Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 22:33
Reklama
Reklama
Reklama
Obchody odbędą się 21-23 listopada

Gmina Biała Podlaska. Parafia w Hrudzie świętuje 100-lecie istnienia

Rzymskokatolicka parafia pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbędą się od 21 do 23 listopada i będą wypełnione modlitwą oraz wspólnotowym przeżywaniem tego wydarzenia.
Kościół w Hrudzie
Parafia pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie świętuje 100-lecie istnienia

Autor: Robert Soldat

- Zgromadzimy się 21-23 listopada, aby wspólnie dziękować Bogu za wiek łask i błogosławieństw, które spłynęły na naszą wspólnotę. Święto jest wyjątkowe - obchodzimy bowiem podwójny jubileusz. Sto lat temu, w 1925 roku, nasza parafia została formalnie erygowana jako rzymskokatolicka, a jednocześnie przypada 150-lecie budowy kościoła, który, choć wzniesiony w innych okolicznościach - od dziesięcioleci służy nam jako Dom Boży - mówi ks. Zbigniew Komoszka proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Hrudzie.

Wskazuje, że patrząc na te daty, uświadamiamy sobie, jak głęboko zakorzeniona jest historia wiary na tej ziemi. - Ziemia podlaska nasiąknięta jest modlitwą, potem i krwią pokoleń, które przez wieki trwały przy Chrystusie, często w niezwykle trudnych warunkach. Pamiętamy o tych, którzy byli tu przed nami - o unitach, którzy w 1666 roku założyli pierwszą parafię, o ich niezłomnej wierze i heroicznej obronie jedności z Rzymem. Z ich męstwa i cierpienia wyrasta także nasza tożsamość. To oni uczą nas, że wiara nie jest tylko tradycją, ale żywym wyborem, za który czasem trzeba zapłacić wysoką cenę - zaznacza.

Rok 1875, w którym wzniesiono obecną świątynię, był jednocześnie rokiem likwidacji diecezji chełmskiej, prześladowań i przymusowych nawróceń na prawosławie orz datą likwidacji unii brzeskiej. - Dzieje bywają przewrotne - budowano kościół, który miał służyć innym celom, a opatrzność Boża sprawiła, że po latach stał się sercem rzymskokatolickiej wspólnoty. Wspominając tych, którzy budowali ten kościół, remontowali go i modlili się w nim, chrzcili dzieci, zawierali małżeństwa, żegnali bliskich - składamy hołd ich pracy i wierze. Od 1925 roku świątynia ta stała się domem dla rzymskokatolickich parafian. Ten kościół to nie tylko budynek - to świadectwo wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie - podkreśla ks. Zbigniew Komoszka.

Historia parafii przedstawia się w trzech etapach. -Parafia unicka istniała od 1666 do 1875 roku, parafia prawosławna od 1875 do 1919, a parafia rzymskokatolicka – od 1919 roku do dziś - informuje ks. Zbigniew Komoszka.

Rok 1875, w którym wzniesiono obecną świątynię, był jednocześnie rokiem likwidacji diecezji chełmskiej, prześladowań i przymusowych nawróceń na prawosławie. Fot. Robert Soldat

W parafii działają kółka różańcowe, ministranci oraz rada parafialna. Wśród duchownych posługujących jako ostatni proboszczowie należy wymienić księży:  ks. Eugeniusza Pepę, ks. Stanisława Bogusza, ks. Jarosława Grzelaka, z kolei z parafii wywodzi się ks. Tadeusz Turyk. Każdy z nich wniósł znaczący wkład w życie parafii, świątynię i plebanię. Obecnie parafia liczy około 1100-1200 wiernych.

Jubileusz stał się także okazją do gromadzenia archiwalnych zdjęć, wspomnień i dokumentów. Ksiądz Stanisław Zajko, długoletni proboszcz parafii w Białej Podlaskiej, przygotował publikację poświęconą parafii w Hrudzie, zawierającą bogaty materiał historyczny.

- W planach jest dalsze uporządkowanie otoczenia kościoła - ogrodzenie terenu wokół świątyni i plebanii. W sferze duchowej najważniejszym pragnieniem jest umocnienie wspólnoty w wierze i miłości. Dla wszystkich parafian i rodzin życzę dużo miłości, pokory i wszelkiego dobra - dla siebie nawzajem i dla całej wspólnoty - mówi proboszcz.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama