Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:21
Reklama
Reklama

Proboszcz odznaczony za opiekę nad zabytkami. Dostał złotą odznakę

Ksiądz Krzysztof Pawelec odebrał Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”. Docenione zostało w ten sposób jego zaangażowanie w remont kaplicy św. Anny na cmentarzu parafialnym i prace konserwatorskie w parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim.
Proboszcz odznaczony za opiekę nad zabytkami. Dostał złotą odznakę
Ksiądz Krzysztof Pawelec (drugi z prawej) odebrał Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”. Docenione zostało w ten sposób jego zaangażowanie w remont kaplicy św. Anny na cmentarzu parafialnym i prace konserwatorskie w parafii Trójcy Świętej

Źródło: Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków w ublinie

Odznaczenie przyznane zostało przez Generalnego Konserwatora Zabytków przy okazji rozstrzygnięcia konkursu na Laur Konserwatorski 2023. 

 Ks. kan. Krzysztof Pawelec został odznaczony Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” za gruntowny remont kaplicy pw. św. Anny na cmentarzu parafialnym oraz prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele parafialnym – informuje Anna Wasak, rzecznik prasowy radzyńskiego ratusza.

Kaplica gruntownie odnowiona

Remont kaplicy cmentarnej rozpoczął się w 2019 roku. Prace wstępnie planowano na 2 lata. Zakończyły się w 2020 roku. - Kapitalny remont obejmie całość zabytkowego obiektu: wnętrze i ściany zewnętrzne kaplicy, schody, konstrukcje dachowe. Także odwodnienie obiektu i kryptę – choć tego nie było w pierwotnym projekcie – informowała rzecznik Wasak w momencie rozpoczęcia prac.

Remont kaplicy cmentarnej rozpoczął się w 2019 roku
(fot. Kocham Radzyń Podlaski)

Gospodarzem cmentarza i zabytków na nim posadowionych jest parafia, więc nadzór nad pracami przypadł w udziale jej proboszczowi Krzysztofowi Pawelcowi. Parafia musiała też zgromadzić odpowiednie fundusze na remont, w czym wspierali ją datkami mieszkańcy Radzynia Podlaskiego. - Ten cmentarz związany jest z historią naszego miasta i nadal służy wszystkim mieszkańcom, którzy mają groby rodzinne na cmentarzu – przypomniała wówczas rzecznik Wasak.

Odrestaurowana w 2020 roku kaplica znajduje się w najstarszej części cmentarza parafialnego w Radzyniu Podlaskim. Jak informuje Anna Wasak: 

- Została wzniesiona ok. 1853 r. przez rodzinę Korwin-Szlubowskich i pełniła funkcję krypty grobowej. W 2010 r. w krypcie grobowej kaplicy św. Anny złożone zostały szczątki Kingi z Libiszowskich – żony Stanisława Doria Dernałowicza Korwin Szlubowskiego - usynowionego spadkobiercy majątku po Szlubowskich.

Tu przeniesiono również w ostatnim dziesięcioleciu szczątki obecnych potomków rodu, ale jak zaznacza Anna Wasak, nie tylko. - W podziemiach zostali pochowani również duchowni, m.in. zasłużony dla ziemi radzyńskiej ks. infułat Tadeusz Osiński. Warto dodać, że w absydę kaplicy wmurowane są tablice nagrobne pochodzące z 1 połowy XIX w. - dodaje Wasak.

Sztukaterie zyskały pierwotny blask

W czasie gdy trwał remont kaplicy św. Anny parafia Trójcy Św. zaczęła zabiegać o pozyskanie funduszy na prace konserwatorskie w kościele parafialnym

Prace konserwatorskie w parafii Trójcy Św. pozwoliły na przywrócenie freskom ich oryginalnego, pierwotnego wyglądu
(fot. Anna Wasak)

 

 

- Przygotowania do renowacji wnętrz, w tym sztukaterii, rozpoczęły się jesienią 2019 roku, przy zaangażowaniu Siedleckiej Kurii Diecezjalnej – relacjonuje Anna Wasak w materiale z konferencji podsumowującej prace konserwatorskie, która odbyła się 7 listopada 2022 roku. - W grudniu 2019 roku właśnie zostały wysłane wnioski o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Po uzyskaniu pozytywnej opinii i przyznaniu funduszy w wysokości ponad 1,2 mln zł we wrześniu 2020 r. podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim na realizację projektu „Remont konserwatorski wnętrza Kościoła Parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim”. Całość wyceniono na 1,79 mln zł. Brakująca kwota miała pochodzić ze środków własnych parafii. Na ten cel zbierana była taca w pierwsze niedziele miesiąca, parafianie przekazywali datki na konto, niektórzy robili to regularnie przez cały okres trwania remontu -relacjonowała informacje przekazane podczas konferencji, rzecznik radzyńskiego UM.

 

Prace konserwatorskie trwały 14 miesięcy. Zakończyły się w lipcu 2022 roku. - Szefowa zespołu konserwatorskiego Zofia Kamińska przyznała, że było to największe wyzwanie w jej 27-letniej karierze zawodowej – informuje Anna Wasak. Pracujący we wnętrzu świątyni postawili sobie zadanie, by znajdującej się tam sztukaterii przywrócić pierwotny wygląd. - Nasza praca to była pierwsza od 380 lat tak generalna konserwacja. Konserwatorzy dotarli do warstwy pierwszej, oryginalnej. Okazało się, że sklepienie w każdej z trzech części (prezbiterium, nawa główna, kaplica Matki Bożej) było ozdabiane w różny sposób. To dzieło jest fantastycznym dziełem rzemieślniczym. Choć wykonane zostało 400 lat temu, zaprawa pozostaje stabilna, trwała. Uszanowaliśmy to, co zrobili rzemieślnicy przed czterema wiekami, gdyż okazało się słuszne: ich praca była misterna, niezwykle precyzyjna, kunszt z jakim zostały prace wykonane, jest wyjątkowy – relacjonowała w opisie konferencji przygotowanym przez Annę Wasak, Kamińska. - Zostawiamy świątynię w dobrym stanie, mamy wewnętrzny spokój, że dobrze wypełniliśmy swój obowiązek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyzna
Reklama
Reklama