Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 21:50
Reklama
Reklama
To zmieni rynek AGD

Koniec z „nie opłaca się naprawiać”

Koniec z wyrzucaniem zepsutych sprzętów tylko dlatego, że ponoć nie da się ich naprawić. Już wkrótce producenci będą musieli ułatwić serwis wielu urządzeń AGD i elektroniki.
Koniec z „nie opłaca się naprawiać”
Komisja Europejska uruchomi specjalną internetową platformę napraw, na której będzie można znaleźć serwisy i warsztaty naprawcze. Portal ma ruszyć w 2027 r.

Autor: Canva

Kiedy popsuje nam się żelazko, pralka, lodówka czy telewizor, zwykle trafia na wysypisko, bo koszt naprawy jest zaporowy. Dlatego wolimy iść do sklepu lub e-sklepu i kupić nowy sprzęt.

Tymczasem, jak wynika z badania Eurobarometru, aż 77 proc. mieszkańców Unii Europejskiej wolałoby oddać urządzenie do serwisu. Niebawem będzie to możliwe. 

Prawo do żądania naprawy urządzeń

Od 31 lipca 2026 r. w całej Unii Europejskiej, także w Polsce, zacznie obowiązywać tzw. prawo do naprawy. To efekt wdrożenia unijnej dyrektywy, która ma ograniczyć wyrzucanie sprawnych urządzeń tylko dlatego, że ich naprawa była dotąd zbyt trudna lub nieopłacalna.

Dzięki temu konsumenci zyskają prawo do żądania naprawy urządzeń objętych przepisami. Producent nie będzie mógł po prostu sugerować zakupu nowego modelu. Naprawa ma być wykonana w rozsądnym czasie i za rozsądną cenę.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich producentów sprzedających swoje wyroby na rynku unijnym, niezależnie od tego, czy mają siedzibę w Europie, Azji czy USA. Odpowiedzialność za realizację obowiązków spocznie również na importerach i dystrybutorach działających w UE.

Kary pieniężne za naruszenie nowych przepisów będą wynosić do 20 tys. zł, a w przypadku recydywy – do 40 tys. zł.

UE uruchomi internetową platformę napraw

Prawo do naprawy obejmie przede wszystkim sprzęt, dla którego istnieją już unijne wymogi dotyczące naprawialności. Są to m.in. pralki i pralko-suszarki, zmywarki, lodówki i zamrażarki, odkurzacze, telewizory i monitory, smartfony, niektóre tablety i laptopy, inne urządzenia objęte przepisami ekoprojektu UE.

Jeżeli w okresie gwarancji klient wybierze naprawę zamiast wymiany produktu, to gwarancja zostanie wydłużona o dodatkowe 12 miesięcy. Ma to zachęcać do naprawiania zamiast wyrzucania sprzętu.

Komisja Europejska uruchomi specjalną internetową platformę napraw, na której będzie można znaleźć serwisy i warsztaty naprawcze. Portal ma ruszyć w 2027 r.

Według danych unijnych efektem przedwczesnego wyrzucania naprawialnych produktów generuje rocznie około 35 mln ton odpadów i ogromne zużycie surowców. Koszt dla konsumentów związany z wymianą zamiast naprawą szacowany jest na prawie 12 mld euro rocznie.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ducati Diavel xDiavel v4 Treść komentarza: Czy tego komarka - motorka będą klepać czy oddadzą na złom ? Kupię tego rozwalonego motorka . Wyklepię , wyprostuję , poszpachluję i wyatawię na Otomoto jako Igła , nie bity , Okazaja . A to , że dwa ślady będzie zostawiał to nic ..... wiekszość motorków to klepane używane gruchoty zostawiające dwa ślady bo..... Mało kogo stać na nowy motocykl z salonu . Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Xd Treść komentarza: A wiadomo do kiedy zespół z Parczewa ma się określić? Już jednak to trochę trwa. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:35 Źródło komentarza: Czy Parczew będzie miał IV ligę? Autor komentarza: Tylko ja Treść komentarza: Dawca organów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:03 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Gość1 Treść komentarza: Było więcej ściągać ludzi z Siedlec i Lublina i koncowo są tego rezultaty zamiast postarać się i ściągnąć kogoś doświadczonego Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:02 Źródło komentarza: Do szczęścia zabrakło tylko i aż utrzymania Autor komentarza: Amper Treść komentarza: Jesli w Polsce rocznie jest ok 63 dni slonecznych, to musi to jakoś być rozdzielone. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:55 Źródło komentarza: Ani jednej minuty słońca! Grudzień wyjątkowo ponury na wschodzie Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama