wymagania też są większe – zauważa dyrektor.

Które przedmioty wybrali maturzyści?

Beata Tryniecka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Parczewie uważa, że uczniowie są przygotowani, gdyż m.in. pisali dwukrotnie próbną maturę z przedmiotów ogólnych, a trzykrotnie z matematyki. Dodatkowo w kwietniu nauczyciele we własnym zakresie przeprowadzili maturę próbną z prowadzonych przez nich przedmiotów. 

– Myślę, pod względem przygotowań nauczyciele wykonali dużo pracy, jednak bardzo dużo zależy od samych uczniów. Najwięcej maturzystów zdaje język angielski rozszerzony. Uczniowie zazwyczaj zdają przedmioty maturalne zgodnie z profilem klasy, w której się uczyli. Czyli jak uczeń uczył się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym, to zdaje właśnie biologię i chemię. Rzadko zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Absolwenci wybierają odpowiednio kierunki z tymi przedmiotami związane np. medycynę, weterynarię, biotechnologię – mówi dyrektor Beta Tryniecka

Wskazuje, że szkoła ma wysoką zdawalność matur, zawsze jest ona powyżej 90 proc. Zdarza się, że liceum osiąga poziom 97 proc. a niekiedy 92 proc., w zależności od rocznika. – Jesteśmy w czołówce szkół w rankingu „Perspektyw”. Zajęliśmy piąte miejsce w delegaturze Biała Podlaska – zaznacza. Dodaje, że w tym roku matura będzie znacznie trudniejsza niż w poprzednich latach, gdyż liceum kończy pierwszy rocznik czteroletniego nauczania. 

Które kierunki popularne?

Dyrektor I LO w Radzyniu Podlaskim, Ewa Grodzka przekazuje, że szkoła ma w tym roku 160 absolwentów. 

– Większość uczniów zdaje przedmioty rozszerzone: język angielski, matematykę, geografię, fizykę. Zdawane są też biologia i chemia. Po biologiczno-chemicznej klasie, co roku mamy absolwentów, którzy dostają się na uczelnie medyczne, w zeszłym roku mieliśmy sześciu takich absolwentów. Po klasach matematyczno-fizycznych, uczniowie wybierają politechniki, tutaj prym wiodą Politechnika Warszawska i Politechnika Lubelska. Wybierana jest informatyka, mechatronika, elektronika i inne. Po klasie z  rozszerzoną geografią wybierane są kierunki na UMCS-ie w Lublinie, na KUL-u, UW. Po klasie humanistycznej bardzo dużo absolwentów studiuje prawo – wymienia dyrektor Ewa Grodzka. 

Wskazuje, że co roku ok. 90 proc. absolwentów dostaje się na wyższe uczelnie. – Mam nadzieję, że tegoroczna matura również otworzy naszym absolwentom drzwi wyższych uczelni i będą oni mogli studiować na wymarzonych kierunkach – podkreśla. Zauważa też, że już od pierwszej klasy każda lekcja jest wykorzystywana do przygotowania do matury, chociaż uczniowie podjęli decyzję, jakie przedmioty będą zdawać w klasie czwartej we wrześniu, a później potwierdzili decyzję w lutym. – W czwartej klasie i wcześniej odbywały się próbne matury, we wrześniu i w grudniu, stąd sądzę, że maturzyści są dobrze przygotowani – zaznacza dyrektor. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyzna
Reklama
Reklama