Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 17:10
Reklama
Reklama

Ostropest plamisty i jego właściwości

Ostropest plamisty i jego właściwości

Ostropest to roślina lecznicza, która jest ogólnodostępna lecz nadal wiele osób nie docenia jej właściwości. Należy do rodziny roślin astrowatych, przez co wyglądem może przypominać oset. Wyróżnia go jednak różowy kwiatostan. Ostropest stosowany był już kilkaset lat temu. Doceniano wówczas jego zbawienne działanie na wątrobę. W jakiej postaci warto przyjmować ostropest i jakie inne korzyści zdrowotne się z nim wiążą?

Ostropest - zalety stosowania
Ta roślina zawiera bardzo wiele witamin z grupy B. Znaleźć można w niej także witaminy D, E oraz K. To jednak nie wszystko, ponieważ nawet niewielka porcja dostarcza bardzo dużo składników mineralnych. Należy do nich m.in. cynk oraz miedź. Ostropest w formie oleju bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe. Po części z tego względu jego stosowanie zalecane jest w leczeniu kamicy żółciowej. Można go zażywać również profilaktycznie, zapobiega bowiem zapaleniu woreczka żółciowego. Ostropest doceniany jest przede wszystkim za dobry wpływ na wątrobę, gdyż łagodzi wszelkie dolegliwości żołądkowe, w tym również zgagę czy wzdęcia. Co więcej, tę roślinę stosuje się także podczas leczenia uszkodzeń wątroby, które zostały spowodowane substancjami toksycznymi. Może zatem ochronić, chociażby przed alkoholem czy pestycydami. Właściwość ochronną zawdzięcza sylimarynie.

Ostropest w walce z nadwagą
Stosowanie ostropestu zalecana jest osobom dbającym o sylwetkę, ponieważ oddziałuje praktycznie na cały układ pokarmowy, a co za tym idzie, przyśpiesza spalanie kalorii. Składniki w nim zawarte zapewniają skórze jędrność, dzięki czemu nawet przy dużej redukcji masy, wygląda ona korzystnie. Warto przy tym wspomnieć, że zażywanie ostropestu nie powoduje żadnych skutków ubocznych, o ile przyjmuje się go w rozsądnej ilości. Zalecana dawka wynosi 2-3 łyżeczki na dobę. Ostropest można przyjmować także w postaci zmielonych ziaren, które parzy się samodzielnie bądź dodaje do herbaty. Najpopularniejsze jest jego występowanie w postaci oleju. Ten produkt można stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie - zwłaszcza na suchą skórę czy osłabione paznokcie. Alternatywę stanowią także ziarna ostropestu lekko podsmażane, a następnie dodawane do różnorodnych potraw. Ostropest w wielu postaciach dostępny jest w e-sklepie naturalniezdrowe.pl Znaleźć można w nim także wiele, innych ziół oraz suplementów.

Ostropest - kto może przyjmować?
To jeden z niewielu surowców, którego zażywanie jest dozwolone w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Niemniej z uwagi na możliwą kontaminację z pestycydami czy metalami ciężkimi możliwe są reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Nie ma jednak żadnych ograniczeń dotyczących określonych grup osób, które nie mogą stosować ostropestu. To roślina o wielu, pozytywnych właściwościach, dlatego warto włączyć ją do codziennej diety. Z pewnością okaże się bardzo dobrym wyborem na detoksie, a także podczas diety odchudzającej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama