Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 23:32
Reklama
Reklama

Wycieraczki samochodowe – co warto o nich wiedzieć

Prowadząc samochód musimy posiadać maksymalnie optymalną widoczność. Dzięki temu możemy bezpiecznie obserwować drogę oraz szybko reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, które mogą wydarzyć się podczas jazdy. Dlatego też prawidłowo działające wycieraczki samochodowe powinny być dla każdego kierowcy sprawą priorytetową. Co warto o nich wiedzieć?
Wycieraczki samochodowe – co warto o nich wiedzieć

Jazda w ciemno

Każdemu kierującemu może przydarzyć się sytuacja, w wyniku której podczas prowadzenia samochodu w intensywnym deszczu lub śnieżycy nagle wycieraczki w aucie odmówią posłuszeństwa. Wówczas jedynym logicznym wyjściem jest zatrzymanie się i zrezygnowanie z dalszej jazdy. Poruszanie się w takich warunkach stanowi zagrożenie nie tylko dla kierującego, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Ponad sto lat wycieraczek

Pierwsze wersje wycieraczek samochodowych pojawiły się na rynku w 1903 roku za sprawą Mary Anderson oraz Jamesa Apjohnowa. Jednak patent na nie uzyskał również kapitan Gladstone Adams w 1911 roku.

Z przodu, z tyłu i nie tylko

Współczesne samochody posiadają zazwyczaj dwie wycieraczki znajdujące się na przedniej szybie auta. Dostępne są jednak różnej długości pióra wycieraczek, które pozwalają na oczyszczenie dużej powierzchni szyby. Niektóre pojazdy posiadają wyłącznie jedną wycieraczkę poruszającą się po obwodzie fragmentu okręgu, jak np. w Citroenie AX, lub po mimośrodzie, dzięki czemu możliwe jest oczyszczenie większej powierzchni szyby – mówi ekspert odpowiedzialny za wycieraczki samochodowe w iParts.pl. Wycieraczki były również montowane na szkłach świateł drogowych oraz mijania szczególnie w samochodach skandynawskich (np. Volvo) oraz terenowych. Również tylne szyby, szczególnie w autach typu hatchback oraz kombi, posiadają zazwyczaj jedną wycieraczkę.

Przegubowe i na płasko

Na obecnym rynku motoryzacyjnym dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje wycieraczek samochodowych, a mianowicie: wycieraczki przegubowe oraz bezprzegubowe. Wycieraczki przegubowe, potocznie nazywane klasycznymi, to elementy starszego typu, a tym samym wykorzystywane w starszych modelach samochodów. Tego rodzaju wycieraczki posiadają metalowe stelaże z przegubami, które mają za zadanie równomiernie dociskać pióra do szyby. Podstawową wadą wycieraczek przegubowych jest znacznie głośniejsza praca niż ma to miejsce w elementach nowszego rodzaju.

Wycieraczki bezprzegubowe, potocznie nazywane również płaskimi, to elementy powszechnie dziś stosowane, które stosuje się obecnie w fabrycznie nowo produkowanych samochodach. Wycieraczki bezprzegubowe nie posiadają stelaża z przegubami. Dzięki zastosowanym materiałom wycieraczki bezprzegubowe są o wiele mniej narażone na korozję niż ma to miejsce w przypadku elementów przegubowych. Główną wadą tego rodzaju elementów jest ich wyższa cena w porównaniu z wycieraczkami klasycznymi.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama