Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:32
Reklama
Reklama

Lista najlepszych szpitali w Polsce. Wśród nich WSS w Białej Podlaskiej

190 pozycji liczy lista szpitali, akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Każdy został dokładnie sprawdzony. Wśród nich jest WSS w Białej Podlaskiej.
Lista najlepszych szpitali w Polsce. Wśród nich WSS w Białej Podlaskiej
190 pozycji liczy lista szpitali akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wśród nich jest WSS w Białej Podlaskiej

Autor: Tomasz Łukaszuk

Źródło: Archiwum Słowa Podlasia

Wyliczanie wszystkich zajęłoby dużo czasu, bo lista pokazana właśnie przez CMJ liczy aż 190 pozycji. To nie tylko największe szpitale z dużych miast jak Warszawa czy Kraków, ale także placówki z mniejszych miejscowości.

W tej pierwszej grupie znajdują się np. "Urovita" Śląskie Centrum Urologii w Chorzowie, 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku czy Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W drugiej grupie można wyliczyć np. Szpital Wojewódzki w Elblągu, Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli albo Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

W zestawieniu znalazł się też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. 

Surowa ocena, a potem akredytacja

"Ośrodek Akredytacji CMJ zbiera zgłoszenia oraz organizuje procedurę akredytacyjną, szkoli wizytatorów ośrodka akredytacyjnego, koordynuje wizytacje. Jednym z istotnych zadań Ośrodka jest prowadzenie analizy stosowanych standardów akredytacyjnych. Pozwala to na uzyskanie informacji na temat głównych problemów, na jakie napotykają szpitale zabiegające o certyfikat akredytacyjny. Ośrodek udziela również wyjaśnień o sposobie interpretacji standardów" – informuje CMJ, które jest jednostką Ministerstwa Zdrowia.

Szpitale, które mają certyfikat akredytacyjny, uzyskują go od ministra zdrowia poprzez udział w programie akredytacji, która jest zewnętrzną oceną pracy szpitali, prowadzoną przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia od 1998 roku. "Choć akredytacja nie oznacza, że opieka i leczenie w szpitalu akredytowanym będzie zawsze idealna, to jednak pobyt tam jest bardziej bezpieczny. Akredytacja wprowadza możliwość indukowania przemian w opiece nad pacjentem, proponując model świadczeń oparty na tzw. dobrej praktyce zawartej w standardach akredytacyjnych. Zawierają one kwintesencję zasad etycznej opieki nad pacjentem, dobrej komunikacji i współpracy z jego bliskimi, zasad minimalizujących ryzyko zarówno diagnostyki, jak i terapii. To najwyższe w kraju standardy jakości i bezpieczeństwa opieki" – czytamy na stronie CMJ.

Sprawdzanie jakości szpitali jest czaso- i pracochłonne. Podczas wizytacji sprawdzanych jest ponad 200 różnych czynników. Od oceny czystości powierzchni i zagęszczenia sal przez zapewnienie pacjentowi czystej pościeli czy poduszek po standardy żywienia.

Proces akredytacji CMJ składa się z 3 kroków. To przygotowanie do przeglądu, czyli dostosowanie codziennych praktyk medycznych danej placówki do stawianych wymagań, a następnie złożenie wniosku o akredytację CMJ. Kolejny krok to przegląd/wizytacja, którego wynikiem jest ocena poziomu spełnienia wymagań akredytacyjnych przedstawiona w formie raportu. Ostatni etap to decyzja akredytacyjna, na którą oczekuje się do kilku miesięcy.  Najpierw szpitalowi zostaje przesłany raport z przeglądu z prośbą o akceptację. Zaakceptowany raport przedłożony zostaje Radzie Akredytacyjnej, której uchwała jest jednocześnie rekomendacją udzielenia akredytacji placówce przez ministra zdrowia. Decyzja ministra jest ostatnim etapem na drodze do pozyskania certyfikatu akredytacyjnego.

Wymagania akredytacyjne dla szpitali:

  1. CO – Ciągłość Opieki
  2. PP – Prawa Pacjenta
  3. OS – Ocena Stanu Pacjenta
  4. OP – Opieka nad Pacjentem
  5. KZ – Kontrola Zakażeń
  6. ZA – Zabiegi i Znieczulenia
  7. FA – Farmakoterapia
  8. LA – Laboratorium
  9. DO – Diagnostyka Obrazowa
  10. OD – Odżywianie
  11. PJ – Poprawa Jakości i Bezpieczeństwo Pacjenta
  12. ZO – Zarządzanie Ogólne
  13. ZZ – Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
  14. ZI – Zarządzanie Informacją
  15. ŚO – Zarządzanie Środowiskiem Opieki

Pełna lista szpitali znajduje się w tym miejscu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyzna
Reklama
Reklama