Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:22
Reklama
Reklama

Rusza program szczepień w Lubelskiem

W województwie lubelskim ruszył pilotażowy program bezpłatnych szczepień dzieci w zakresie profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Samorządy już teraz mogą rezerwować wsparcie dla programu w projektach swoich budżetów. W przyszłym roku szczepienia te znajdą się w kalendarzu powszechnych szczepień dzieci i osób starszych.
Rusza program szczepień w Lubelskiem

W czwartek 10 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego eksperci przedstawili założenia programu. – Skierowany on jest do dwóch grup wiekowych, czyli dzieci, które ukończyły piąty rok życia, oraz osób powyżej 60 lat z takimi schorzeniami, jak choroby płuc czy astma oskrzelowa – tłumaczyła Zofia Woźniak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany będzie w czterech wariantach. Pierwszy, uruchomiony już w tym roku, zakłada szczepienie około 700 dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia, zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego. Całkowity koszt – około 200 tys. zł – pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Drugi wariant też dotyczy dzieci od 2. do 5. roku życia, ale w tym przypadku w działania będą mogły włączyć się samorządu lokalne, czyli gminy i powiaty. Chodzi o to, żeby zaszczepić w sumie jak najwięcej maluchów.

teraz czytane na www.slowopodlasia.pl  | Człowiek chciał zgwałcić konia 

Wariant trzeci zakłada zapewnienie ochrony dla części osób powyżej 60. roku życia, sfinansowanej z budżetu województwa lubelskiego, a czwarty – znów daje możliwość poszerzenia liczby osób korzystających ze szczepień dzięki pomocy samorządów.

– To wielkie przedsięwzięcie, wymagające wielu starań i pracy. Przed nami wielki cel, jakim jest poprawa stanu zdrowia dzieci i osób starszych, a pośrednio całego społeczeństwa województwa lubelskiego. Zachęcamy lokalne samorządy do rezerwowania funduszy na ten cel w projektach na następny rok – podsumowuje Woźniak. 

Według prelegentów, w dzisiejszych czasach walka z pneumokokami jest bardzo trudna. – Bakterie te są coraz bardziej lekooporne. Przestajemy leczyć tę chorobę, więc jedynym sposobem jest zaszczepienie, zanim choroba trafi swoją ofiarę. To jedyny sposób, by zapobiegać tego typu infekcjom – tłumaczy Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia Parasol dla Życia. Według niej jest coraz większe zainteresowanie tymi szczepieniami. – Co ważne, coraz więcej samorządów decyduje się na zabezpieczanie swoich pacjentów szczepieniem przeciwko pneumokokom. Sam fakt, że szczepionki są na tym terenie wprowadzone i że szczepione są dzieci, jest wielką radością, bo to oznacza mniej małych pacjentów, którzy umrą lub będą okaleczeni przez chorobę – mówi Szafraniec.

Koordynatorem projektu jest Centrum Medyczne Luxmed. Partnerami w programie są przychodnie zrzeszone w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych. Szczepienia mają być realizowane w ciągu pięciu lat, a więc projekt potrwa aż do 2021 roku. W tym roku zakończą się 14 grudnia.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zakażeń bakteryjnych u dzieci. Bakterie te osiedlają się w gardle lub nosie. Przeważnie wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych, ale także mogą powodować zakażenie inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy stawów.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania jest szczepienie ochronne, gdyż bakteria występuje powszechnie i kontakt z nią może być nieunikniony. Ważne, by zaszczepić swoje dziecko jak najwcześniej, chroniąc je przed ryzykiem poważnych zakażeń.

Maciej Maciejuk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jadownik 21.11.2016 10:12
Nie wierzę! Czy taka ma być ta dobra zmiana??? Czy w postaci tego rządu, sprowadziliśmy sobie konia trojańskiego ? Co jeszcze? PO MOIM TRUPIE. Mam nadzieje,ze matki sie nie dadzą ogłupić do końca ..

krx 20.11.2016 02:01
Brawo, gratuluję głupoty tym, którzy nie chcą szczepić ani dzieci ani siebie. Tym bardziej, że bzdury szkodliwości wyssane są z palca. Nie poparte żadnymi badaniami. Przez wschodnie granice przedostają się np z Czeczenii chorzy np na odrę czy krztusiec. Jeśli chcecie narażać zdrowie to baardzo proszę

Agnis 21.11.2016 09:54
Się zaszczep I będziesz bezpieczny. A mi daj wybór.

karolina 21.11.2016 10:16
Pacany bez szkoły,nie potrafiący przeczytac zadnych publikacji ( za trudne, bo to w obcych jezykach a to dla dobrej zmiany problem) głoszą takie brednie. Zastanów sie człeku dlaczego kiedys podawano nam 5 szczepień a teraz 69 ...użyj mózgi ..aa i sam sie zaszczep,bo szczepionki powinno sie odnawiac inaczej czarna de...Poszukaj ludzi z dziecmi majacymi powikłąnia po tym syfie ...to tez za trudne??

matka 18.11.2016 20:41
Rusza w Bialej? Jestescie pewni? Dzwoniłam do prrzechodni w Bialej która jest podana na liście przez Urząd Marszalkowski i Pani mnie wysmiala skąd ja to wiem. Owszem były szczepionki ale parę i tylko dla ich pacjentów więc ....

ktos 18.11.2016 16:41
Ludzie opamietajcie sie, higiena to podstawa i zdrowa dieta

autor 18.11.2016 15:33
STOP SZCZEPIENIOM !!! Szczepienia zabijają !

krx 20.11.2016 02:04
Od kiedy? Od tych idiotów którzy wymyślają takie brednie

niepelnosprawny,org 18.11.2016 14:56
słyszałem o niebezpieczeństwach dzisiejszych szczeionek, ciezkich chorobach wywołąnych własnie szczepionkami, czy jednak te są bezpieczne w tym wzgledzie?

krx 20.11.2016 02:03
Słyszeć a mieć wiedzę to duża różnica

reka 17.11.2016 14:41
Bardzo fajnie, na pewno skorzystam. :)

Mela 17.11.2016 14:03
Szkoda, że ten program ruszył tak późno i nie potrwa do końca 2016 roku bo nie wszyscy, który mogliby skorzystać - skorzystają.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama