Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:21
Reklama
Reklama

Anna Chwałek: Mamy już 16 lat doświadczenia

Z Anną Chwałek, prezesem Stowarzyszenia Wspólny Świat o tym czym jest autyzm i  jak pomagać osobom z autyzmem rozmawia Anna Chodyka.
Anna Chwałek: Mamy już 16 lat doświadczenia
Z Anną Chwałek prezesem Stowarzyszenia Wspólny Świat o tym czym jest autyzm, jak osoba z autyzmem odbiera świat, jakie są mechanizmy zachowań i z czego mogą wynikać problemy osób z autyzmem rozmawia Anna Chodyka

Autor: Anna Chodyka

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Wspólny Świat?
Stowarzyszenie Wspólny Świat to organizacja pozarządowa, która działa od 16 lat i obejmuje stałym wsparciem niemal 400 osób z autyzmem i ich rodzin  oraz zatrudnia blisko 200 osób.
Wspólny Świat prowadzi Ośrodek Terapii i Diagnostyki Dzieci z Autyzmem, który od 12 lat ma w swojej ofercie diagnozę w kierunku autyzmu. Ponadto w ośrodku działa punkt konsultacyjny, w ramach którego istnieje możliwość oceny dziecka pod kątem zagrożenia autyzmem. Z konsultacji mogą skorzystać w szczególności rodzice, których coś niepokoi w  zachowaniu dziecka, np. w zakresie jego rozwoju społecznego lub sposobie komunikowania się. Są to konsultacje z logopedą, psychologiem czy specjalistą ds. autyzmu. Jako stowarzyszenie prowadzimy też szkołę podstawową, przedszkole i szkołę przysposabiającą do pracy. Ze szkoły podstawowej korzystają głównie absolwenci przedszkola. Naszą najmłodszą placówką, działającą od roku,  jest środowiskowy dom samopomocy typu D dla dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Jak wygląda współpraca z placówkami oświatowymi i specjalistami w zakresie wspierania uczniów z autyzmem?
Nasza oferta szkoleniowa dotyczy szeroko rozumianego wspierania uczniów z autyzmem i innymi trudnościami rozwojowymi w procesie edukacji i terapii. Prowadzimy je między innymi w zakresie  rozwijania komunikacji osób ze spektrum autyzmu, metod pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, radzenia sobie z trudnymi zachowaniami, kształtowania motywacji uczniów do nauki, prowadzenia diagnozy funkcjonalnej i tworzenia na jej podstawie programów terapeutycznych, obserwacji i oceny uczniów pod kątem spektrum autyzmu i zaburzeń sensorycznych, a także współdziałania i komunikowania z rodzicami ucznia z niepełnosprawnością. Szkolenia kierujemy do nauczycieli i specjalistów, w tym do rad pedagogicznych szkół i placówek ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych, dostosowując programy szkoleń do wskazanych potrzeb.

Jaki powinien być pierwszy krok rodziców, którzy widzą niepokojące objawy u swoich dzieci?
To bez wątpienia badania przesiewowe, które prowadzimy już od 10 lat, przy wsparciu i finansowania tej inicjatywy przez Urząd Miasta Biała Podlaska. Ich celem jest wczesne wykrycie zagrożenia autyzmem u dzieci od 8 miesiąca życia do 3 roku życia, by w razie potrzeby podjąć działania wspierające. To ważne, ponieważ wczesna interwencja jest tym skuteczniejsza, im wcześniej zostanie rozpoczęta. Wyniki badań przesiewowych są często pierwszym krokiem w kierunku podjęcia przez rodziców decyzji o diagnozie dziecka w kierunku spektrum autyzmu, ale, co ważne, nie są diagnozą i o niej nie przesądzają.  Wykonujemy je na terenie żłobków miejskich.

Co jeszcze oferuje ośrodek terapii i diagnostyki?
Ośrodek ma szeroką ofertę terapeutyczną. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są w oparciu o indywidualne, dostosowane do potrzeb dziecka programy i ukierunkowane przede wszystkim na rozwijanie umiejętności społecznych, komunikacyjnych i samodzielności. Ponadto prowadzimy zajęcia terapii logopedycznej,  elektrostymulacji,  fizjoterapii, integracji sensorycznej, treningi uwagi słuchowe i inne. Mamy też ofertę turnusów stacjonarnych. Korzystają z nich dzieci  z różnych miejscowości tak z kraju, jak i z zagranicy. Turnusy trwają od dwóch do trzech tygodni, a ich rezultatem jest nabycie przez uczestników konkretnych umiejętności lub rozwiązanie konkretnych trudności dziecka i rodziny.  W zajęcia turnusowe aktywnie zaangażowani są rodzice, a po jego zakończeniu otrzymują szczegółowy program do kontynuacji terapii w miejscu zamieszkania. 

Czy odbywają się też turnusy wakacyjne?
Tak, odbywają się też turnusy wakacyjne, które organizujemy z biurem podróży Tairon. W wakacje  mają miejsce trzy lub cztery turnusy. Organizowane są w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych, w górach lub nad morzem. To 10 dni, w czasie których odbywają się zajęcia terapeutyczne.

Czy organizowane są spotkania informujące czym jest autyzm?
Warsztaty "Poznaj autyzm" prowadzimy głównie w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, na zaproszenie tych placówek, ale organizujemy je również dla studentów. W przystępny sposób opowiadamy o tym, czym jest autyzm, jak osoba z autyzmem odbiera świat, jakie są mechanizmy zachowań, które możemy oceniać jako dziwne i z czego mogą wynikać problemy osób z autyzmem. Od kilku lat, organizujemy też Festiwal Słońce w Każdym. Odbywa się on cyklicznie, w maju lub czerwcu, i jest festiwalem neuroróżnorodności, co oznacza że swoje talenty mogą zaprezentować różne osoby, także te, którym towarzyszy niepełnosprawność.  Do udziału zapraszamy wszystkie  szkoły i placówki z miasta i okolic.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyzna
Reklama
Reklama