Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 13:01
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Masz cukrzycę? Nie rezygnuj ze sportu!

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wysiłku fizycznego. Wręcz przeciwnie, to powód, dla którego należy zwiększyć dbałość o zdrowie. Jak cieszyć się sportem w cukrzycy? Na to i inne zagadnienia odpowiada ekspert ds. żywienia programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, Katarzyna Zadka. 
Masz cukrzycę? Nie rezygnuj ze sportu!

Cukrzyca typu 1 i 2 nie jest przeszkodą do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie. Cukrzyca typu 2, która często wiąże się z nadwaga i otyłością, wręcz wymaga aktywności fizycznej, która sprzyja zmniejszeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie i ułatwia utrzymanie właściwej masy ciała. Również osoby z cukrzycą typu 1, jeśli nie doszło u nich do późnych powikłań mogą uprawiać każdy sport, nawet wyczynowy. W tym przypadku konieczne jest dostosowanie analogów insuliny i klasycznych insulin.

Aktywność fizyczna dla diabetyków

Najbardziej zalecany jest spacer, szybki marsz czy jazda na rowerze albo taniec. Jeżeli do tej pory chory prowadził siedzący tryb życia, energiczny 15-minutowy spacer na początek będzie idealny. W kolejnych tygodniach można zwiększać go o kilka minut. Od intensywności ważniejsza jest jednak regularność. 4 dni w tygodniu to optymalny czas poświęcany na aktywność fizyczną. Jeśli występują zaawansowane zmiany cukrzycowe w oczach, niewskazane są intensywne ćwiczenia, podczas których dochodzi do wstrzymywania oddechu, natężania mięśni, podskoków, ćwiczeń w skłonie. Natomiast przy zaburzeniach czucia w stopach nie jest wskazane bieganie, zwłaszcza po twardym podłożu, ćwiczenia na stopniu czy na bieżni.

Bezpieczeństwo wysiłku

Należy pamiętać, że każda osoba reaguje na sport indywidualnie. U niektórych osób z cukrzycą, wysiłek fizyczny może powodować niedocukrzenie, czyli nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi. W takich wypadkach cukrzyk nie może ćwiczyć na czczo (najlepiej ćwiczyć około 2 godziny po lekkim posiłku), na treningi dobrze jest zabrać przekąskę zawierającą łatwo przyswajalne węglowodany, np. cukierek czy czekoladę. Przed ćwiczeniami należy zbadać poziom cukru we krwi i zrezygnować z aktywności fizycznej podczas przeziębienia, gorączki czy złego samopoczucia. Nigdy nie można dopuścić do wystąpienia uczucia pragnienia. Nawodnienie to podstawa. 

Cukrzyca, a lekcje WF

Jeszcze do niedawna mali cukrzycy dostawali całoroczne zwolnienie z zajęć fizycznych. To błąd. Oczywiście kluczowa tutaj jest współpraca z lekarzem. Nauczyciele również powinni posiadać odpowiednią wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia dziecka, aby móc służyć mu pomocą. Dziecko w trakcie zajęć może potrzebować przerwy, musi mieć możliwość zjedzenia przekąski i kontroli swoich wyników. Obowiązkowo musi mieć przy sobie glukometr i zestaw z insuliną, jeśli jej podawanie jest konieczne. Ale to nie umożliwia mu ćwiczeń na lekcjach WF.

Przykład idzie z góry

Cukrzyca typu 2, na którą coraz częściej chorują Polacy, to efekt siedzącego i niezdrowego trybu życia prowadzonego już od najmłodszych lat. Rodzicie często nie zdają sobie sprawy jak ich przyzwyczajenia mają ogromny wpływ na przyszłe życie ich dzieci. Już od najwcześniejszych lat warto zaszczepiać dzieciom dobre nawyki żywieniowe i miłość do aktywnego stylu życia. Codziennie rano dziecko powinno zjeść pożywne śniadanie zawierające produkt pełnoziarnisty (pieczywo, płatki zbożowe), warzywa lub owoce, źródło białka (nabiał, wędlina, ryby) i dobre tłuszcze. Do szkoły zawsze powinno brać drugie śniadanie – kanapkę i owoce. Do tego, dziecko zawsze powinno mieć przy sobie butelkę wody. Po szkole zwróćmy uwagę na jakość przekąsek i zadbajmy o to, aby do obiadu i kolacji nie zabrakło warzyw. Podczas nauki idealnie sprawdzą się orzechy. 

8. edycja programu „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY ruszyła 25 października 2017 r. i potrwa do maja 2018 r. Jest to program edukacyjny prowadzony w polskich gimnazjach i szkołach podstawowych.

Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie uczniom wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w siedmiu edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział blisko 80% szkół gimnazjalnych z całej Polski, a w lekcjach uczestniczyło ok 800 000 uczniów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anika 21.11.2017 23:33
To prawda! Ale ważne jest też jak się odżywia. Najważniejsze by dzień zacząć od pożywnego śniadania- nie ma znaczenia czy chorujemy na coś czy nie,a ciekawe przepisy warto zbierać, sama staram się jeść regularnie ale nie zawsze mi się udaje.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama