Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 08:52
Reklama
Reklama

Ludzie z pasją: Pamięć zachowana w przedmiotach 

Andrzej Olichwiruk to emerytowany żołnierz zawodowy i członek Bialskopodlaskiego Klubu Kolekcjonera. Od lat zbiera pamiątki związane z wojskowością, ale może się także pochwalić ogromną kolekcją przedmiotów związanych z Białą Podlaską. Jak przyznaje, sam już dokładnie nie wie, ile różnego rodzaju zdjęć, pocztowych kart, wojskowych odznak i żołnierzyków znajduje się w jego kolekcji.
Ludzie z pasją: Pamięć zachowana w przedmiotach 

Kolekcjoner urodził się w Białej Podlaskiej, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego. Liczbę zebranych przedmiotów obrazuje słowami żony: „Andrzej, niedługo zawali nam się na głowę sufit”, bo pokój, w którym znajduje się kolekcja jest na piętrze domu. 

Wszystko zaczęło się od żołnierzyka

Od dziecka chciał być żołnierzem, więc zdał egzaminy do szkoły oficerskiej we Wrocławiu. W 1985 roku został przydzielony do Wojsk Ochrony Pogranicza. Objął stanowisko zastępcy dowódcy Kompanii Bałtyckiej Brygady WOP w Koszalinie. W 1989 r. podjął studia pedagogiczne na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, którą ukończył w 1992 r. Został wtedy przeniesiony do straży granicznej, wybierając Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, chciał bowiem odbywać służbę, jak najbliżej domu w Białej Podlaskiej. Jego kariera zawodowa zaprowadziła go ostatecznie do stanowiska komendanta Granicznej Placówki Kontrolnej SG w Terespolu. W 2001 roku przeszedł na emeryturę. – Od zawsze miałem dwie pasje: wojsko i historia. Pasja kolekcjonerska zaczęła się od żołnierzyka, którego dostałem jako chłopiec od rodziców. Na początku moje zbieranie skupiało się wokół żołnierzyków tzw. kioskowców. Moje zainteresowania szły dwutorowo, poznawałem historię żołnierzyka, a później historię wojska. Z czasem kolekcjonowanie figurek przerodziło się w zbieranie wszelkich pamiątek związanych z wojskiem, w tym książek, zdjęć, których na początku było niewiele, a następnie odznak, elementów umundurowania, naszywek, medali czy nawet różnego rodzaju broni. Na początku zainteresowania skupiały się wokół historii polskich formacji, później zacząłem zbierać pamiątki związane z formacjami ochrony granic Polski i świata – opowiada Andrzej Olichwiruk.

Z miłości do wojskowości

Jego ulubioną epokę w historii stanowią czasy napoleońskie. Miłością do wojsk Napoleona zapałał dzięki lekturze książek Waldemara Łysiaka, który popularyzował służbę Polaków w napoleońskich wojskach. Ogromnym przeżyciem była dla pana Andrzeja wycieczka do Paryża, gdzie na żywo mógł podziwiać autentyczne stroje żołnierzy i grób Napoleona. Jak mówi, z wiekiem pojawiały się coraz większe możliwości finansowe i pogłębiała się jego historyczna wiedza. Bazując na niej i możliwościach wynikających ze służby docierał do coraz ciekawszych znalezisk i ciekawostek. Ważną część jego kolekcji stanowią pamiątki związane z historią formacji ochrony granic. – Mogę nieskromnie powiedzieć, że mam największą taką kolekcję w Polsce. Znajduje się w niej co najmniej kilka tysięcy przedmiotów. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc zbiory cały czas się powiększają. Przykładowo, kiedy mam już daną odznakę w kolorze srebrnym, to żal nie szukać dalej i nie zdobyć również złotej i brązowej. Wiele rzeczy posiadam w różnych wariantach, co znacznie zwiększa ilość fantów – mówi kolekcjoner, którego misją jest zachować od zapomnienia wszelkie przedmioty związane z historią wojskowości. Dokumentami, związanymi z formacjami ochrony granic, które trafiają w jego ręce dzieli się z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 grudnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama