Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 06:34
Reklama
Reklama

Kupujesz mieszkanie? Dzięki tej usłudze będzie ci łatwiej

Jeśli poszukujesz mieszkania, ta wiadomość może cię ucieszyć. Ma powstać portal, który ułatwi poruszanie się na rynku nieruchomości.
Kupujesz mieszkanie? Dzięki tej usłudze będzie ci łatwiej

Autor: Północ Nieruchomości Biała Podlaska

Kupujesz mieszkanie? Dzięki tej usłudze będzie ci łatwiej

Jeśli poszukujesz mieszkania, ta wiadomość może cię ucieszyć. Ma powstać portal, który ułatwi poruszanie się na rynku nieruchomości. Cieszy też spadek cen mieszkań na wynajem. Wyjątkiem jest ściana wschodnia kraju. 

Ceny mieszkań na wynajem spadają, W II kwartale 2023 r. właściciele mieszkań na wynajem – jak wynika z analizy portalu Nieruchomosci-online.pl – częściej obniżali czynsz, niż go podnosili. Wyjątkiem są mieszkania zlokalizowane na ścianie wschodniej kraju.

Niższe ceny

– Początek roku był momentem przesilenia: po okresie stabilizacji stawek na wysokim poziomie w końcówce 2022 r. szala zaczęła coraz bardziej przechylać się w kierunku spadków. I ten trend trwa. Analiza średnich czynszów dla mieszkań 1- i 2-pokojowych pokazała, że spadki odnotowano w 11 z 18 miast wojewódzkich – mówi Alicja Palińska z Nieruchomości-online.pl.

W przypadku kawalerek stawki najmu spadły w Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Obniżki wahały się od 7 proc. w Łodzi, przez 5 proc. w Olsztynie, do 1-4 proc. w pozostałych miastach. Na nieco większe upusty mogli liczyć najemcy mieszkań 2-pokojowych,np. w Opolu i Łodzi było to około 9 proc. w porównaniu do I kwartału. Ale już w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Poznaniu i Zielonej Górze właściciele mieszkań obniżali swoje oczekiwania średnio o 3-4 proc.

 

Na wschodzie drożej

Na mapie Polski są też miasta, w których czynsze praktycznie się zatrzymały. W segmencie mieszkań 1-pokojowych stawki ustabilizowały się w Gorzowie i Krakowie, a w 2-pokojowych – w Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. – Chociaż rynek najmu ma już za sobą gorący okres podwyżek, to jednak wciąż zdarzają się miasta, w których czynsze rosną. W Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie wynajem mieszkań 1-pokojowych był w II kwartale droższy o 10 proc. To miasta ze ściany wschodniej, dlatego jednym z powodów mógł być tam napływ obywateli Białorusi po ostatnich wydarzeniach w tym kraju. Największe wzrosty w segmencie mieszkań 2-pokojowych odnotowały Gdańsk i Lublin 9 proc. i Olsztyn 8 proc. – dodaje Alicja Palińska.

Mieszkanie na sprzedaż znajdziesz łatwiej

Plany są ambitne, ale nie wiadomo, czy w ogóle wejdą w życie. Rząd chce uruchomić Portal Cen Mieszkań, Trzeba dopiąć kwestie prawne i to najlepiej jeszcze w tej kadencji. W innym wypadku cała inicjatywa może stanąć pod dużym znakiem zapytania.

– Dzięki portalowi osoby zainteresowane zakupem mieszkań czy domów zyskałyby dostęp do danych dotyczących cen transakcyjnych w różnych regionach Polski. Oferty zostaną przefiltrowane przez parametry wyszukiwania takie jak rodzaj nieruchomości, powierzchnia czy liczba pokoi. Rynek pierwotny i wtórny zostaną rozgraniczone – wyjasnia agentka Północ NieruchomościKlaudia Mikiciuk-Szpera. 

Obecnie brakuje takiego banku danych. Informacje, które są dostępne, bardzo często nie są precyzyjne. Poza tym do odbiorców trafiają z opóźnieniem, przez co nie pokazują aktualnej sytuacji na rynku.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekonywał, że portal będzie bardziej wiarygodny niż komercyjne portale nieruchomości. W jego ocenie uruchomienie serwisu to krok w kierunku większej przejrzystości rynku i pomoc konsumentom w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Na planach może się skończyć

Za prowadzenie portalu będzie odpowiadał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a informacje zostaną zaczerpnięte z Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz od podmiotów działających na rynku nieruchomości, w tym deweloperów.

Dane dotyczące rynku wtórnego będą pozyskiwane z Krajowej Administracji Skarbowej. Mimo że pomysł jest oceniany dobrze, analitycy i tak mają pewne obawy, ponieważ wiele rządowych inicjatyw boryka się z problemami na etapie realizacji. Poza tym istnieje ryzyko, że prace nad portalem nie zakończą się w obecnej kadencji parlamentarnej, a to zgodnie z zasadą dyskontynuacji może oznaczać ich definitywny koniec.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama