Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 03:34
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Już w maju powstanie centrum nauki w Międzyrzecu Podlaskim

Na początku maja w pałacu Potockich zacznie funkcjonować „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA", która zostanie utworzona wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.
Już w maju powstanie centrum nauki w Międzyrzecu Podlaskim
Na początku maja w pałacu Potockich zacznie funkcjonować „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA", która zostanie utworzona wspólnie z Centrum Nauki Kopernik

Autor: Miasto Międzyrzec Podlaski

– W Międzyrzecu Podlaskim powstanie "Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA". To wyjątkowe miejsce stworzymy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik – mówi zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk.  

Poznawanie przez zabawę

 Dodaje, że do projektu SOWA zakwalifikowało się 16 instytucji w Polsce, wśród nich Międzyrzec Podlaski. 

– To ogromne wyróżnienie dla naszego miasta, bo konkurencja była bardzo duża. Jestem przekonany, że poznawanie tajników wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty to najlepszy sposób edukacji – podkreśla Paweł Łysańczuk

Małe centrum nauki powstanie w części pałacu Potockich. W styczniu odbyła się wizja lokalna przygotowująca nas do urządzenia SOWY pod okiem koordynatora z Centrum Nauki Kopernik. 

 Jak informuje Paweł Łysańczuk, Centrum Nauki Kopernik otrzymało dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie lokalnych stref aktywności. Wyjaśnia, że dzięki inicjatywie SOWA w kraju powstaje ogólnopolska sieć lokalnych mini centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. 

– Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych np. skorzystały z projektu domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea, w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. Wniosek o takie małe centrum naukowe złożył Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim i aplikacja uzyskała pozytywną decyzję – tłumaczy Paweł Łysańczuk.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne

 Przekazuje, że SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. 

– Centrum Nauki Kopernik przekazuje każdej placówce wystawę, czyli kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania – mówi zastępca burmistrza. 

Wskazuje, że do dyspozycji każda instytucja będzie miała również majsternię. 

To z kolei przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do zajęć praktycznych, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne. Obejmuje wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy, zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami – informuje Paweł Łysańczuk. 

 Zauważa, że Centrum Nauki Kopernik udostępnia każdej placówce pakiet dobrych praktyk, w tym scenariusze zajęć prowadzonych w ośrodku, pomysły na wydarzenia oraz proponuje dołączenie do jednego z programów. 

– Kopernik oferuje również placówkom wsparcie, współpracę i sieciowanie. Każdej strefie przekazuje materiał z opisem projektu i rekomendowanymi rozwiązaniami, dotyczącymi jego prowadzenia – dzieli się swoim know-how. Szkoli również kadrę techniczną i animatorską, w czasie szkoleń przybliżana jest techniczna instrukcja obsługi eksponatów, zasady eksploatacji, gwarancji i realizacji ewentualnych napraw – podsumowuje Paweł Łysańczuk. 

Projekt SOWA ma na celu wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, przyjaznymi dla uczenia się dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich, by zwiększyć ich kapitał naukowy. Ma również spowodować wzrost zainteresowania nauką w społeczeństwie oraz motywować do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej. Pokazać, że nauka nie jest zbiorem faktów, ale sposobem zdobywania wiedzy i poznawania świata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brawo. Jak wypadły ćwiczenia z czyszczenia KONi? MógData dodania komentarza: 29.04.2024, 16:48Źródło komentarza: Policja ćwiczyła w janowskiej stadninieAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Ależ, kajaki są wodoodporne. Ktoś wpadnie i się opije, sam sobie winien. Ujęcie wody niedaleko. Zrzut, buraczkowo wali: jest TAM miejsce, na zbiornik zrzutu/kontrolny. Po co miljony, koparka i ON! Brzegowa oddechnie, może. Karasie dadzą radę, to znaczy, że Biała nie t r u j e. A tak, to wynika, że to trucie i żart rysunkowy Mleczki o tym z zakręconymi rogami. Czysta Rzeka. Przecież nam wszystkim chodzi o DOBRO klubu Tęcza. Czyż nie..Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:44Źródło komentarza: Jaki jest plan na teren nad rzeką? Będą ścieżki i pomost przy stanicyAutor komentarza: ekonomistaTreść komentarza: Trzeba wrócić do węgla i drzewa !!!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie byłoAutor komentarza: ekonomistaTreść komentarza: Trzeba wrócić do węgla i drzewa !!!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama