Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 10:01
Reklama
Reklama

Czy stać nas na wynajem kawalerek? Sytuacja w Białej Podlaskiej jest ciężka.

Plany przyszłych lokatorów często są brutalnie weryfikowane. Bo rozjazd między ich możliwościami a oczekiwaniami właścicieli bywa nie do pokonania. Dlaczego oczekiwania właścicieli cały czas utrzymują się na wysokim poziomie?
Czy stać nas na wynajem kawalerek? Sytuacja w Białej Podlaskiej jest ciężka.
Średnio co czwarty najemca, który wkracza na rynek najmu w dużych miastach, deklaruje, że nie stać go na wynajem za żądaną kwotę

Źródło: Zbiory własne

Średnio co czwarty najemca, który wkracza na rynek najmu w dużych miastach, deklaruje, że nie stać go na wynajem za żądaną kwotę – wynika z ustaleń portalu Nieruchomosci-online.pl. Duże miasta są soczewką, która skupia problemy, z jakimi dziś zmagają się osoby, które chcą rozpocząć życie na swoim poza domem rodzinnym.

Plany życiowe weryfikuje rynek
 

Najdrożej pod tym względem jest w Warszawie. Tam średni czynsz za wynajęcie kawalerki wynosił 2,9 tys. zł (dane z listopada 2024 r.). Nie każdego stać, na wyjęcie takich pieniędzy z kieszeni co miesiąc. Osoby rozpoczynające poszukiwania kawalerki na tym rynku deklarują, że chcą wynająć mieszkanie, za które zapłacą miesięcznie do 2000 zł (26 proc. ankietowanych) lub do 2500 zł (21 proc.). Jest też niemałe grono osób, które liczą na wynajem nawet sporo poniżej 2000 zł: do 1250 zł (18 proc.), do 1500 zł (14 proc.) i do 1750 zł (8 proc.). Łącznie daje to 87 proc. osób, które mają niższy planowany budżet niż wynosi średnia rynkowa. Na wynajęcie kawalerki za 3000 zł stać tylko 13 proc. ankietowanych.  

Nieco tańszy jest Kraków z ceną za wynajem kawalerki 2,3 tys. zł. Stać na to 24 proc. poszukujących mieszkania do wynajęcia. Najczęściej jednak ankietowani deklarowali, że maksymalną miesięczną kwotą jest dla nich 2000 zł (25 proc.) oraz 1250 zł (22 proc.). Na dalszych pozycjach znalazły się kwoty do 1500 zł (18 proc.), do 2500 zł (16 proc.), do 1750 zł (11 proc.), do 3000 zł (7 proc.) i powyżej 3000 zł (1 proc.).

Najtaniej pod tym względem jest w Poznaniu, gdzie za wynajęcie mieszkania 1-pokojowego średnio trzeba zapłacić około 1,9 tys. zł. Stać na to 30 proc. ankietowanych. Jednak i w tym przypadku osoby dopiero wchodzące na rynek najmu najczęściej deklarowały budżet pozwalający płacić miesięcznie do 1250 zł lub do 1500 zł. – Oczywiście może zdarzyć się, że znajdziemy w ofercie mieszkanie i w takiej niższej kwocie (wiele zależy też od standardu), ale nasze badanie generalnie pokazuje rozjazd między możliwościami osób dopiero wchodzących na rynek najmu a oczekiwaniami właścicieli– podkreśla Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. I dodaje: – W wielu przypadkach plany życiowe poszukujących są dość brutalnie weryfikowane przez realia rynkowe.

 
W Białej Podlaskiej sytuacja nie jest lepsza

 

Choć kwoty za wynajem w Białej są niższe, to relatywnie do zarobków na naszym lokalnym rynku, dla wielu mieszkańców wciąż są kwoty zauważalnie obciążające ich budżety. Ceny najmu mieszkań do 40m2 kształtują się od około 1200 zł do nawet 2300 zł za mieszkania w wyższym standardzie. Średnio za kawalerkę trzeba płacić około 1700 zł. Jak widać ceny nie odbiegają wyraźnie od np. Poznania czy innych większych miast. Wielu mieszkańców deklaruje niższy budżet, który są gotowi przeznaczać na wynajem mieszkania, więc te realia są ciężkie, szczególnie dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy - dodaje agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej, Wojciech Gałecki.

 

Czynsze są zaporowe
 

Dlaczego oczekiwania właścicieli cały czas utrzymują się na wysokim poziomie? Z kliku powodów.

– To m.in. wzrost opłat do spółdzielni, co jest efektem inflacji i rosnącej płacy minimalnej, utrzymujące się wysokie raty kredytów, bo wiele mieszkań na wynajem jest obciążonych kredytem, oraz bardzo ograniczona dostępność mieszkań wśród potencjalnych kupujących – rynek najmu na tym korzysta, bo wiele osób nie ma innej możliwości niż wynajem – wyjaśnia agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej, Wojciech Gałecki.

Poza tym ostatnich latach na rynku mieszkaniowym znaczną część transakcji stanowiły zakupy inwestycyjne. Wiele osób chroniło w ten sposób swoje pieniądze przed inflacją. Obecnie część tych mieszkań wchodzi na rynek najmu, ponieważ właściciele mieli problem z ich sprzedażą. Dziś część tych nowych mieszkań zasiliła rynek najmu, ale ich czynsze są dla wielu lokatorów zaporowe.

🏡 Rynek nieruchomości zmienia się każdego dnia. Jeśli chcesz być o krok przed innymi – warto mieć dobrego doradcę.

📩 Skontaktuj się: [ 665 750 197/ [email protected] ]

🔗 Więcej info: [Strona]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Andersen Nieruchomości 22.02.2025 16:16
Bajkopisanie jest łatwe. Branie kredytu na zakup kawalerki w Białej toż to bzdura totalna. W Warszawie tak ale w Białej. Kogo stać płacić 2-3 koła co m-c za przebywanie po pracy w czterech ścianach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama kalorycznyekogroszek.pl
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jan Treść komentarza: Toż tam teren zabudowany to jak można wyprzedzać tyle pojazdów na raz . Przecież tam ludzie na spacery chodzą . Całe szczęscie że sam zginął a nie zabił niewinnych . Odbierać prawo jazdy takim . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:57 Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Niemojkach. Audi uderzyło w naczepę ciężarówki Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Jarosław Stary Kawaler Treść komentarza: Takich dzbanów jest więcej . Nie raz widzę jak jedzie taki 150 /h i wyprzedza po 5-6 aut na raz . Jeszcze pół biedy jak to jest jakieś nowe auto którym można przydusić . Często się widzi , że tak kozaczą czy wyprzedzają dzbany w starych 15 letnich albo i starszych pełnoletnich 18+ śrutach . Nakupi taki jeden z drugim śrutów 15 letnich Audi, Bmw czy innych złomów z rocznika 2011 albo i starszych i buja grata . Nie mażne czy to 15 letni złom , który przechodzi badania po znajomości , nie ważne , że to 15 letni odżut sprowadzony z wysypiska od Helmuta po 2 Niemcach i 3 Turasach ale ważne , że jest i można cisnać grata ile się da a bezpieczeństwo to sprawa drugorzędna . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Niemojkach. Audi uderzyło w naczepę ciężarówki Autor komentarza: Mariusz Treść komentarza: Witam ,myślę ,że to potrzebna inwestycja ,ale żeby taki obiekt nie pozostał bez całodziennej opieki konserwatorskiej oraz porządkowej , musi być nadzór , ewentualne kamery tego nie załatwią , gratuluję dobrego pomysłu Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:25 Źródło komentarza: Łosickie Bulwary gotowe na wakacje! Oficjalnie otwarcie już wkrótce Autor komentarza: Ludzie wolniej ! Treść komentarza: Tam chyba jest ograniczenie do 50 km/h ? Ale mniejsz o to . Uważam że jechał bardzo szybko , skoro wyprzedzał. Po zniszczeniach auta widać że prędkość musiała być zawrotna . Musiał conajmniej jechać 30-40 km /h . Gdyby jechał trochę wolniej tak 15-20 km /h to by nie zginął a co najwyżej audi śruta by trochę podrapał . Jakby jechał 15-20 km /h to na pewno by nie zginął . Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:40 Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Niemojkach. Audi uderzyło w naczepę ciężarówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama