Monodram w wykonaniu Katarzyny Tarkowskiej-Żogały zostanie zaprezentowany 9 listopada, o godz. 18:00 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach.
Monodram opowiada o realiach wojennej codzienności widzianej z perspektywy dziecka ukrywającego się wraz z matką w skrajnie trudnych warunkach. W centrum narracji znajduje się postać Adeli Krum – matki Miry – która mimo dramatu i zagrożenia życia starała się podtrzymywać w córce nadzieję, tworząc z kukurydzy symboliczną „królewnę” i snując opowieści, aby zasłonić grozę wojny światem wyobraźni. Bohaterka dorastała później w Polsce, a następnie w Izraelu, gdzie kontynuowała edukację i pracę jako nauczycielka oraz przewodniczka, pozostając świadkiem historii i łącznikiem między dwiema kulturami.
Przedstawienie ukazuje drogę Miry Krum-Ledowskiej od przeżyć wojennych i pobytu w schronach, przez powojenne dzieciństwo w Jeleniej Górze i lata młodości we Wrocławiu, aż po emigrację i rozwój zawodowy w Izraelu. To opowieść o losie jednostki wpisanej w szerszą historię europejską, o pamięci przekazywanej dalej oraz o wdzięczności wobec ludzi, którzy okazali odwagę i empatię w najtrudniejszym czasie.
Czytaj też:













![Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [18-01-2025] Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [18-01-2025]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-biala-podlaska-odeszli-do-wiecznosci-18-01-2025-1768727497.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze