Jak Polacy oceniają pomysł ograniczenia smartfonów?
Pomysł wprowadzenia zakazu smartfonów w szkołach ma coraz większe poparcie społeczne – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
59,6 proc. respondentów opowiada się za wprowadzeniem takich regulacji, z tego 37,8 proc. deklaruje zdecydowane poparcie,
27,7 proc. jest przeciwnego zdania badanych,
12,7 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Szczegółowa analiza wyników pokazuje duże różnice w podejściu do tego tematu w zależności od wieku, płci i sympatii politycznych. Największe poparcie odnotowano wśród osób powyżej 70 roku życia – aż 79 proc. jest za zakazem. Osoby w wieku 30 plus również wykazują pozytywne nastawienie. Z kolei młodzi dorośli w wieku 18-29 lat w większości sprzeciwiają się takiemu pomysłowi – popiera tylko go 13 proc. z nich.
Poparcie dla zakazu wyrażają częściej mężczyźni niż kobiety. Wśród wyborców opozycji poparcie sięga 75 proc., a wśród zwolenników koalicji rządzącej – 60 proc.
Głos rodziców i uczniów
Szczególne zainteresowanie inicjatywa Hołowni budzi wśród rodziców. Aż 47 proc. osób, które mają co najmniej dwoje dzieci, popiera wprowadzenie zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach, a wśród rodziców jedynaków zwolenników takiej polityki jest jeszcze więcej.
Jednak młodsze pokolenie często postrzega smartfon jako narzędzie codziennej komunikacji, edukacji i rozrywki. W ich opinii całkowity zakaz może być zbyt restrykcyjny i nie odpowiadać rzeczywistym potrzebom uczniów.
Polska nie jest wyjątkiem
Temat ograniczeń dotyczących smartfonów w szkołach zyskuje na znaczeniu również w innych państwach europejskich. Przykładem może być Finlandia, która niedawno przyjęła ustawę ograniczającą korzystanie z urządzeń mobilnych przez uczniów na lekcjach.
Jak poinformował Szymon Hołownia, zakazy używania smartfonów w szkołach wprowadziło już 15 krajów europejskich, kolejne 5 jest w trakcie ich wdrażania.
Czytaj też:



![Tuczna. Posadzili 300 drzewek [ZDJĘCIA] Tuczna. Posadzili 300 drzewek [ZDJĘCIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-tuczna-posadzili-300-drzewek-zdjecia-1766050341.jpg)






![Autostrada A2. Kierowcy szykują się na otwarcie obwodnicy Siedlec [ZDJĘCIA] Autostrada A2. Kierowcy szykują się na otwarcie obwodnicy Siedlec [ZDJĘCIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-autostrada-a2-kierowcy-szykuja-sie-na-otwarcie-obwodnicy-siedlec-zdjecia-film-1766061486.jpg)







Napisz komentarz
Komentarze