- W koncercie wzięło udział 12 uczniów w wieku od 6 do 12 lat, pięcioro dorosłych członków rodzin oraz publiczność, która aktywnie włączała się w każde wykonanie. Zabrzmiało 15 kolęd w nowoczesnych aranżacjach, opartych na bogatym i zróżnicowanym instrumentarium. Wydarzenie poprowadzili młodzi konferansjerzy - Kornelia Winogradow i Wiktor Sawtyruk - nadając koncertowi naturalny, dziecięcy rytm i pokazując, że scena może być przestrzenią sprawczości najmłodszych – mówi Daniel Świąder z Fundacji Mały Kosmos.
Muzyka jako wspólne doświadczenie
Szczególny wymiar koncertu ujawnił się w momentach wspólnego muzykowania dzieci z dorosłymi członkami rodzin. - Publiczność mogła zobaczyć między innymi Nadię Romaniuk grającą razem z dziadkiem Krzysztofem Romaniukiem czy Kornelię Winogradow występującą z tatą. Obok nich na scenie pojawiły się także inne rodzinne duety i zespoły, tworząc obraz międzypokoleniowego muzykowania, w którym doświadczenie dorosłych spotykało się z dziecięcą wrażliwością – wskazuje Daniel Świąder.
Jednym z najbardziej symbolicznych momentów koncertu było wspólne wykonanie dwóch córek i dwóch ojców - z gitarą oraz partią tenorową.
Zaskakującym elementem wydarzenia było niezwykle bogate instrumentarium obecne na scenie. Obok pianina i brzmień syntezatorowych zabrzmiały instrumenty perkusyjne, gitara elektryczna, akustyczna i basowa, a także akordeon. Warstwę dętą tworzyły trąbka, saksofon oraz tenor (baryton).
W finałowym utworze na scenie znalazło się ponad dwanaścioro dzieci oraz sześcioro dorosłych wykonawców, którzy wspólnie wykonali kolędę.
Jedno z tych doświadczeń szczególnie mocno wybrzmiało w słowach dziadka jednej z uczennic:
– Planeta Muzyka stworzyła mi możliwość spotkania z moją uczącą się wnuczką na scenie. To bardzo głębokie i osobiste doświadczenie. Nie spodziewałem się, że dożyję takiego momentu.
Publiczność, która współtworzy
Publiczność aktywnie uczestniczyła w każdej kolędzie, śpiewając razem z wykonawcami i reagując na to, co działo się na scenie. W ten sposób granica między wykonawcami a odbiorcami została naturalnie zatarta, a koncert stał się wspólnym przeżyciem, a nie jedynie prezentacją artystyczną.
Wydarzenie odbyło się gościnnie w Klubie Kultury w Sitniku. Koncert otworzyła Anna Waszkiewicz, witając zgromadzonych gości, a całość współprowadzili Natalia Potocka i Daniel Świąder z Fundacji Mały Kosmos.
Szkoła Doskonalenia Muzycznego „Planeta Muzyka” realizuje program profesjonalnej edukacji muzycznej, w którym nauka gry na instrumencie łączy się z rozwijaniem kompetencji społecznych, komunikacyjnych i scenicznych. Koncerty nie są w tym ujęciu celem samym w sobie, lecz naturalnym elementem procesu edukacyjnego, a w kontekście działań fundacji stają się katalizatorem aktywności społecznych, integracji i budowania relacji.
Jak podkreśla Natalia Potocka z Fundacji Mały Kosmos, ten koncert uważa za udany w tym znaczeniu, że kolejny raz udało się pokazać, na czym polega nowoczesna edukacja muzyczna.
Reportaż z wydarzenia:
Czytaj też:
![Gdy kolęda staje się spotkaniem [FILM] Gdy kolęda staje się spotkaniem [FILM]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/xl-gdy-koleda-staje-sie-spotkaniem-1768470030.jpg)





![GDDKiA chwali się postępami z placu budowy S19 [GALERIA ZDJĘĆ] malewice chlebczyk GDDKiA s19 trasa zdjęcia styczeń 2026 postępy prac](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-gddkia-chwali-sie-postepami-z-placu-budowy-s19-galeria-zdjec-1768401657.jpg)





![W Kobylanach spłonął dom. Trwa zbiórka pomocy młodemu małżeństwu [ZDJĘCIA] dom pożar kobylany gmina Stara Kornica Huszlew zbiórka małżeństwo świderscy ela marcin](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-w-kobylanach-trwa-zbiorka-na-odbudowe-domu-mlodego-malzenstwa-1768395754.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze