Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 00:40
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

W jaki sposób działa Wspólny System Segregowania Odpadów?

Segregacja odpadów to bardzo istotny temat. Obecnie bardzo wielu mieszkańców Polski decyduje się na segregowanie śmieci, jednak niektórzy nadal wolą ponosić wyższy koszt niż zdecydować się na selektywną zbiórkę odpadów. Dlaczego Wspólny System Segregowania Odpadów jest korzystny dla wszystkich i co warto o nim wiedzieć?
W jaki sposób działa Wspólny System Segregowania Odpadów?

Wspólny System Segregowania Odpadów – założenia

Wspólny System Segregowania Odpadów zakłada, że wszystkie śmieci zostaną posegregowane. Nadal jednak może istnieć opcja wyrzucania śmieci niesegregowanych. Zależy to od umowy, którą podpisuje dana gmina z firmą zbierającą odpady. Zazwyczaj jednak większość osób na danym terenie decyduje się na segregowanie śmieci. Wynika to nie tylko z troski o środowisko, ale często także z niższej opłaty za wywóz. Dzięki takim zachęcającym działaniom zyskuje środowisko naturalne, mieszkańcy danej gminy oraz firmy, które zajmują się przetwarzaniem surowców wtórnych. Innymi słowy segregacja śmieci jest po prostu opłacalna.

W jaki sposób działa Wspólny System Segregowania Odpadów?

Segregacja śmieci polega na pakowaniu ich do pojemników lub worków o różnych kolorach. W ten sposób, choć różnego typu odpady mogą być zbierane w tym samym czasie, możliwe jest szybkie ich rozróżnienie i odpowiednia selekcja. Przykładem jest choćby wyrzucanie papieru, który jest cennym surowcem wtórnym. Papier pakowany jest do oznaczonego niebieskiego worka lub pojemnika. Aby mógł on zostać przetworzony na takie artykuły jak papier toaletowy czy filtry do kawy, konieczne jest dostarczenie surowca wysokiej jakości. Dlatego też papier ten nie może być zatłuszczony lub trwale zabrudzony. Segregacja śmieci takich jak papier oznacza, że do niebieskiego worka lub pojemnika nie powinny trafiać okładki pokryte folią. Konieczne jest więc odłączenie tego elementu od książek lub grubych zeszytów. Segregacja odpadów w przypadku papieru jest niezwykle prosta i warto się na nią zdecydować.

Segregacja śmieci – pozostałe surowce

Segregacja odpadów polega również na oddzieleniu opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Do żółtego worka lub pojemnika trafiają tworzywa sztuczne oraz metale. Dlatego można wrzucić tam zarówno butelki z plastiku typu PET, z których później produkuje się między innymi ubrania, ale również kartony po sokach czy mleku, tak zwane Tetra Pak. Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest mycie tego typu odpadów. Segregowanie śmieci nie zawsze oznacza, że muszą one trafiać do pojemników idealnie czyste. Zwykle zależy to od umowy zawartej między firmą zbierającą odpady, a gminą. Zazwyczaj nie jest to niezbędne. Warto bowiem pamiętać, że Wspólny System Segregowania Opadów zakłada ochronę środowiska naturalnego, tymczasem mycie odpadów to dodatkowe zużycie wody, które nie zawsze jest konieczne. Mycie tworzyw sztucznych lub odpadów szklanych może być jednak niezbędne w przypadku, gdy zabrudzenia mogłyby wpłynąć na stan innych surowców. Jeśli wszystkie odpady są wywożone w tym samym dniu, lepiej jest zadbać o ich czystość, by nie doszło do przypadkowych zabrudzeń zmniejszających wartość papieru lub innych materiałów.

Segregowanie śmieci obejmuje również szkło. W tym przypadku możliwe są dwa rozwiązania. Pojemnik lub worek na tego typu odpady mogą być koloru białego. Dopuszczalny jest jednak podział na szkło białe i szkło kolorowe. W niektórych miejscach można zauważyć więc pojemniki w kolorach białym i zielonym. Segregacja opadów w przypadku szkła wygląda następująco: biała część pojemnika przeznaczona jest na szkło białe, zielona na kolorowe. Do pojemnika lub worka przeznaczonego na szkło wrzucać można przede wszystkim butelki i słoiki. Dopuszczalne są również opakowania po kosmetykach., jeśli oczywiście również wykonane są z tego materiału.

W przypadku odpadów domowych segregacja śmieci jest zawsze konieczna. Nawet jeśli dana rodzina zdecyduje się na zminimalizowanie śmieci takich jak plastik czy opakowania Tetra Pak, to zawsze pozostają jeszcze śmieci organiczne. W wielu gminach wiejskich zachęca się do wyrzucania tego typu odpadów na kompostownik. To pozwala na uzyskanie naturalnego nawozu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie śmieci organiczne można zutylizować w ten sposób. Dlatego też brązowe pojemniki lub worki to miejsce, do którego można wrzucać odpady organiczne, takie jak obierzyny z warzyw i owoców czy skoszona trawa. Uzyskany z takich odpadków kompost bywa często wykorzystany do nawożenia ozdobnych rabat kwiatowych w miastach.

Czy pełna segregacja odpadów zawsze jest możliwa?

Jeśli dany odpad nie kwalifikuje się do żadnej z powyższych grup, wtedy trafia do szarego pojemnika lub worka. Jednak nie wszystkie odpady mogą zostać zaliczone do odpadów zmieszanych. Takie śmieci jak przeterminowane leki czy zużyte baterie powinny zostać wyrzucone do specjalnych pojemników. W przypadku przeterminowanych leków najlepiej jest szukać specjalnego pojemnika w najbliższej aptece. Zużyte baterie powinno się zanosić do PSZOK, czyli Punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który znajduje się w każdej gminie. Podobnie można postąpić z przeznaczonymi do wyrzucenia sprzętami AGD, meblami czy materiałami budowlanymi. To, czy segregacja śmieci obejmie również takie materiały jak popiół czy szkło okienne zależy od umowy zawartej między firmą wywożącą odpady a gminą.

Dlaczego warto zdecydować się na Wspólny System Segregowania Odpadów?

1 lipca 2017 roku każda gmina ma obowiązek segregowania odpadów, jednak do czerwca 2022 roku trwa okres przejściowy, aby te zmiany zostały wprowadzone w sposób jak najmniej uciążliwy. Dla mieszkańców oznacza to zazwyczaj konieczność opłaty za wywóz odpadów. Aby upowszechnić segregowanie śmieci każda gmina wprowadza zniżkę dla osób, które decydują się na samodzielne selekcjonowanie. Ponadto takie działanie ułatwia uzyskanie surowców wtórnych. Dzięki wprowadzeniu opłat możliwe jest między innymi oczyszczenie lasów z tak zwanych dzikich wysypisk.

Ewelina Brud – SmartBin

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama