Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 16:52
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ptasia grypa w pow. radzyńskim. Dwie miejscowości w strefie zakażenia

W związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy u dzikich ptaków w miejscowości Stoczek w gminie Czemierniki, powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie, zgodnie z którym część dwóch gmin została objęta strefą zakażenia.
Ptasia grypa w pow. radzyńskim. Dwie miejscowości w strefie zakażenia
W związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy u dzikich ptaków w miejscowości Stoczek w gminie Czemierniki, powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie, zgodnie z którym część dwóch gmin została objęta strefą zakażenia

Źródło: Pixabay.com/poglądowe

31 maja Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radzyniu Podlaskim Leszek Golecki wydał stosowne rozporządzenie. 

– Wyznacza się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków, obejmującą w gminie Czemierniki miejscowość Stoczek, w tym Skruda oraz część miejscowości Kuraszew, położonej na południe od drogi wojewódzkiej 814 w gminie Wohyń – informuje Leszek Golecki.

Przypomnijmy, jakie zasady obowiązują w strefie zakażenia ptasią grypą. Hodowców drobiu (w tym przyzagrodowego) obejmują wzmożone zasady bioasekuracji m.in. nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie, w sposób ograniczający kontakt z dzikimi ptakami oraz uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach. Hodowcy muszą wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków, wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa lub zastosować inne rozwiązania techniczne, pozwalające na oczyszczanie i odkażanie obuwia. Muszą też pamiętać o zabezpieczeniu wody, paszy i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami. – Posiadaczowi zwierząt nakazuje się również niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie – wymienia  Leszek Golecki. 

W strefie objętej zakażeniem nie można natomiast organizować targów, wystaw itp., nie można wypuszczać ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego; nie należy przemieszczać ptaków dzikich oraz produktów pochodzących od tych ptaków; wywozić i rozrzucać ściółki i nawozów naturalnych z gospodarstw, gdzie utrzymywany jest drób oraz poić drobiu wodą, pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, chyba że zostanie ona poddana specjalnej obróbce. Szczegółowo wszystkie zasady opisano w rozporządzeniu, które dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Radzyniu Podlaskim oraz Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

– Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków dzikich ptaków. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do Azji i Afryki. Potencjał zoonotyczny tzn. stopień zagrożenia dla zdrowia człowieka wirusów grypy ptaków, występujących w ostatnich latach w Europie jest niski, ale obserwowane są pewne oznaki wskazujące na stopniowy wzrost poziomu adaptacji dla ssaków – informowała nas z kolei Renata Izdebska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej po tym, jak na początku maja w okolicach żwirowni w Berezie (gm. Międzyrzec Podlaski) i międzyrzeckich jeziorek wykryto ognisko ptasiej grypy. Padło tam co najmniej kilkaset mew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
c z y→ t 29.06.2023 09:48
Fermy niech się bioasekurują. Co do tego mają kurniki po 10 kur? Precz z terrorem sanitarnym. Kowid wam nie wystarczył

Wiesława 28.06.2023 09:15
Fotografuję ptaki, mam dla nich pojnik. Na mojej posesji znalazłam martwe ptaszki: 3 dzwońce, 2 pleszki, 1 piecuszka i 1 bogatkę. To wszystko w ciągu dwóch ostatnich dni.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama