Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 08:48
Reklama
Reklama

Złota rączka na wagę kolejki. Potrzeba ich dużo, dużo więcej

Hydraulicy i elektrycy są bardzo poszukiwani. Okazuje się, że zapotrzebowanie na takich fachowców rośnie, a kolejki do nich rosną.
Złota rączka na wagę kolejki. Potrzeba ich dużo, dużo więcej
Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo tłumaczy, że skala potrzeb jest ogromna. Że zapytania o fachowców idą w tysiące

Autor: Canva / graf. materiały prasowe

Kłopot z szybkim zamówieniem fachowca dotknął pana Krzysztofa przed rokiem. 

Dzwonił, ale nigdzie nie było wolnych terminów

– Potrzebowałem hydraulika, który wyreguluje w domu ogrzewanie podłogowe. Nie dało rady kogoś szybko załatwić. Dzwoniłem wszędzie. W końcu jeden zgodził się przyjść bladym świtem, zanim pójdzie do pracy – opowiada mężczyzna.

I dodaje, że w tym roku było podobnie. Tym razem chodziło o sprawdzenie pieca gazowego.

– Serwisant w październiku powiedział, że może uda mu się mnie wcisnąć na koniec listopada. Nie mogłem czekać i szukałem innego fachowca – mówi pan Krzysztof.

Dzwonił i dzwonił, ale nigdzie nie było wolnych terminów. – W końcu w jednej firmie dostałem numer do emerytowanego hydraulika – mówi mężczyzna.

Kiedy prosił telefonicznie o pomoc, za każdym razem słyszał to samo: nie ma terminów, wszyscy są zajęci, hydraulicy pracują teraz na budowach.

Właśnie budowy domów i bloków są przyczyną tego, że o tzw. złotą rączkę dziś trudno. Nie tylko o hydraulika, ale także elektryka czy fachowca od wykończeniówki.

Boom na rynku. Potrzeb więcej niż fachowców

„Analizując dane nie sposób nie zwrócić uwagi na 12 największych miast w kraju oraz na fakt, którzy fachowcy byli najczęściej w nich poszukiwani. Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków i Katowice – te miasta postanowiły być spójne i w swoim TOP 3 najczęściej poszukiwanych fachowców ulokowały: specjalistów od malowania wnętrz, wykonawców remontów oraz fachowców od montażu klimatyzacji. 

Dodatkowo w zestawieniu pojawia się montaż okien PCV oraz układanie kostki brukowej. Na tle kraju wyróżnia się Rzeszów, gdzie poza specjalistami od klimatyzacji najczęściej zapytania dotyczyły wykonawców fotowoltaiki oraz ekip do budowy domów metodą murowaną” – wylicza platforma Oferteo.

Trzeba rezerwować z wyprzedzeniem

Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo tłumaczy, że skala potrzeb jest ogromna. Że zapytania o fachowców idą w tysiące. I ocenia, że ten trend zacznie się zatrzymywać już w grudniu. Ala na krótko, bo już w pierwszym kwartale 2025 r. zapotrzebowanie znowu wzrośnie.

– Inwestorzy planujący budowę lub wykończenie domu z wyprzedzeniem rezerwują terminy takich specjalistów – wyjaśnia w „Rzeczpospolitej” Marta Kaleta-Domaradzka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: A ta przyczepa to jest dopuszczona do ruchu ? Ma badania techniczne podbite ? Jest oświetlenie i co najważniejsze jest zarejestrowana w wydziale komunikacj ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:57Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w lesie. 58-latek zginął podczas wycinki drzewAutor komentarza: Aaa- maniaku, chory maniaku,Treść komentarza: A kto Ci każe czytać ? Nie wchodź na stronę i nie czytaj . Jest wolnosć słowa , każdy może się wypowiedzieć . Po co tu włazisz i czytasz ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:51Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama