Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 14 maja 2026 13:08
Reklama
Reklama
Reklama
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbędzie się 25-28 czerwca

Gmina Drelów. Kukaweczki zaśpiewają na prestiżowym festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Dziecięcy zespół ludowy Kukaweczki z gminy Drelów odniósł kolejny sukces. Młodzi artyści wystąpili podczas wojewódzkiego etapu Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i zostali zakwalifikowani do ogólnopolskiego finału w Kazimierzu Dolnym.
Gmina Drelów. Kukaweczki zaśpiewają na prestiżowym festiwalu w Kazimierzu Dolnym
Kukaweczki dostały się do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Autor: archiwum Michała Olesiejuka

W wojewódzkim etapie udział wzięło około 60 wykonawców muzyki ludowej. Jury wyłoniło 14 podmiotów wykonawczych, które będą reprezentować region podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wśród nich znalazły się właśnie drelowskie Kukaweczki.

Festiwal w Kazimierzu Dolnym odbędzie się 25–28 czerwca. Organizatorzy nie podali jeszcze dokładnego harmonogramu występów, ponieważ wciąż spływają nominacje z pozostałych województw.

Znaczący sukces

- Sukces ma wyjątkowe znaczenie również dlatego, że od ostatniego udziału zespołu z Drelowa w kazimierskim festiwalu minęło około 15 lat. Tym większa jest radość i duma z awansu do etapu ogólnopolskiego Kukaweczek - mówi Michał Olesiejuk dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie i prowadzący zespół.

Pomysł utworzenia dziecięcego zespołu ludowego narodził się z potrzeby śpiewania oraz z chęci wykorzystania talentu dzieci z regionu. - W gminie Drelów tradycje śpiewacze są bardzo silnie zakorzenione. Wcześniej region reprezentowały m.in. Zespół Śpiewaczy z Drelowa oraz Bagnoszki, które również odnosiły sukcesy w Kazimierzu Dolnym.

Kukaweczki wykonują wyłącznie repertuar regionalny związany z lokalnym dziedzictwem muzycznym. Utwory wyszukiwane są w archiwach i zasobach instytucji naukowych, z którymi współpracuje prowadzący zespół Michał Olesiejuk, m.in. korzysta z zasobów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.  Zespół działa dopiero od roku, dlatego sukcesy cieszą jeszcze bardziej. Już wcześniej Kukaweczki zdobyły m.in. trzecie miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim, gdzie rywalizowało około 600 uczestników z całej Polski. Zespół zdobył także trzecie miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu „Wykopki” w Głogowie Małopolskim.

Nazwa Kukaweczki pochodzi od regionalnego określenia kukułki – „kukawka”. Obecnie zespół tworzy sześcioro dzieci w wieku około 11–14 lat. - Młodzi artyści bardzo chętnie angażują się w poznawanie tradycji ludowych, śpiewanie i występy w strojach regionalnych - zaznacza Michał Olesiejuk. Dodaje, że mimo współczesnego, mocno scyfryzowanego świata dzieci wykazują dużą wrażliwość na muzykę ludową i coraz bardziej świadomie odkrywają wartość lokalnej tradycji oraz własnych korzeni.

Wkładają bardzo dużo serca

-Dziewczęta należące do zespołu Kukaweczki wkładają w swoją działalność bardzo dużo serca i zaangażowania. Próby odbywają się co najmniej raz w tygodniu, a młode artystki zawsze chętnie uczestniczą w zajęciach, słuchają uwag i pozostają skupione na pracy. Jest to bardzo utalentowana grupa dzieci, co sprawia, że praca z nimi przebiega wyjątkowo dobrze i przynosi efekty - mówi Michał Olesiejuk.

Zespół skupia się przede wszystkim na autentycznym repertuarze ludowym południowego Podlasia. - Bardzo ważne jest zachowanie zgodności repertuaru z regionem, czasem i charakterystycznym językiem oraz melodią. Współcześnie wiele utworów określanych jako folkowe lub biesiadne nie ma już wiele wspólnego z prawdziwym folklorem, dlatego tak istotna jest dbałość o autentyczność wykonywanych pieśni - podkreśla Michał Olesiejuk.

W repertuarze Kukaweczek pojawiają się również elementy charakterystyczne dla języka chachłackiego, choć obecnie zespół nie wykonuje jeszcze utworów w pełni śpiewanych w tym języku. W przyszłości może się to zmienić, ponieważ prowadzący pracuje nad kolejnymi utworami.

Oprócz nauki śpiewu dzieci poznają również historię regionu, dawne słownictwo i lokalne zwyczaje. Podczas pracy nad pieśniami często pojawiają się słowa niezrozumiałe dla współczesnego młodego pokolenia, dlatego wymagają dodatkowego wyjaśnienia. 

Kukaweczki występują w tradycyjnych strojach ludowych charakterystycznych dla południowego Podlasia. - Przyznaję, że jestem zaskoczony scenicznym spokojem dziewczynek. Młode artystki bardzo dobrze radzą sobie z tremą i nawet podczas ważnych występów potrafią zachować opanowanie. Do tej pory stres nie wpłynął negatywnie na poziom wykonywanych przez nie utworów. Dziewczynki świetnie odnajdują się na scenie i mają do tego naturalne predyspozycje - przekazuje Michał Olesiejuk.

Bardzo dobrze układa się także współpraca z rodzicami młodych artystek. Rodzice wspierają działalność zespołu, pomagają w organizacji prób i wyjazdów oraz zawsze chętnie oferują pomoc. - Rodzice mogą być dumni nie tylko z talentu swoich dzieci, ale również ze swojego zaangażowania w rozwój zespołu - zauważa Michał Olesiejuk. 

Najbliższe tygodnie zespół poświęci przede wszystkim na przygotowania do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jest to najważniejszy etap konkursowy i wiele zespołów przygotowuje się do niego przez cały rok.

Kukaweczki planują również udział w kolejnej edycji Festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Będzie to już 32. edycja wydarzenia. Oprócz kolejnych festiwali zespół zamierza kontynuować regularne próby i dalej rozwijać talent młodych artystów, określanych przez prowadzącego Michałą Olesiejuka mianem „małych diamencików”.

- Bardzo się ucieszyłyśmy wszystkie jako członkinie Kukaweczek, że udało nam się dostać do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Kazimierzu Podlaskim. To pierwszy raz, kiedy zakwalifikowałyśmy się do Kazimierza, więc jest to dla nas duże osiągnięcie. Już przygotowujemy się do wyjazdu. Będziemy regularnie spotykać się na próbach, żeby jak najlepiej wypaść. W Kazimierzu zaśpiewamy dwie piosenki pt. „Ty dziewczyno Podlasianko” oraz „Zielona Dąbrowa” - mówi Zofia Pepa członkini zespołu Kukaweczki.

Dodaje, że próby będą odbywały się raz w tygodniu, a czasami dwa razy, jeśli będzie taka potrzeba. - Najbardziej cieszę się z tego, że spędzamy bardzo fajny czas na konkursach. Lubię śpiewać i daje mi to dużą satysfakcję. W zespole jestem od samego początku, czyli już ponad rok. Z członkiniami zespołu zdążyłyśmy się bardzo zaprzyjaźnić, wspólne śpiewanie zbliża nas do siebie. Oprócz śpiewania poznajemy też historię regionu i tradycje regionalne. Przed wyjazdem do Kazimierza trochę się stresuję, ale już mniej niż wcześniej, bo i tak zaszłyśmy bardzo daleko. Oczywiście nadal jest trochę stresu - przyznaje Zofia Pepa.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaButik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BuahahahahhTreść komentarza: Będzie teraz pracował na kasie w Biedronce , w pieczarkami lub w kurnikach buahahahahahahData dodania komentarza: 13.05.2026, 14:24Źródło komentarza: Policjant z Międzyrzeca Podlaskiego wydalony za brak pomocy potrąconemu zwierzęciuAutor komentarza: Z tatuażem też ?Treść komentarza: Czy to prawda ze teraz do policji przyjmują już bez matury i tych z tatuażami ?Data dodania komentarza: 13.05.2026, 13:26Źródło komentarza: Policjant z Międzyrzeca Podlaskiego wydalony za brak pomocy potrąconemu zwierzęciuAutor komentarza: por. NosTreść komentarza: Jak bylo ubezpieczone to dostaną więcej niż było to warte. Postawią nowy dom i zostani im jeszcze pieniądze na dobre zagraniczne wakacje. Zawsze zarabia sie na ubezpieczeniu.Data dodania komentarza: 13.05.2026, 12:45Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dramat dziewięcioosobowej rodziny. Ogień odebrał im dorobek życiaAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: "Teraz 33-latek stanie przed sądem." Czytając ten artykuł nasuwa się pytanie. Jak widać każdy idiota może posiadać dziecko. Natomiast psa można mieć tylko niektórych ras. Nie jest to porównanie dziecka do psa ale porównanie praw do posiadaniaData dodania komentarza: 13.05.2026, 11:33Źródło komentarza: Parczew. Złodziej z zakazem jazdy zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnychAutor komentarza: Były funkcjonariuszTreść komentarza: Bardzo dobrze . Obniżyli kryteria przyjęć do policji z braku etatów to i mają . Z powodu braków kadrowych już tylko wystarczy przebiedz bieg sprawnościowy , nie jest ważny czas . Kiedyś do policji trudno było się dostać i brali tylko najlepszych z najlepszych . Teraz biorą co popadnie i mamy efekty . Teraz trudniej jest się dostać na ochroniarza czy zwykłego Ciecia niż do Policji . Sam widziałem ostatno w Białej jak dwóch funkcjonariuszy policji podeszło do jakiegoś kolesie i go legitymowo . Oba byli bez czapek czyli nakryć głowy . Czy tak trudno zrozumieć i jakim trzeba być ograniczonym aby nie zrozumieć tego , że do legitymowania , wychodząc z radiowozu zawsze musimy być w pełnym umundurowaniu z nakryciem głowy , w butach w spodniach , bluzie w widocznym imiennikiem , z bronią . Jak tak dalej będzie to naprawdę będzie afera z tą policją i z tymi ludźmi co tam ponabierali do pracy .Data dodania komentarza: 13.05.2026, 06:05Źródło komentarza: Policjant z Międzyrzeca Podlaskiego wydalony za brak pomocy potrąconemu zwierzęciu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama