Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 08:38
Reklama
Reklama
Dokumentacja będzie gotowa pod koniec 2027 roku

Biała Podlaska. Miasto rusza z projektowaniem dojazdu do autostrady

W ostatnich dniach władze Białej Podlaskiej podpisały umowę na wykonanie projektu przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Janowskiej oraz odcinka DW 811 od miasta od węzła A2 w Ciciborze. Wykonawca na realizację projektu ma 21 miesięcy.
Biała Podlaska. Miasto rusza z projektowaniem dojazdu do autostrady
Władze Białej Podlaskiej podpisały umowę na wykonanie projektu przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Janowskiej oraz odcinka DW 811 od miasta od węzła A2 w Ciciborze

Źródło: archiwum Słowo Podlasia

Autostrada od Białej Podlaskiej na zachód ma ruszyć w tym roku. Choć jej uruchomienie przesuwa się w czasie, to zapewne trasa szybkiego ruchu zostanie udostępniona kierowcom dużo wcześniej, niż powstanie dojazd z Białej Podlaskiej do węzła autostradowego w Ciciborze. Miasto podpisało dopiero umowę na jego projektowanie, a to ma potrwać niespełna 2 lata.

Od porozumienia do projektowania

- Podpisujemy bardzo ważną umowę na wykonanie projektu dojazdu do węzła autostradowego w Ciciborze. Projekt przewiduje przebudowę wiaduktu nad dzisiejszą obwodnicą miasta oraz dwupasmowego dojazdu do Cicibora. Ten projekt zlecamy na podstawie porozumienia, które zawarłem z marszałkiem województwa, który wspólnie finansujemy – poinformował 4 lutego prezydent Michał Litwiniuk.

Porozumienie z marszałkiem lubelskim, o którym mówi prezydent, podpisane zostało w połowie 2024 roku. – Województwo Lubelskie i miasto Biała Podlaska zawarły umowę partnerską w celu wspólnej realizacji w latach 2024–2026 opracowania dokumentacji projektowej na realizację zadania. Strony zobowiązały się do wspólnego przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie dokumentacji projektowej zadania, z tym że zamawiającym upoważnionym do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia będzie Gmina Miejska Biała Podlaska – informowała wówczas Anna Nycz, odpowiedzialna za obsługę medialną w kancelarii marszałka województwa lubelskiego.

Jesienią 2025 roku brak widocznych działań w tej kwestii prezydent Michał Litwiniiuk tłumaczył następujaco: - W związku z wnioskiem Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby rozszerzyć zakres zawartego porozumienia, procedowana jest jego zmiana, w formie aneksu. Po jej podpisaniu przez marszałka, niezwłocznie przeprowadzimy procedurę przetargową na projektowanie, za które zapłacimy w częściach proporcjonalnych odpowiadających długości odcinków. A po wykonaniu projektu będzie możliwa budowa, na którą również będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne – informował jesienią ub. roku prezydent miasta Michał Litwiniuk. 

W tegorocznym budżecie przedsięwzięcie zapisano do realizacji na lata 2025-2027 z podziałem na część poza granicami miasta, którą sfinansuje urząd marszałkowski i na odcinek w granicach miasta, za której projektowanie zapłaci miasto. W obu przypadkach w budżecie Białej Podlaskiej zaplanowano kwoty po 1,5 mln zł, a wysokość wydatków na 2026 oszacowano na 150 tys. zł, tak w części projektowanej w granicach miasta, jak i tej poza granicami Białej Podlaskiej.

Projektant rusza do pracy

Do przetargu pn.: „Wykonanie dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem inwestorskim dla zadania polegającego na „Rozbudowie dróg wojewódzkich Nr 811 i Nr 812 na odcinku od węzła autostrady A2 Biała Podlaska (w miejscowości Cicibór Duży) do ul. Jana III Sobieskiego w Białej Podlaskiej wraz z rozbudową węzła z drogą krajową nr 2 na węzeł bezkolizyjny” zgłosiło się czterech oferentów, proponując kwoty od 2 117 322,00 zł do 4 522 017,00 zł.  Na realizację przedsięwzięcia miasto zabezpieczyło 3 mln zł. Wybrano ofertę firmy PWS PROJEKT Paweł Sikora Spółka Komandytowa, Konopnica opiewająca na 2 117 322,00 zł. Na realizację zadania ma 21 miesięcy, a to znaczy, że projekt przebudowy dojazdu do węzła autostradowego w Ciciborze będzie gotowy pod koniec 2027 roku. 

Natomiast w tym roku miasto ma do wykonania przeciągające się prace pod drugiej stronie wiaduktu, na ul. Janowskiej. We wrześniu ub. roku radni zmieniali zapisy budżetowe dotyczące tego przedsięwzięcia. „Z uwagi na wydłużający się proces projektowania, wynikający z potrzeby dostosowania ul. Janowskiej do planowanej rozbudowy wiaduktu nad drogą krajową nr 2, realizację robót budowlanych wraz z ich rozliczeniem, zaplanowano na 2026 r.” – zapisano wówczas w uzasadnieniu modyfikacji planu finansowego na 2025 r.. 

W planie budżetowym na ten rok pod hasłem „ul. Janowska” czytamy: 

„Na 2025 r. zaplanowano zakończenie prac projektowych. W 2026 r. przewidziano realizację robót budowlanych i usługi nadzoru. Na całe zadanie zaplanowane do rozliczenia w 2026 r. przeznaczono 13.800.000,00 zł, w tym 5.800.000,00 zł pochodzących ze środków własnych i 8.000.000,00 zł ze środków zewnętrznych”.

Przypomnieć należy, że zadanie zaplanowane zostało na lata 2022-26. Obejmowało projektowanie i realizację przebudowy ul. Janowskiej na odcinku od ul. Jana III Sobieskiego do ronda im. Żołnierzy Wyklętych.

CZYTAJ TEŻ: 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama